W artykule zaprezentujemy nietypowe, ciekawe zwierzęta, o których istnieniu nie wie wiele osób. Dowiesz się, czym charakteryzuje się 10 najciekawszych ras dziwnych kotów. Podpowiemy ci także, których z nich nie kupować ze względu na dobro samych zwierzaków.
Kot lykoi – mruczek wilkołak
Lykoi to rasa, która powstała w sposób naturalny. U amatorów kocich wdzięków wywołuje bardzo skrajne emocje. Przedstawiciele rasy bardzo przypominają bajkowe wilkołaki. Charakteryzują się zmierzwioną sierścią płową lub czarną. Gen lykoi odpowiedzialny za mutację powoduje, że miejscami torebki włosowe nie utrzymują włosów, przez co tworzą się na ciele kota łyse plamy. Futro wypada najczęściej w okolicach pyszczka, oczu, polików i na brzuchu.
Kot szkocki zwisłouchy – posiadacz nietypowych uszu
Zwisłouchy z pewnością zasługuje na miano dziwnego kota. Rasa powstała na skutek ingerencji człowieka poprzez celowe krzyżowanie gatunków. Cechą charakterystyczną tych zwierząt są małe, zaokrąglone, wywinięte na zewnątrz i szeroko osadzone uszy. Posiada miękką i puszystą sierść, przez co przypomina pluszowego misia. Mruczki są bardzo łagodne i przyjazne wobec człowieka, uwielbiają długie pieszczoty i chętnie im się poddają.
Gen odpowiadający za nietypowy wygląd uszu niestety powoduje też kłopoty ze słuchem u przedstawicieli tej rasy, która nawet w Szkocji nie jest w pełni uznana przez specjalistów.
Munchkin – kontrowersyjna rasa
Munchkin to zdecydowanie jeden z bardzo dziwnych kotów świata i zarazem najbardziej skrzywdzonych przez człowieka. Cechą charakterystyczną tej odmiany są bardzo krótkie nóżki. Niektórym wydaje się to bardzo urocze i piękne, jednak zwierzęta bardzo często cierpią z tego powodu na różne schorzenia genetyczne i wysoką śmiertelność płodów. Koty tej rasy cechują się niebywałą inteligencją i odwagą. Mimo specyficznej budowy ciała nie mają problemów z poruszaniem się i wspinaczką.
Kot elfi – bezwłosy nietoperz
Dziwne koty tej rasy bardzo przypominają sfinksy, po których przejęły gen odpowiadający za brak futra. Po amerykańskim curlu odziedziczyły natomiast duże zawinięte uszy. Przedstawiciele tego gatunku wyglądają jak łyse nietoperze czy wampiry ze starych horrorów. Zwierzęta te wymagają nieustannej pielęgnacji, cierpią na wiele genetycznych schorzeń i nie mogą podobnie jak filmowe wampiry wychodzić na słońce. Nie nadają się do domu wychodzącego.
Cornish rex – kociak o wielkich uszach
Cechą charakterystyczną rasy cornish rex jest bardzo miękkie i poskręcane futerko oraz olbrzymie stojące uszy. Zwierzęta tej rasy są bardzo zwinne i energiczne, określa się je jako ekstrawertyczne, przyjacielskie i ciekawe świata. Pochodzą z Wielkiej Brytanii, a najczęstsze ubarwienie u nich występujące to niebieskie, liliowe, rude i czarne. Nie zaobserwowano, żeby cierpiały z powodu chorób genetycznych.
Manx – koci królik
Jest to kolejna kontrowersyjna rasa, którą stworzył człowiek dla swojego kaprysu. Te dziwne koty charakteryzują się nietypową budową ciała. Rodzą się bez ogonów, z tylnymi łapkami zdecydowanie dłuższymi od przednich. Przedstawiciele tej krzyżówki to zwierzęta inteligentne i bardzo ciekawskie, nie zalecamy jednak ich kupna i napędzania popytu. Koty rasy manx cierpią na wiele wrodzonych chorób genetycznych, a brak ogona utrudnia im poruszanie się i utrzymanie równowagi.
Selkirk rex – uroczy kudłaty mruczek
Koty rasy selkirk rex wyróżniają się na tle genetycznych dziwaków niebywałym zdrowiem. Nie są u nich znane żadne wrodzone wady genetyczne. Przez swoją nietypową sierść często porównywane są do mopa. Futerko jest bardzo poskręcane i wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Zwierzęta tej odmiany są bardzo spokojne i zrównoważone, uwielbiają towarzystwo ludzi i chętnie towarzyszą człowiekowi w wielu domowych czynnościach.
Kot sfinks – najpopularniejszy z dziwnych kotów
Wymieniając dziwne rasy kotów, nie sposób nie wspomnieć o sfinksach. Ich geny wykorzystywane są tworzenia wielu innych odmian kociaków. Odmiana charakteryzuje się brakiem sierści, posiadają co prawda delikatny meszek pokrywający skórę, ale jest prawie niezauważalny. Z tego też powodu wymagają nieustannej pielęgnacji i należy chronić je przed słońcem, które może doprowadzić nawet do poparzenia.
Inną wyróżniającą je cechą jest mocno pofałdowana skóra, przypominająca suszoną śliwkę lub mistrza Yodę. Sfinksy mają też skłonność do wielu problemów skórnych, w tym infekcji grzybicznych. Kociaki są bardzo towarzyskie, psotne i ciekawskie.
Kurylski bobtail – wyspiarski dziwak
Bobtail to kolejny przedstawiciel rasy dziwnych kotów, u których nie wykształcił się ogon. Odmiana powstała jednak w sposób naturalny w okolicach wysp japońskich. Ograniczony teren sprzyjał rozprzestrzenianiu się nietypowego genu. Co poza ogonem rzuca się jeszcze w oczy? Koty kurylskie to całkiem duże osobniki, mogą ważyć nawet do 7,5 kilograma. Ich ciała są bardzo muskularne, silne, a jednocześnie smukłe.
Występują we wszystkich wariacjach kolorystycznych, a u białych kotów często występują niebieskie oczy, a nawet każde oko innego koloru. Spotykana jest odmiana krótko- i długowłosa.
Kot perski – dumny i elegancki
Persy to jedna z najstarszych ras świata, pochodząca z rejonów dawnej Persji, na których obecnie leży Iran. Cechą charakterystyczną rasy są szeroko osadzone, duże i okrągłe oczy oraz bardzo płaski pyszczek, jak u pekińczyka. Sierść jest puszysta i przyjemna w dotyku, nie wymaga specjalnej pielęgnacji. Jest to obok sfinksa jedna z najbardziej rozpoznawalnych ras kotów na świecie.
Czy warto kupić dziwnego kota? Nim do tego dojdzie warto, abyś dokładnie sprawdził, czy dana rasa nie wykazuje skłonności do chorób genetycznych. Jeśli zależy ci na wyjątkowym kocie, to najlepszym, co możesz zrobić, jest adopcja potrzebującego zwierzaka. Raczej nie będzie on reprezentował żadnej rasy, ale z pewnością będzie oryginalny.