W artykule przedstawimy krótką historię rasy i wyjaśnimy, ile żyją koty brytyjskie, na podstawie danych zebranych z kilku różnych źródeł. Znajdziesz tu również informację o najczęstszych problemach zdrowotnych tej rasy oraz dowiesz się, w jaki sposób dbać o swojego pupila, by jak najdłuższej cieszył się dobrym zdrowiem.
Krótka historia rasy kota brytyjskiego
Przodkowie kotów tej rasy zostali sprowadzeni na Wyspy Brytyjskie przez legiony rzymskie po skolonizowaniu Galii. Wówczas ich zadaniem była ochrona żywności przed rozrastającą się populacją szczurów, jednak szybko zdobyły sympatię lokalnych mieszkańców.
Mimo tego Brytyjczycy nie podejmowali żadnych prób mających na celu pielęgnowanie rasy przez następnych kilka stuleci. Dopiero w połowie XIX wieku grupa hodowców rozpoczęła pracę nad budowaniem wizerunku brytyjskiego kota krótkowłosego. Chociaż przedstawicieli tej rasy w licznych umaszczeniach (m.in. liliowym, złocistym i szylkretowym) można było podziwiać podczas pierwszej wystawy rasowych kotów w 1871 roku, to oficjalnie uznano je za szlachetne ponad 50 lat później.
Obecny wygląd brytyjczyka jest efektem skrzyżowania go z kotem angorskim oraz perskim, dzięki czemu zwierzak zachował krępą budowę ciała i okrągłą głowę, a jego szeroko rozstawione oczy przybrały wiele różnych barw (m.in. niebieskie, miedziane i pomarańczowe). Miłośnicy rasy próbowali innych krzyżówek, jednak szybko z nich rezygnowali, ponieważ urodzone w ich wyniku koty były smuklejsze i nie miały szerokiej klatki piersiowej.
Ile żyją koty brytyjskie krótkowłose?
Jeśli zastanawiasz się nad zakupem lub adopcją tego zwierzaka, z pewnością zastanawiasz się, ile żyje kot brytyjski. Dane dotyczące tej kwestii są dosyć rozbieżne. Według lecznic weterynaryjnych średnia długość życia przedstawicieli tej rasy to niecałe 12 lat, z kolei statystyki ubezpieczycieli zwierząt domowych wskazują na 12,5 roku. Informacje podawane przez miłośników kotów brytyjskich są znacznie bardziej optymistyczne i zakładają średnią długość życia od 14 do aż 20 lat, jednak brakuje jednoznacznych dowodów na potwierdzenie tych deklaracji.
Choroby odpowiedzialne za skracanie długości życia brytyjskich kotów
Brytyjczyki podobnie jak przedstawiciele wielu innych ras mają predyspozycje do zapadania na niektóre choroby. Jednak ryzyko wystąpienia różnego rodzaju wad genetycznych czy schorzeń jest znacznie większy w przypadku kociąt pochodzących z pseudohodowli. Kociaki urodzone w wyniku chowu wsobnego w większości przypadków przez całe życie borykają się z bolesnymi dolegliwościami, a nierzadko nie dożywają nawet dorosłości. Dlatego zawsze przed zakupem należy dokładnie sprawdzić hodowcę i warunki, w jakich przebywają jego zwierzęta.
Na to, ile żyje kot brytyjski, w dużej mierze będzie wpływać genetyka, a zatem jego pochodzenie. Poznaj najczęstsze przypadłości przedstawicieli tej rasy:
- kardiomiopatia przerostowa to genetyczna choroba mięśnia sercowego prowadząca do zastoju krwi w krążeniu płucnym oraz obrzęku tych narządów. Jej głównymi symptomami będą objawy niewydolności oddechowej, czyli duszności, zwiększenie częstotliwości oddechów, ospałość i omdlenia;
- policystowatość nerek jest chorobą genetyczną, w wyniku której dochodzi do rozrostu torbieli na nerkach, a w efekcie ich niewydolności. Niestety objawy zwykle są zauważalne dopiero w momencie, kiedy dojdzie do uszkodzenia ponad 80% narządu, co znacznie pogarsza rokowania pacjentów;
- niedrożność kanalików nosowo-łzowych to schorzenie spowodowane nietypową budową pyszczka kotów brytyjskich. Głównym objawem tej przypadłości jest nadmierne łzawienie z oczu, które wymaga natychmiastowej wizyty w gabinecie weterynaryjnym;
- pilobezoary to przypadłość dotykająca przede wszystkim koty brytyjskie długowłose. Kiedy opiekunowie zaniedbują ich pielęgnację, zwłaszcza w okresie silnego linienia, zwierzaki zaczynają same usuwać martwą sierść. Ta dostaje się do ich przewodu pokarmowego, gdzie ulega zlepieniu, tworząc masy zalegające i prowadząc do niedrożności jelit;
- hemofilia jest chorobą dziedziczną sprzężoną z płcią, co oznacza, że samice są jedynie nosicielkami wadliwego genu, ale nie chorują, podczas gdy u samców występują objawy. Jej głównym symptomem są nadmierne krwawienia oraz zaburzenia krzepnięcia krwi, które mogą nawet stanowić zagrożenie dla życia zwierzaka.
Pielęgnacja i żywienie, które przedłużą życie kociaka
Ile żyje kot brytyjski? Odpowiedź na to pytanie zależy w dużej mierze od jego diety. Obecnie na rynku znajduje się wiele karm wysokomięsnych, z których warto korzystać. Coraz większą popularnością cieszy się dieta typu BARF, jednak samodzielnie ciężko odpowiednio ją zbilansować, w związku z czym specjaliści odradzają jej stosowanie osobom nieposiadającym doświadczenia. Poza tym, zwłaszcza w przypadku dorosłych kotów, niezwykle ważne jest dokładne odmierzanie porcji karmy, by zapobiec nadwadze.
Zaleca się regularne wizyty w salonie groomerskim, ponieważ samodzielne wykonywanie czynności pielęgnacyjnych może dostarczyć kociakowi zbędnego stresu. Profesjonalista szybko i sprawnie zajmie się przemywaniem oczu, podcięciem pazurków i odpowiednim zadbaniem o sierść pupila. W okresie silnego linienia warto rozważyć podawanie pasty odkłaczającej.
Europejczycy pokochali koty brytyjskie, ponieważ zachwycają swoim uroczym wyglądem i spokojnym usposobieniem. To, ile żyją koty brytyjskie, zależy od ich pochodzenia, genów, a także właściwego żywienia i pielęgnacji. Warto pamiętać, że mogą być obarczone wadami czy chorobami genetycznymi, których leczenie jest nie tylko kosztowne, ale przysparza zwierzakowi wiele cierpienia.