Pasjonaci hodujący koty rasowe nie mają problemu z odpowiedzią na zadane pytanie. Znają się na kotach i biorą oni odpowiedzialność za ryzyko związane z ciążą i narodzinami maluchów. Nieważne, ile kotów rodzi kotka za pierwszym razem. Dlaczego?

Jak w skrócie wygląda ruja i ciąża u kotki?

Jak w skrócie wygląda ruja i ciąża u kotki?

Kotka w okres rozrodczy wchodzi kilka razy w roku. Zwykle co 8 tygodni. Nie jest więc prawdą, że ruja ma miejsce tylko w marcu. Samica może spółkować z wieloma kocurami. Nie ma to jednak wpływu na to, ile kotów rodzi kotka za pierwszym razem ani za kolejnym. Ciąża kota domowego trwa zazwyczaj 65–66 dni. W tym czasie w jej organizmie zachodzi szereg zmian hormonalnych, co może wpłynąć na jej zachowanie. Zjada ogromne ilości pokarmu. W okresie ciąży powinno się kotce ograniczyć stres. Ma on wpływ na rozwój płodów w macicy!

Jak przebiega poród u kota?

Jak przebiega poród u kota?

Zbliżający się poród rozpoznasz po dużych sutkach, z których płynie mleko. W dniu porodu kotka jest niespokojna, szuka bezpiecznego miejsca na poród i często wylizuje okolice dróg rodnych. Ból może sprawić, że będzie głośno miauczeć. Należy zapewnić jej spokój i wygodne legowisko.

Jak wygląda poród kota? Może trwać kilka godzin. Kocięta przychodzą na świat w odstępach trwających od pół do nawet kilku godzin. Kocia mama wylizuje im pyszczki, oczyszczając drogi oddechowe z błon płodowych. Przegryza też pępowinę. Zaraz po kociaku powinna urodzić i zjadać łożysko, a także zacząć karmić.

Ile kotów rodzi kotka za pierwszym razem?

Ile kotów rodzi kotka za pierwszym razem?

W statystycznym miocie rodzi się od 3 do 5 młodych. Bywa także, że urodzi się tylko jedno. Kotka może jednak urodzić nawet 8 kociąt, również, gdy to jej pierwsza ciąża. Nie da się ocenić ilości kociąt w miocie po wielkości brzuszka. Jedyną drogą jest zrobić w ciąży USG lub RTG i oszacować liczbę płodów. Kotka może jednak wydać na świat mniej maluchów. Zdarzają się komplikacje, np. kocię może utknąć w drogach rodnych. Wówczas trzeba pomóc kotce. Niezbędna może być interwencja lekarza weterynarii.

Od czego zależy, ile kotka może mieć młodych w jednym miocie?

Od czego zależy, ile kotka może mieć młodych w jednym miocie?

Liczba kociąt nie ma nic wspólnego z ilością ciąż u kotki. Nawet pierworódka może mieć całe stado kociaków. Najpierw musi dojść do zapłodnienia. Tego z kolei nie będzie bez owulacji, czyli uwolnienia dojrzałej komórki jajowej. Do owulacji przyczynia się wyrzut hormonu luteinizującego (LH). Jest on powodowany przez ból, jaki kotka odczuwa podczas kopulacji. Im więcej wyrzutu LH, tym większa szansa na wiele kociąt. Kotka może kopulować kilka razy w ciągu rui z różnymi kocurami. Ruja trwa kilka dni. To, ile kotów rodzi kotka za pierwszym razem, zależy więc od wyrzutu LH, jakości opieki nad kotką w ciąży oraz przebiegu porodu.

Nie rozmnażaj bez sensu!

Nie rozmnażaj bez sensu!

Jeśli to, ile kotów rodzi kotka za pierwszym razem, ma dla ciebie bardzo duże znaczenie, lepiej jej nie rozmnażaj. Kociętom trudno znaleźć dobre, dbające domy. Szkoda, by potomstwo twojej kotki skończyło jako koty tzw. wolno żyjące – czyli bezdomne.

Od Redakcji

Chcesz wykastrować kotkę po pierwszym miocie dla jej zdrowia? Nie ma to żadnego uzasadnienia medycznego, a zwiększa ryzyko nowotworów! Jeśli nie decydujesz się na kastrację z powodu braku środków, tym bardziej nie będzie Cię stać na utrzymanie miotu kociąt, które wymagają odrobaczenia, szczepienia, odpowiedniej karmy. Pamiętaj, że cesarskie cięcie u kotki może kosztować nawet ok. 1000 zł! Jeśli brakuje Ci środków na kastrację, sprawdź w urzędzie miasta lub gminy, czy nie jest prowadzony darmowy program sterylizacji i kastracji zwierząt.

Za pierwszym razem kotka może urodzić nawet 7 lub 8 kociąt. Nie będzie łatwo ich wykarmić kociej mamie! O ciężarną kotkę trzeba wyjątkowo dbać. Wskutek komplikacji okołoporodowych kotka może zostać w skrajnej sytuacji nawet uśpiona. Warto mieć z tyłu głowy, że ten piękny dzień może okazać się wyjątkowo nerwowy, a nawet tragiczny…

Kocięta są przesłodkie, a cudu ich narodzin wielu chciałoby doświadczyć. Zanim jednak rozmnożysz swoją kotkę, pamiętaj, że ciąża kotki trwa dwa miesiące. Te kilka tygodni stanowi duże obciążenie dla jej organizmu. Poród może trwać wiele godzin. W wyniku komplikacji zagrożone może być jej życie. Znalezienie kociakom domów również nie jest łatwe. To, ile kotów rodzi kotka za pierwszym razem, to tylko kropla w morzu innych pytań…

Archiwum: styczeń 2023
Photo of author

Justyna Koczorowska

Pasjonatka kynologii, miłośniczka i hodowca szczurów, o których uwielbia pisać. Dom dzieli z ponad dwudziestką ogonów, gończym polskim i dwoma owczarkami nizinnymi. Lubi pracę z psem, wystawy, naukę i podróże palcem po mapie.