Kot jest drapieżnikiem i ścisłym mięsożercą. Jego uzębienie pełni więc bardzo ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu na wszystkich etapach życia. Niestety, domowe mruczki bardzo często cierpią na różnego rodzaju problemy z dziąsłami, czy przyzębiem. Wypadanie zębów u kota, który jest już dorosły, zawsze jest spowodowane poważnymi problemami w obszarze jamy ustnej. Z poniższego artykułu dowiesz się, jaka może być ich przyczyna oraz jakie działania profilaktyczne warto zastosować.
Ile zębów ma kot?
Koty mają dokładnie 26 zębów mlecznych, w których miejsce wyrasta 30 zębów stałych:
- 12 siekaczy;
- 4 kły;
- 10 zębów przedtrzonowych (cztery w żuchwie i sześć w szczęce);
- 4 trzonowce.
Małe zęby na samym przodzie – siekacze służą przede wszystkim do pielęgnacji futra. Kły zostały stworzone do chwytania ofiary a trzonowce i przedtrzonowce do jej gryzienia i żucia.
Wypadanie zębów u kota – kiedy to normalne?
Małe kocięta rodzą się bez zębów. Dopiero w trzecim tygodniu życia w ich pyszczkach zaczynają pojawiać się pierwsze zęby mleczne. To niewielkie, delikatne, ale bardzo ostre ząbki, które przypominają nieco małe igiełki. Po czternastym tygodniu życia zwierzak zaczyna gubić mleczaki, a na ich miejsce wyrastają nowe stałe zęby.
To jedyna sytuacja, w której wypadanie zębów u kota jest uzasadnione fizjologicznie. W wieku 7–8 miesięcy zwierzę powinno już posiadać komplet stałego uzębienia.
Wypadanie zębów u kota dorosłego
Dorosłe i zdrowe koty nie powinny gubić zębów. Dbałość o zdrowie i higienę jamy ustnej sprawia, że nawet koci seniorzy mogą cieszyć się kompletem zdrowych siekaczy, trzonowców i kłów. Wbrew powszechnemu przekonaniu to nie starość sprawia, że koty gubią zęby. Winne są zaniedbania i choroby przyzębia, najczęściej zapalenie dziąseł.
Zapalenie dziąseł u kota
Zapalenie dziąseł to bardzo powszechna kocia choroba, która powodowana jest przez przerost płytki nazębnej, która z czasem zamienia się w kamień nazębny. Stan zapalny z dziąseł szybko przenosi się na kieszonki zębowe, korzenie, a nawet na kości szczęki. To powoduje ból, obrzęk, a także wypadanie zębów u kota. Niestety, bardzo często stan zapalny rozwija się w pyszczku niezauważony. Objawy, które mogą mu towarzyszyć to przede wszystkim:
- zaczerwienienie dziąseł;
- ubytki w uzębieniu;
- przykry zapach z pyszczka;
- problemy z gryzieniem;
- spadek apetytu;
- nadmierne ślinienie się;
- ocieranie się pyszczkiem o krawędzie twardych przedmiotów;
- powiększone węzły chłonne.
Dlaczego dbanie o zęby pupila jest bardzo istotną kwestią?
Leczenie zapalenia dziąseł jest uzależnione od jego zaawansowania. Zazwyczaj zwierzak musi przyjmować antybiotyki, a po usunięciu stanu zapalnego lekarz przeprowadza zabieg zdejmowania kamienia nazębnego. Odbywa się on w znieczuleniu. Bardzo ważne jest to, aby nie zaniedbywać problemów dentystycznych twojego kota. Zły stan zębów ma druzgocący wpływ na stan całego organizmu. Długotrwałe i nieleczone zapalenie dziąseł i wypadanie zębów u kota mogą spowodować tak poważne choroby jak na przykład przewlekła niewydolność nerek.
Profilaktyka chorób dziąseł u kotów
Czy sposób karmienia ma wpływ na stan zębów?
Jak zapobiegać chorobom przyzębia? Popularny mit mówi o tym, że przed kamieniem nazębnym chroni kota sucha karma. Nie jest to prawda. Chrupki pod wpływem śliny zamieniają się w papkę, która oblepia zęby i zdecydowanie ich nie czyści. W tej roli lepiej sprawdza się poprzerastane surowe mięso i różnego rodzaju gryzaki – na przykład królicze uszy.
Mycie zębów szczoteczką
Za najlepszą profilaktykę chorób przyzębia można jednak uznać mycie zębów. Kota już od pierwszych tygodni życia warto przyzwyczajać do dotykania pyszczka i mycia zębów specjalnie wyprofilowaną szczoteczką. Na rynku dostępne są specjalne pasty – mają one mięsny smak, co sprawia, że są dosyć dobrze tolerowane przez kota.
Regularne kontrole u lekarza weterynarii
Na każdej wizycie kontrolnej u weterynarza (na przykład przy okazji szczepień) zaleca się sprawdzenie stanu kocich zębów. Lekarz oceni, czy nie ma na nich zbyt dużo płytki nazębnej. Jeżeli kamień jest dobrze widoczny, najpewniej konieczny będzie zabieg.
Wypadanie zębów u kota – podsumowanie
Wszystkie koty w okolicach czwartego miesiąca życia zmieniają zęby mleczne na stałe. Od tego momentu konieczne jest dbanie o dobry stan jamy ustnej zwierzaka. Wypadanie zębów u kota dorosłego oznacza najczęściej choroby przyzębia. Koty bez zębów radzą sobie świetnie. Są w stanie gryźć zarówno mokrą karmę, jak i surowe mięso. Jest jednak jeden warunek – ich jama ustna i dziąsła muszą być w dobrym stanie. Osad i kamień prowadzą do chorób jamy ustnej, która często prowadzi do utraty zębów.