U zwierząt często dochodzi do zarażenia pasożytami jelitowymi. Koty wychodzące są znacznie bardziej narażone na przykre dolegliwości. Jednym z niechcianych pasożytów jest tęgoryjec u kota. Larwy u kota mogą wywoływać wiele niepokojących i uciążliwych objawów. W takim przypadku wizyta u lekarza weterynarii jest niezbędna. Jedynie doświadczony specjalista może wykonać badania i na ich podstawie postawić trafną diagnozę, a następnie zaproponować leczenie, które przyniesie zwierzakowi ulgę. Działania zapobiegające i szybka reakcja właściciela są niezbędne, aby uchronić pupila przed konsekwencjami zarobaczenia. Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat.
Rodzaje pasożytów u kota
Pasożyty wewnętrzne żyją w przewodzie pokarmowym żywiciela. Do najczęściej występujących niepożądanych gości w organizmie kota można zaliczyć między innymi:
- tasiemce – zaliczane są do nicieni. Zwierzak może zarazić się tasiemcem, między innymi połykając pchłę. Infekcja może przebiegać bezobjawowo, dlatego ważna jest profilaktyka i regularne wizyty u weterynarza. U niektórych kotów pojawia się świąd i zapalenie odbytu;
- glisty – u kotów najczęściej występują dwa rodzaje: Toxara cati i Toxara leonina. Do infekcji może dojść nawet u małych kociąt, jeśli ich matka borykała się z pasożytem. Maluchy mogą zarazić się, pijąc mleko matki. Z kolei dorosłe mruczki mogą zostać zarażone, spożywając jedzenie lub wodę z pasożytem, odchody lub zarobaczone zwierzę;
- tęgoryjce – to nicienie mniej powszechne niż glisty. Tęgoryjec u kota nie musi wywoływać widocznych objawów, choć mogą się pojawić ze strony przewodu pokarmowego;
- pierwotniaki – w tej grupie wyróżnia się Giardia lamblia oraz kokcydia. Ten rodzaj pasożytów pojawia się najczęściej u małych kotów. Może wywoływać biegunki i odwodnienie.
Nie lekceważ objawów zarobaczenia u kota
Jeśli jesteś właścicielem czworonoga, z pewnością chcesz, aby był zdrowy i szczęśliwy. Właśnie dlatego nie wolno bagatelizować niepokojących objawów. Ważne są również regularne wizyty u lekarza weterynarii i kontrolowanie stanu zdrowia zwierzaka.
Tęgoryjec u kota – co to za stworzenie?
Tęgoryjec u kota jest pasożytem, który żywi się krwią swojego żywiciela, wczepiając się w błonę śluzową jelita. Tęgoryjce przebywają w przewodzie pokarmowym.Do zachorowania dochodzi poprzez zjedzenie jaj pasożyta. Kształtem przypomina nitkę, wyposażony jest w haki, które umożliwiają przyczepienie się do ścian jelita. Zarobaczenie może prowadzić do niedokrwistości. Pamiętaj, że nie jesteś w stanie samodzielnie rozpoznać, czy twój pupil boryka się z omawianym schorzeniem. Jeśli zauważyłeś niepokojące objawy, koniecznie skonsultuj się z weterynarzem.
Jak dochodzi do zakażenia tęgoryjcem u kota?
Istnieje kilka dróg umożliwiających zarażanie kocimi insektami. Pierwszy to bezpośrednie połknięcie larwy. Może do tego dojść, gdy zwierzak zjada kał innych zwierząt, ale także podczas wylizywania sierści, gdy larwy dostaną się na jego sierść. Drugi sposób to zjedzenie innego zwierzaka, który był nosicielem, może to być na przykład mysz. Warto także zaznaczyć, że z pasożytami mogą borykać się zarówno zwierzaki niewychodzące, jak i te przebywające na zewnątrz.
Robaki u kota – objawy
Zastanawiasz się pewnie, jakie objawy u czworonoga powinny wzbudzić twój niepokój i skłonić cię do wizyty u specjalisty? Najczęstsze objawy robaków u kota to:
- szybka utrata masy ciała;
- brak apetytu;
- apatia;
- osłabienie;
- biegunki;
- krew w stolcu;
- wylizywanie odbytu;
- nadmierne drapanie się;
- zahamowanie rozwoju u młodych kociąt.
Objawy zarobaczenia nie są charakterystyczne, dlatego nie wolno diagnozować zwierzaka na własną rękę. Niezbędna jest wizyta u weterynarza, aby dowiedzieć się, z jakim problemem boryka się twój pupil. Warto dodać, że choroba często przebiega bezobjawowo.
Pasożyty u kota – leczenie i profilaktyka
Co zrobić, gdy pojawi się tęgoryjec u kota lub inny pasożyt? Regularne wizyty u weterynarza powinny być wpisane w grafik każdego właściciela czworonoga. To właśnie działania zapobiegające i odrobaczenie zwierząt odgrywają istotną rolę i pozwalają uniknąć inwazji niechcianych gości w przewodzie pokarmowym. Pierwszym krokiem powinno być wykonanie badania kału, w którym mogą bytować pasożyty. W przypadku pasożytów podaje się preparaty odrobaczające. Wybór konkretnego produktu zależy od tego, jaki rodzaj larwy pojawił się u kota. Istnieją również preparaty w formie kropli, które znacznie łatwiej podać kociakowi niż tabletkę.
Nie da się zaprzeczyć, że koty to wspaniałe zwierzęta, które dają właścicielowi wiele miłości. Mimo że uznawane są za niezależne i takie, które uwielbiają chodzić własnymi ścieżkami, to są również przyjazne i kochane. Jednak zarówno zwierzaki niewychodzące, jak i te przebywające na zewnątrz mogą zakazić się pasożytami, jednym z nich jest tęgoryjec u kota. Zdecydowanie konieczna jest szybka wizyta u lekarza weterynarii, aby rozpoznać problem i wdrożyć odpowiednie leczenie. Odrobaczanie kota jest skutecznym sposobem leczenia.