Ropomacicze u kotki jest powiązane z poziomem hormonów, dlatego jest to choroba, która dotyka kotki niepoddane zabiegowi sterylizacji. Chcąc uniknąć interwencji w układ rozrodczy, opiekunowie często decydują się na podanie antykoncepcji. O ile jest to rozwiązanie sprawdzające się tymczasowo, o tyle długotrwałe może prowadzić właśnie do poważnych chorób macicy. Czym dokładnie jest ropomacicze?
Ropomacicze u kotki. Jak do niego dochodzi?
Ruja u kotki jest oznaką owulacji. W tym czasie znacząco rośnie poziom progesteronu, który jest odpowiedzialny za zmiany w macicy, czyli między innymi za otwarcie szyjki macicy. Ten wysoki poziom hormonów utrzymuje się jeszcze przez kilka tygodni, a jeśli nie dochodzi do zapłodnienia, w ściankach macicy zaczynają tworzyć się torbiele. Wysoki poziom progesteronu sprzyja przenikaniu bakterii z pochwy do macicy, a także zmniejsza ilość białych krwinek, co znacznie prowadzi do osłabienia bariery ochronnej kotki. W ten sposób dochodzi do zakażenia bakteryjnego w obrębie macicy.
Ropomacicze u kotki. Czy da się je zauważyć?
Ropomacicze u kotki ma podłoże hormonalne i w zależności od okresu, w jakim dochodzi do zakażenia, może być wykryte od razu, albo też odznaczać się mniej charakterystycznymi objawami. W momencie, gdy szyjka jest rozszerzona, może dochodzić do plamienia, wydzieliny ropy, a nawet upławów z domieszką krwi.
Problem w rozpoznaniu ropomacicza następuje, gdy szyjka jest zamknięta. U kotki pojawiają się wtedy mniej charakterystyczne objawy ropomacicza:
- brak apetytu;
- częste oddawanie moczu;
- gorączka;
- ogólne osłabienie.
Wynika to z mocniejszego podtruwania organizmu.
Jak leczyć ropomacicze u kotki?
W przypadku zauważenia niepokojących objawów niezwłocznie należy udać się do lekarza weterynarii. Jedynym sposobem na wyleczenie ropomacicza u kotki jest wykonanie zabiegu chirurgicznego, czyli kastracja. Zabieg ten wynikający ze stanu zdrowia kota jest znacznie trudniejszy i bardziej ryzykowny, niż standardowa sterylizacja. W tym wypadku usunięciu podlegać może nie tylko jajnik, ale także macica.
Po kastracji kotki wymagane jest także leczenie farmakologiczne, w tym antybiotykoterapia. Przez pierwsze kilka tygodni istotne są również wizyty kontrolne oraz badania, dzięki którym uzyskasz pewność, że kotka jest już zdrowa.
Zapobieganie ropomaciczu u kotki
Podczas sterylizacji kotki usuwane są tylko jajniki, natomiast macica zostaje w stanie nienaruszonym. Ten prosty zabieg wykonany jeszcze przed pierwszą rują znacznie podnosi komfort życia pupila. Kotka nie tylko nie ma problemów hormonalnych, ale przede wszystkim kastracja kota niemal całkowicie zapobiega ropomaciczu i nowotworowi sutków. Zabieg kastracji, jeśli został przeprowadzony prawidłowo, jest zabiegiem całkowicie bezpiecznym i rutynowym, przeprowadzanym pod narkozą. Cena w zależności od miejscowości to około 100 złotych, ale warto poszukać także gminnego dofinansowania, szczególnie jeśli kot został adoptowany z fundacji lub zabrany z ulicy.
Czy ropomacicze u kotki może pojawić się także po sterylizacji?
Już pierwsza ruja, która nie została zakończona ciążą, może prowadzić do zakażenia bakteryjnego. Również zastrzyk antykoncepcyjny do zahamowania rui może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia kota. Zabieg kastracji wykonany przed pojawieniem się pierwszej rui powinien zapobiec ropomaciczu, jednakże nie daje on 100-procentowej gwarancji.
Jak często kontrolować stan zdrowia kota?
Każdy wyciek ropny, a także wzmożone upławy powinny być sygnałem do przeprowadzenia bardziej specjalistycznego badania w kierunku schorzeń macicy. Jak w przypadku każdego zwierzaka, tak samo w przypadku kota niezwykle ważna jest rutynowa kontrola oraz obserwacja. Badania wykonywane przynajmniej raz do roku pomogą uniknąć kosztownego leczenia, ale co najważniejsze, dzięki nim kot będzie cieszył się dobrym zdrowiem.
Ropomacicze u kotki to bardzo poważna choroba zagrażająca życiu twojego pupila. Nie dotyka ona kocurów, a tylko kotki, które w wyniku rui mają podniesiony poziom progesteronu, oraz rozszerzoną szyjkę macicy, która narażona jest na bakterie zewnętrzne. Sterylizacja kotki jest jedynym skutecznym sposobem leczenia i zapobiegania ropomacicza. To bezpieczny zabieg chirurgiczny, który można przeprowadzić w każdym gabinecie weterynaryjnym.