W artykule opowiemy o tym, jak rozpoznać zrelaksowanego i przerażonego kota. Dowiesz się także, jakie znaczenie ma ułożenie łap, ogona oraz grzbietu. Znajdziesz tu wszystkie niezbędne informacje o mowie ciała kota, które pozwolą ci być lepszym opiekunem dla swojego pupila.
Mowa ciała kota – poznaj koci język i mimikę
Tak samo, jak ludzie koty mają swoją mowę ciała, czyli niewerbalny sposób komunikacji. Chociaż domowe mruczki pochodzą od dzikich żbików afrykańskich, które żyły samotnie, lata ewolucji sprawiły, że wykształciły dość zaawansowany język ciała. Twój pupil każdego dnia wysyła ci wiele wyraźnych sygnałów i wiadomości, jednak prawdopodobnie nie dostrzegasz większości z nich. Kot stara się z tobą porozumieć, nie tylko miaucząc, mrucząc czy prychając, ale również ustawiając się w określony sposób czy napinając lub rozluźniając niektóre mięśnie.
Nauczenie znaczenia tych gestów pozwoli ci lepiej zrozumieć kota i zacieśnić więzi z pupilem. Dzięki temu zdobędziesz pewność, że zwierzak jest zrelaksowany, a nie jedynie toleruje daną zabawę. Poznasz też miejsca, w którym lubi być głaskany czy drapany, dzięki czemu zarówno ty, jak i twój pupil będziecie szczęśliwi. Niestety często opiekunowie stają się ofiarami kocich pazurów, ponieważ błędnie odczytują mowę ciała kota.
Umiejętność odczytywania sygnałów może też uratować zdrowie, a nawet życie twojego futrzaka. Niestety zwierzęta nie mają zdolności mówienia, przez co wiele z nich trafia do gabinetu weterynaryjnego, kiedy objawy choroby są już znacznie nasilone. W przypadku kotów sprawa jest jeszcze bardziej skomplikowana, ponieważ uważa się ich za mistrzów w ukrywaniu symptomów swoich schorzeń. Jeśli nauczysz się kociego języka ciała, szybciej zauważysz oznaki bólu czy dyskomfortu u swojego podopiecznego i będziesz mógł szybciej udać się po pomoc do lekarza weterynarii.
Kocie oczy – sygnały, które wysyłają świadczą o nastroju kota
Oczy stanowią ważny element mowy ciała kota. Warto spojrzeć na znajdujące się w samym środku gałki źrenice. Jeśli są rozszerzone, oznacza to, że zwierzak jest podekscytowany. Często pupile reagują tak na widok ulubionych smakołyków, zabawek czy ptaków latających za oknem. Jednak w połączeniu z obronnymi gestami mogą one sygnalizować strach i gotowość do ataku lub ucieczki. Z kolei zwężone źrenice są oznaką rozdrażnienia. Zwykle dochodzi do niego, kiedy właściciele kotów decydują się na zmianę pokarmu lub nie dają pupilowi tego, czego ten oczekiwałby w danej chwili.
Pamiętaj, że szerokość źrenic może również zależeć od natężenia światła. Kiedy w pomieszczeniu lub na zewnątrz jest ciemno, rozszerzają się, a przy silnym nasłonecznieniu zwężają, w związku z czym zmiana ich średnicy może mieć podłoże czysto fizjologiczne.
Kocie uszy – najważniejszy element języka ciała
Uszy zrelaksowanego kota są skierowane ku przodowi, a jednocześnie lekko na boki. Gdy zwierzak ustawia je wprost w kierunku patrzenia, prawdopodobnie coś go zainteresowało i zachowuje czujność. Na to, że dany widok wzbudził ogromne zaciekawienie mruczka, może wskazywać również napięcie ich mięśni oraz silne wyprostowanie. Kot agresywny będzie kierował uszy do tyłu w taki sposób, że ich wewnętrzna strona będzie widoczna. Wówczas pupil może syczeć lub nawet warczeć. Natomiast przerażone zwierzę przyciśnie małżowiny uszne płasko do głowy, tym samym przybierając postawę obronną.
Koci ogon – co komunikuje kot, machając nim?
Ogon to najłatwiej zauważalny element mowy ciała kota. Zwykle jest noszony lekko opuszczony lub na linii z kręgosłupem. Twój kot go nastroszył? Prawdopodobnie coś go przestraszyło, a jeśli przy tym syczy, zdecydowanie nie ma dobrych zamiarów. Machanie ogonem zwykle jest efektem występującego konfliktu emocji. Na przykład kiedy zwierzak jest czymś bardzo zainteresowany, ale jednocześnie przerażony. Im silniejsze natężenie tych uczuć, tym szybsze ruchy ogona.
Inaczej niż u psów, pionowo ułożony ogon u kotów jest oznaką przyjaznych zamiarów. Taką postawą mruczki często witają swoich opiekunów po ich powrocie z pracy. Jednak kiedy towarzyszy jej wygięty grzbiet może to wskazywać na agresję lękową. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku postawy z podkulonym ogonem.
Wibrysy (wąsy) – ważny element kociej mowy ciała
Chociaż wąsy są niewielkie, stanowią ważny element kociej mowy ciała. To dzięki nim koty lepiej poznają otoczenie i orientują się w przestrzeni. Gdy chcą skupić na czymś uwagę, starają się korzystać z tej funkcji, a ich wibrysy są wtedy skierowane do przodu. Podczas relaksu swobodnie rozpościerają się na boki, a w czasie zdenerwowania lub zagubienia mogą nerwowo nimi poruszać.
Postawa ciała – jak wygląda zadowolony kot, a jak przestraszony?
Kucając, kot chce wydawać się niegroźny. To obronna postawa, która ma na celu pokazanie, że zwierzak nie ma zamiaru rozpoczynać walki. Kiedy do lęku dojdzie wściekłość, u swojego pupila można zaobserwować wyprostowane kończyny, ciało wygięte w łuk, uniesiony ogon, nastroszoną sierść i szeroko otwarty pyszczek. W ten sposób kot komunikuje, że jest gotowy zaatakować. Stara się wyglądać na groźnego, licząc na to, że jego przeciwnik ucieknie. Z kolei u kota agresywnego, pozbawionego lęku i pewnego siebie grzbiet będzie mocno wyprostowany.
Sierść też tworzy język kociego ciała!
Na mowę ciała kota składa się również jego sierść. Rozluźniony i zrelaksowany zwierzak powinien mieć gładkie w dotyku futerko. Jego najeżenie wskazuje na dyskomfort fizyczny lub psychiczny. Może on być spowodowany chorobą lub lękiem. Wbrew pozorom agresywne osobniki nie mają nastroszonej sierści, ponieważ są bardzo pewne siebie.
Mówisz do kota? Poznaj dźwięki przez niego wydawane – miauczenie, mruczenie, syczenie
Mowa ciała kota jest bardzo ważna, ale nie zapominaj o klasycznym języku. Warczenie podobnie jak u psów stanowi ostatecznym sygnał ostrzegawczy. Syczenie i plucie to pierwsze dźwięki obronne wydawane przez zwierzaka. Z kolei jęczenie będzie proszeniem o pomoc, a prychanie przygotowaniem do ataku. Kiedy kot mruczy, oznacza to, że jest głęboko rozluźniony.
Zachowanie kota – jakie wysyła komunikaty? Porozumiej się ze swoim kotem!
Koty komunikują się całym ciałem, chociaż twoją szczególną uwagę powinny zwrócić uszy i wąsy, bo to tam wysyłane przez mruczków komunikaty są najlepiej widoczne. Mimika, gesty i dźwięki wydawane przez nie pozwolą ci poznać nastrój kota oraz ocenić, czy w danym momencie może mieć chęci do zabawy lub pieszczot. To niezwykle ważne w budowaniu relacji ze swoim podopiecznym.