Miauczenie kota jest nieodłącznie związane z komunikacją z otoczeniem. Mało kto jednak ma pełną świadomość tego, co oznacza miauczenie kota i co sprawia, że koty porozumiewają się z nami w ten sposób.
Nawet małe dziecko wie, że kot miauczy. Nie ma w tym niczego dziwnego. Niewielu z nas jednak zdaje sobie sprawę z tego, że koty dysponują szeroką skalą dźwięków. Mogą wydawać ich aż sto. To bardzo dużo, chociażby w porównaniu do psów, które mają tych dźwięków zaledwie dziesięć. Mimo wszystko to właśnie kocie miauczenie jest najbardziej charakterystycznym sposobem komunikacji. Co warto o nim wiedzieć?
Dlaczego kotek miauczy?
Już na początku warto zaznaczyć, że wszystkie tonacje i częstotliwości miauczenia kota zostały wykształcone w ciągu ostatnich dziesięciu tysięcy lat, czyli w momencie udomowienia tych zwierząt przez człowieka. Miauczenie kotka jest skierowane przede wszystkim do człowieka i to z nami zwierzęta komunikują się w ten sposób.
W komunikacji wewnątrzgatunkowej koty miauczą wyłącznie w dzieciństwie. Ten specyficzny dźwięk ma za zadanie zwrócić uwagę matki na aktualne potrzeby malca. W momencie, kiedy kocięta zostają odchowane, kotka nie zwraca już uwagi na miauczenie, dlatego z perspektywy kociej komunikacji jest ono bezużyteczne. I właśnie w tym momencie na scenie pojawia się człowiek.
Szwedzcy naukowcy w przeprowadzonych kilka lat temu badaniach wskazali na powiązanie między udomowieniem kotów a wykształceniem się miauczenia. Ten charakterystyczny dźwięk wzbudza w nas wiele ciepłych emocji – rozczula i rozbudza instynkt opiekuńczy. Mówiąc prościej, przez wieki większą szansę na przetrwanie w towarzystwie człowieka miały właśnie te koty, które miauczały najbardziej słodko.
Miauczenie kota jest dźwiękiem, który trudno zignorować. Wielu właścicieli domowych kotów doskonale wie, że zwierzęta te potrafią wydawać z siebie bardzo ekspresyjne dźwięki o różnym natężeniu. Czujemy się wówczas ponaglani, czasem zdenerwowani i chcemy, aby zwierzak jak najszybciej przestał. To nie przypadek.
Naukowcy już jakiś czas temu dowiedli, że koty wykształciły konkretne dźwięki, które mają na celu skłonić człowieka do reakcji na nie. Nic więc dziwnego, że czujemy się winni, zaczynamy współczuć futrzakowi i niechętnie, ale jednak sięgamy po dodatkową porcję przysmaków. Co ciekawe, miauczenie kota jest bardzo zbliżone częstotliwością do płaczu niemowlęcia, na który mamy ewolucyjnie zakodowaną reakcję.
Jeżeli więc do tej pory miałeś do siebie pretensje, że nie potrafisz odmówić rozpaczliwie miauczącemu przyjacielowi, możesz potraktować te informacje jako usprawiedliwienie. To nie ty – to ewolucja.
Kocie miauczenie a jego rola w komunikacji
Wiemy już, że miauczenie kota nie jest szczególnie istotnym elementem komunikacji wewnątrzgatunkowej. Koty porozumiewają się przede wszystkim za pomocą komunikatów wizualnych i zapachowych. Komunikowanie wewnętrzne czasami także oparte jest na dźwiękach, jednak nie odgrywają one aż tak dużej roli.
Kiedy kotek miauczy, zawsze komunikuje się z człowiekiem na swoich zasadach. Ponieważ te sposoby komunikacji są nietypowe, ich interpretacja bywa trudna. Koty przez wieki zyskały reputację zwierząt zdystansowanych, niedostępnych, a nawet złośliwych. Jest to przede wszystkim kwestia niezrozumienia sygnałów, jakimi komunikują się z człowiekiem.
Miauczenie kota zostało wykształcone przez ewolucję. Powód był prosty – koty postanowiły zbudować most komunikacyjny pomiędzy sobą a nieco nierozgarniętym gatunkiem, jakim jest człowiek. Porozumiewając się z nami za pomocą komunikatów dźwiękowych maksymalnie upraszczają bogaty i skomplikowany wachlarz sygnałów wizualnych, których nie rozumiemy, i zapachowych, których nie mamy możliwości odebrać.
Żyjąc z kotami, warto zgłębić sekrety mowy ciała tych zwierząt. Pomoże ci to lepiej poznać pupila i stwierdzić, dlaczego kotek miauczy.
Co oznacza miauczenie kota?
Każdy opiekun kota wie, że nie ma jednego rodzaju miauczenia. Koty te wydają z siebie całą paletę dźwięków tego typu o różnej ekspresji i bardzo różnym natężeniu. Bardzo często opiekunowie miewają problemy z poprawnym interpretowaniem kociego miauku. Prowadzi to do wielu nieporozumień. Do behawiorystów często zwracają się osoby, których koty głośno miauczą bez powodu. Tymczasem powód jest zawsze, problem w tym, że nie zawsze jesteśmy w stanie go zrozumieć. Co oznacza miauczenie kota? Sprawdźmy!
Kotek miauczy? Zwróć na niego uwagę
Kocie miauczenie bardzo często jest próbą zwrócenia na siebie uwagi. Brak bodźców i obojętność ze strony opiekuna sprawiają, że zwierzę zwyczajnie się nudzi. W ten sposób może zapraszać człowieka do zabawy lub zwykłego fizycznego kontaktu. Często właśnie to jest powodem głośnej wokalizacji w środku nocy, na którą tak uskarżają się opiekunowie. Kotek miauczy, bo pozostawiony w mieszkaniu sam sobie popada we frustrację. Warto wówczas zgłębić wiedzę o cyklu łowieckim i kreatywnej zabawie.
Miauczenie kota – żądania i skargi
Wysokie i głośne miauczenie kota zazwyczaj sygnalizuje, że zwierzak czegoś się domaga. Może to być jedzenie, spacer lub… otworzenie wiszącej szafki w kuchni, której kotek jeszcze nie zwiedził i uważa tę sytuację za nie do przyjęcia. Wiele kotów rozpaczliwie miauczy na chodzące po suficie robaki, które jak na złość nie chcą znaleźć się w zasięgu łapek. Podobną reakcję może wywołać pusta miska lub zbyt zanieczyszczona kuweta. Jednym słowem – problem ma być rozwiązany i należy rozwiązać go teraz.
Kocie miauczenie a choroba i ból
Niestety, chociaż życie ze zwierzęciem ma swoje cudowne momenty, czasami musimy zmierzyć się z przeciwnościami losu. Miauczenie kota bywa bowiem sygnałem bólu i choroby. Twoją czujność powinna wzbudzić każda nadmierna wokalizacja, szczególnie u kota, który do tej pory był raczej cichy. Głośne miauczenie podczas korzystania z kuwety lub tuż po tym bywa sygnałem o problemach natury nefrologicznej. Często jest to pierwszy objaw przewlekłej niewydolności nerek (PNN), który niestety zazwyczaj bywa ignorowany.
Głośne miauczenie towarzyszy także zranieniom i urazom mechanicznym. Jeżeli masz podejrzenie, że kotek miauczy, bo mógł coś sobie zrobić, bezwzględnie zgłoś się do lekarza weterynarii.
Głośne miauczenie kota a starość
Starsze koty bardzo często tracą ostrość zmysłów. Niektórzy starsi ludzie, tracąc słuch, zaczynają mówić bardzo głośno, bo po prostu sami siebie nie słyszą. U starszych kotów działa to analogicznie. Jeżeli twój koci senior zaczyna bardzo głośno miauczeć, istnieje prawdopodobieństwo, że traci słuch.
Kolejnym mostem pomiędzy miauczeniem a starością jest kocia demencja. Stare zwierzęta także miewają problemy z pamięcią i odnajdywaniem się w przestrzeni. Czasami miauczą same do siebie, bez wyraźnego powodu.
Miauczenie kota a rujka
Każdy, kto miał do czynienia z kotką w rujce, będzie potrafił rozpoznać specyficzne miauki, które wtedy z siebie wydaje. Płacz i zawodzenie kotki, która przywołuje do siebie samca bywają bardzo trudne do zniesienia. Co istotne, jest to sytuacja niekomfortowa dla zwierzęcia.
Jeżeli więc nie prowadzisz hodowli zarejestrowanej w poważnym stowarzyszeniu, jak najszybciej wykastruj swoją kotkę. Wbrew obiegowej opinii, samice także poddawane są kastracji – jest to zabieg chirurgicznego usunięcia narządów rodnych.
Co robić, kiedy miauczenie kota staje się nie do zniesienia?
Miauki bardzo często wydają nam się urocze i słodkie. W niektórych sytuacjach mogą jednak stać się prawdziwą kością niezgodny między tobą a twoim mruczkiem. Niektóre koty wokalizują nadmiernie w momencie, kiedy pracujemy, śpimy lub po prostu nie chcemy słuchać bezustannego kociego krzyku.
Jeżeli kot jest wybawiony, najedzony i zdrowy, a pomimo tego głośno, długo i przeciągle miauczy, zachodzi prawdopodobieństwo graniczące z pewnością, że próbuje przetestować twoją reakcję na wydawany przez niego komunikat.
W takiej sytuacji najgorsze co możesz zrobić to… reagować. Oczywiście czasami ignorowanie kociego miauczenia jest bardzo trudne. Przeciągłe, niemal jęczące miauki mają częstotliwość podobną do płaczu dziecka. Odruchowo więc staramy się zwierzę uciszyć. Warto jednak być konsekwentnym. Reakcje, takie jak:
- napełnianie miski;
- głaskanie;
- uspokajające mówienie;
- krzyk;
sprawiają, że kot zostaje nagrodzony za swoje wysiłki. Jednym słowem, szantaż skutkuje wręcz doskonale.
Pamiętaj jednak, że ignorowanie miauczenia ma sens tylko wtedy, kiedy jesteś absolutnie pewien, że kotu niczego nie brakuje i nie cierpi na żadną chorobę. Obojętność, lub co gorsza, krzyki w sytuacji, kiedy zwierzę próbuje nam coś przekazać, to najgorsze, co możemy dla niego zrobić.
Miauczenie kota to bardzo specyficzna forma komunikacji głosowej. Jest ona skierowana niemal wyłącznie dla człowieka. Ten fascynujący wynalazek ewolucji może pomóc ci lepiej zrozumieć swoje zwierzę. Jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę z kotem, postaraj się także nauczyć podstaw jego mowy ciała. To ona, częściej niż wokalizacja, wykorzystywana jest do przekazywania ci informacji. Im lepiej rozumiesz kota, tym łatwiej jest ci zbudować z nim prawidłową relację opartą na zaufaniu.