Nieprzyjemny zapach z jamy ustnej u kota jest związany przede wszystkim z układem pokarmowym. Ten zwierzak jest typowym drapieżnikiem i mięsożercą, zatem to, że kotu śmierdzi z pyska, jest normalne. Jeśli jednak cuchnący oddech staje się naprawdę bardzo intensywny, mogło dojść do zakażenia bakteryjnego dziąseł lub pojawił się problem trawienny. Oba przypadki wymagają konsultacji weterynaryjnej. Sprawdź, kiedy udać się z pupilem do specjalisty!
Kotu śmierdzi z pyska – skąd bierze się brzydki zapach z kociego pyszczka?
Głównym powodem, dla którego kotu śmierdzi z pyska jest problem z uzębieniem. Zaniedbanie kocich zębów prowadzi do zapalenia dziąseł. Powodują je zalegające resztki pokarmu, które są siedliskiem bakterii. O ile ludzie codziennie myją swoje zęby, o tyle w przypadku futrzastych pupili może to być nieco utrudnione, dlatego bardzo ważne jest dobieranie odpowiedniego pokarmu. Kamień nazębny można regularnie usuwać –najlepiej podczas profilaktycznej wizyty u lekarza weterynarii.
Zapach z pyszczka kota a dieta
Nieprzyjemna woń z pyska kota to także oznaka nieodpowiedniej diety. Jako typowy mięsożerca kot nie powinien zjadać produktów roślinnych, a te stanowią powszechny składnik w popularnych puszkach. Koci układ trawienny nie jest przystosowany do dużej ilości węglowodanów, które ulegają fermentacji i w konsekwencji są przyczyną brzydkiego zapachu z pyszczka.
Kotu śmierdzi z pyska – kiedy wykonać specjalistyczne badania?
Brzydki zapach z pyska to także pierwsza oznaka poważnych chorób. Opiekun, który dba o swoje zwierzaki szybko wyczuje różnicę w oddechu i może uratować zwierzę. Kotu śmierdzi z pyska także przy niewydolności nerek. Warto jednak mieć na uwadze, że towarzyszą temu także inne objawy, jak ogólne osłabienie czy wypadanie sierści.
Brak higieny jamy ustnej u kota i jego skutki
W przypadku zwierząt niezwykle ważna jest obserwacja – tylko na jej podstawie można zlokalizować źródło bólu i rozpocząć leczenie. Zapalenie jamy ustnej to nie tylko przykry zapach, lecz również problem z przyjmowaniem pokarmów, a ostatecznie z utrzymaniem higieny. Brak odpowiedniej reakcji może przyczynić się do kosztownego leczenia.
Jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z kociego pyszczka?
Zdrowie kota zależy w dużym stopniu od jego diety i to właśnie na niej należy się skupić. Jeśli kotu śmierdzi z pyska, oznacza to, że w jego posiłkach znajduje się zbyt wiele produktów roślinnych. Aby temu przeciwdziałać, warto kupować produkty po przeczytaniu składu lub rozpocząć karmienie metodą BARF.
Wiele osób zaleca podawanie kotom suchej karmy. Tu jednak warto mieć na uwadze, że większość produktów suchych dla kotów zawiera bardzo duże ilości roślin, natomiast udział mięsa w składzie jest niewielki. Najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest kontakt z kocim dietetykiem, który po zapoznaniu się z wynikami badań czworonożnego pacjenta pozwoli dobrać odpowiednią karmę.
Gdy kotu śmierdzi z pyska, nie lekceważ problemu. Może się okazać, że nagła zmiana woni oznacza niepokojące objawy.