Chrapanie jest zjawiskiem bardzo częstym u ludzi. Nierzadko o tym głośnym, nieco irytującym problemie donoszą również opiekunowie psów. Koty raczej nie chrapią i choć zdolne są do wydawania bardzo szerokiej gamy dźwięków, posługują się nimi skromniej niż inne zwierzęta. Jako że chrapanie u mruczka nie jest zjawiskiem naturalnym, powinno ono zwrócić uwagę opiekuna. Jeśli wraz z chrapaniem pojawiają się inne niepokojące objawy i zmiany w zachowaniu zwierzęcia, nie należy zwlekać z wizytą u weterynarza, by zbadać zwierzę. Dlaczego kot chrapie? Dowiedz się więcej na ten temat!

Kot chrapie – jakie są przyczyny?

Kot chrapie - jakie są przyczyny?

Chrapanie jest dźwiękiem, który powstaje, gdy dochodzi do utrudnionego przepływu powietrza w drogach oddechowych. Dźwięk ten jest charakterystyczny, dlatego trudno pomylić go z jakimkolwiek innym. Czasem jednak chrapaniu kota mogą towarzyszyć również inne nietypowe odgłosy, jak np. świszczenie, sapanie, wzdychanie. Chory kot chrapie zazwyczaj nie tylko w czasie drzemki, choć odgłos ten kojarzy się właśnie ze snem. Chrapanie może być oznaką wielu chorób i zaburzeń, m.in.:

  • choroby w obrębie jamy nosowej – zwężenie jam nosowych należących do górnych dróg oddechowych i wynikające z niego chrapanie może być np. objawem znajdujących się w nich polipów, guzów czy zalegających skrzepów. Przyczyną chrapania może być też katar i towarzysząca mu wydzielina utrudniająca swobodne oddychanie, która nie zawsze daje się usunąć w wyniku kichania;
  • choroby gardła i krtani – zapalenie, polipy, ropnie, ale też np. ciało obce – to wszystko może powodować, że kot chrapie i wyraźnie męczy się w czasie oddychania;
  • choroby tchawicy i oskrzeli – problem może tkwić głębiej, czyli w odcinku dolnych dróg oddechowych. Schorzenia tchawicy i oskrzeli wymagają jak najszybszego podjęcia leczenia, bo szybko mogą doprowadzić do poważnego zapalenia płuc;
  • zespół oddechowy ras brachycefalicznych (krótkoczaszkowych) – zaburzenie to wynika z nieprawidłowości w budowie anatomicznej.

Inne przyczyny tego, że kot chrapie, to np. alergie różnego rodzaju, nadwaga i otyłość, zanieczyszczenie powietrza (np. dymem papierosowym), nieodpowiedni rodzaj żwirku (np. perfumowany, który podrażnia drogi oddechowe). Ponadto zwierzak może mieć chwilowe problemy z oddychaniem, objawiające się m.in. chrapaniem, np. w czasie upałów czy po dużym wysiłku fizycznym.

Od Redakcji

Każde niepokojące zachowanie warto skonsultować u lekarza weterynarii. Tylko on będzie w stanie ocenić stan zwierzęcia i zaproponować dodatkowe badania diagnostyczne lub dobrać odpowiednie leki.

Kot chrapie – postępowanie i rokowania

Kot chrapie - postępowanie i rokowania

Znasz już potencjalne przyczyny chrapania u kotów i wiesz, że jest to powód do niepokoju. Jeśli więc zauważysz, że twój kot głośno chrapie lub wydaje inne nietypowe dźwięki, koniecznie zabierz go do gabinetu weterynaryjnego. W niektórych przypadkach tylko szybka reakcja może uratować pupilowi życie. Lekarz, po przeprowadzeniu dokładnego badania, postawi diagnozę i zaleci odpowiednie leczenie. Może ono sprowadzać się np. do podania leków na konkretne schorzenia, ale konieczny może okazać się również zabieg chirurgiczny, jeśli chrapanie wynika z tego, że w układzie oddechowym tkwi ciało obce lub stwierdzona zostanie jego nieprawidłowa budowa. 

Kot chrapie – czy można temu zapobiec? Wszystko oczywiście zależy od tego, jaka jest przyczyna chrapania kota. Niestety nie zawsze da się uniknąć tego zjawiska. Niemniej możesz zrobić wiele, aby zapewnić podopiecznemu komfortowe, bezpieczne warunki życia, aby nie przeziębił się czy nie był narażony na zanieczyszczenia takie jak np. dym papierosowy. 

Archiwum: luty 2023
Photo of author

Adam Nawrocki

Od dziecka uwielbia las i zwierzęta. Kojarzą mu się ze spacerami z dziadkiem, który był leśniczym. Teraz wybiera się tam najczęściej z aparatem oraz swoim czworonożnym przyjacielem na „bezkrwawe polowanie”. Pracuje jako fotograf.