Czkawka kojarzona jest przede wszystkim z problemem ludzkim. Zalecane jest wtedy napicie się wody, które powoduje zatrzymanie skurczów w przełyku. Przypadłość ta dotyka niestety wszystkich i choć jest niegroźna, może być dokuczliwa. Czkawka u kota – co zrobić, gdy się pojawi? I czy należy wtedy udać się do lekarza weterynarii?
Czkawka u kota – co jest przyczyną czkawki?
Czkawka pojawia się w momencie krótkich, rytmicznych skurczów przepony oraz mięśni międzyżebrowych. Cierpią na nią wszystkie ssaki, zarówno młode, jak i te nieco starsze. U kota czkawka może być krótkotrwała lub długotrwała. Kocia czkawka, która trwa kilka minut i zdarza się sporadycznie, nie jest powodem do niepokoju, ale kiedy kot ma przewlekłą czkawkę, warto udać się z nim na weterynaryjną wizytę.
Przyczyny czkawki u kota
Przyczyną czkawki u kota najczęściej jest zbyt łapczywe jedzenie. Aby kot nie czkał, należy zapewnić mu specjalne miski, które spowalniają jedzenie. Napady czkawki związane są także ze stresem – jeśli zatem pojawiła się ona nagle po głośnym uderzeniu czy niespodziewanej sytuacji, powinna wkrótce przejść.
Przewlekła czkawka. Jakie są przyczyny czkawki u kota?
O ile w przypadku czkawki krótkotrwałej nie ma powodów do obaw, o tyle czkawka przewlekła może być związana z różnymi chorobami, które wymagają konsultacji z lekarzem. Czkawka u kota może wskazywać na problemy neurologiczne, w tym na nowotwory zlokalizowane w okolicach czaszki, czy uszkodzenie nerwu błędnego. Występowanie u kota czkawki przewlekłej to również objaw zatrucia toksynami.
Czkawka u kota może być spowodowana wieloma czynnikami. Jeśli twój kot dostaje czkawki w trakcie posiłku, podawaj mu posiłki w miskach spowalniających. Jeśli natomiast czkawka kota trwa kilka godzin, powinieneś skonsultować się z weterynarzem, który pomoże twojemu kotu.