Jeśli w trakcie głaskania kociego futra stwierdzisz, że pupil ma ciepłą główkę i małżowiny uszne, to nie wpadaj w panikę. Kociak zapewne wylegiwał się na słońcu albo grzał przy kaloryferze. Chcesz dowiedzieć się, jak rozpoznać, że kocur jest chory? Po czym poznać, że ma gorączkę?
Gorące uszy kota nie są objawem choroby
Jeśli lubisz koty i znasz ich zachowanie, to zapewne wiesz, że lubią wylegiwać się na słońcu albo spać w ciepłych miejscach przy kaloryferze. Niekiedy zwijają się w kłębek, a główkę chowają między łapkami. Nic zatem dziwnego, że głowa i uszy u kota są ciepłe. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy kocur wraca z jesiennego czy zimowego spaceru. Wtedy cały jest zziębnięty. Warto też wiedzieć, że temperatura ciała u zdrowego kota wynosi od 38 do 39 stopni, a więc o wiele więcej niż u człowieka. Dopiero przekroczenie tych wielkości świadczy o tym, że zwierzę gorączkuje. Gorączkę mierzy się w odbycie, przy pomocy specjalnego termometru.
Jak rozpoznać gorączkę u kota?
Kociak jest wówczas osowiały, wręcz apatyczny. Nie ma apetytu ani chęci do zabawy. Może postękiwać z bólu. Jest gorący w pachwinach, na brzuszku i na głowie. Zaobserwuj, czy nie ma innych niepokojących objawów, takich jak uporczywe drapanie uszu, wydzielina z oczu, nosa, odbytu lub dróg rodnych. Obejrzyj starannie jego sierść i sprawdź, czy nie ma kleszczy, pcheł lub ran po ugryzieniach innych zwierząt. Koty wychodzące niekiedy biorą udział w walkach z innymi kotami lub psami. Powodem mogą być też pasożyty w układzie pokarmowym oraz infekcje uszu.
Najczęstsze choroby uszu u kocurów
Infekcje uszne u kotów to zazwyczaj:
- zapalenie ucha zewnętrznego i ucha wewnętrznego;
- zapalenie ucha środkowego;
- grzybica uszu;
- świerzb skóry.
Jak je rozpoznać? Kotek często potrząsa głową i drapie uszy. Z przewodów słuchowych wypływa ropna wydzielina. Widoczne białe kropki to zwykle świerzbowce, powodujące uporczywy świąd. Z kolei zrogowacenia małżowiny i brzydki zapach z uszu świadczą o grzybicy skóry.
Kot ma chore uszy. Jak go wyleczyć?
Zabierz swojego pupila do lekarza weterynarii. Choroby uszu wymagają leczenia antybiotykami i wcierania przeciwgrzybiczych maści. Warto też kociaka odrobaczyć, a być może też poprawić jakość żywienia. Odpowiednia dieta poprawi odporność zwierzęcia na infekcje i pomoże mu odzyskać zdrowie.
Właściciel kota, który zna swojego futrzaka, z łatwością zauważy, że kot jest chory. Na szczęście większość schorzeń łatwo wyleczyć, a zwierzak znów zacznie dokazywać i domagać się zabawy.