Konie siwe to piękne zwierzęta, które występują dość powszechnie. Wiele ras występuje wyłącznie bądź głównie w tej maści. Należą do nich rasy znane i cenione na całym świecie za swój wspaniały wygląd, doskonały charakter i wszechstronność. Są to m.in. kłusak orłowski, koń czystej krwi arabskiej, koń lipicański czy camargue. Koniecznie dowiedz się, jak powstaje kolor siwy i jak pielęgnować rumaka w tym umaszczeniu!

Siwy koń – jak wygląda?

Warto od razu zaznaczyć, że maść siwa i biała to nie to samo, choć są ze sobą często mylone. Maść biała jest wzorem białych plam, natomiast maść siwa to wzór białych włosów. W przypadku popularnych siwków, jak bywają nazywane, koń ma ciemną skórę (doskonale widoczną przy oczach, chrapach i genitaliach), na której występuje przewaga białych włosów z domieszką włosów, które są zabarwione. Wiele osób kojarzy siwego konia z równie siwą/białą grzywą i ogonem. Tymczasem mogą one mieć barwę szarą, biało-czarną i czarną. Istnieje wiele odcieni omawianego umaszczenia. Są one uzależnione przede wszystkim od wyjściowej maści i stopnia wysiwienia (o tym szerzej poniżej), a należą do nich m.in.:

  • ciemnosiwy – w tym przypadku sierść ma barwę burą;
  • jasnosiwy – sierść jest biała, natomiast kończyny i zad są zazwyczaj nieco ciemniejsze;
  • szpakowaty i jabłkowity – koń siwy jabłkowity ma sierść o szarej barwie z charakterystycznymi jasnymi plamami;
  • szpak miodowy – to ciekawe umaszczenie oznacza, że koń siwieje z maści wyjściowej kasztanowatej, sierść przybiera barwę rdzawo-białą;
  • szpak różany – umaszczenie to zdradza, że koń siwieje z maści wyjściowej gniadej, jego sierść ma barwę brunatnobiałą;
  • mlecznosiwy – to po prostu barwa intensywnie biała, bez widocznej domieszki włosów zabarwionych;
  • dropiaty – biała sierść jest pokryta niedużej wielkości kropkami w kolorze czarnym bądź rudym.

Jak powstaje siwe umaszczenie?

Tak na dobrą sprawę siwy wcale nie jest kolorem. Powstanie tego umaszczenia wiąże się z zahamowaniem transportu melanin (pigmentu) do cebulek włosów. Modyfikacja ta jest możliwa dzięki genowi G, który jest bardzo powszechny. Uzyskanie siwego wierzchowca nie jest zatem trudne. Wystarczy, że jeden z rodziców cechuje się tą maścią. W ramach ciekawostki warto dodać, że zupełnie inaczej jest np. z końmi izabelowatymi. Nawet jeśli oboje rodziców ma tę maść, istnieje zaledwie 50% szans na to, że potomstwo ją odziedziczy!

Wzór postępujący – co to znaczy?

Maść ta jest tak zwanym wzorem postępującym, co oznacza, że źrebaki nie są od razu siwe. Rodzą się w jednej z podstawowych maści – karej, gniadej czy kasztanowatej – i zaczynają siwieć z wiekiem. Jak rozpoznać, czy maluch będzie siwkiem? Warto obejrzeć jego oczy. Jeśli rzęsy są białe, najprawdopodobniej będzie, gdyż koń siwieje od głowy. Może osiwieć bardzo szybko i całkowicie lub też zmiana będzie następować powoli i nie dojdzie co całkowitego wysiwienia. Częstym widokiem są przykładowo konie siwe w hreczce, czyli w niewielkich plamkach będących pozostałością po maści bazowej. 

Jak pielęgnować siwka?

Dokładnie tak samo jak każdą inną rasę. Należy regularnie czyścić sierść, rozczesywać grzywę i ogon, dokładnie myć i czyścić kopyta, sprawdzać stan oczu, uszu i całego pyska. Jest to jednak umaszczenie o tyle „problematyczne”, że znacznie bardziej niż na innych, ciemniejszych widać na nim każde zabrudzenia. Opiekunowie siwków muszą zatem czyścić swoich podopiecznych ze szczególną dokładnością i systematycznie, bo tutaj niestety nic się nie ukryje!

Najpopularniejsze rasy siwych koni

Wiele ras występuje w tym umaszczeniu – często jest to ich jedyna bądź głównie spotykana maść. A należą do nich m.in.:

  • kłusak orłowski;
  • angloarab shagya;
  • koń czystej krwi arabskiej;
  • irish draught;
  • koń lipicański;
  • koń andaluzyjski;
  • camargue;
  • koń luzytański;
  • koń buloński.

Podsumowanie

Popularne siwki są wspaniałym zwierzętami, które swoje umaszczenie osiągają dopiero z czasem. To sympatyczne, piękne zwierzęta, które zdecydowanie warto bliżej poznać!

Archiwum: czerwiec 2022
Photo of author

Agnieszka Poll

Studentka weterynarii, której największą miłością są psy. Jej ulubiona rasa to labrador retriever, sama ma czteroletnią suczkę. W jej domu poza psami zawsze było też miejsce dla kotów. W wolnych chwilach lub pisać opowiadania.