Koń lipicański, inaczej nazywany lipicanem, to rasa rozpoznawalna przede wszystkim ze spektakli Hiszpańskiej Szkoły Jazdy w Wiedniu. Doskonale radzą sobie jako aktorzy pokazów klasycznych stylów jazdy, jednak odnoszą również sukcesy w zaprzęgach. Poznaj bliżej tę rasę.
Koń lipicański – historia rasy
Nazwa „koń lipicański” pochodzi od słoweńskiej Lipicy, czyli majątku założonego w XVI wieku, w którym je wyhodowano. Rasa powstała z krzyżowania rodzimych koni karster z końmi rasy iberyjskiej i neapolitańskimi. Do dzisiaj hodowane są tam silne konie do zaprzęgu i jazdy wierzchem.
Koń lipicański – budowa
Sylwetka konia lipicańskiego jest muskularna, zwarta, mocna z bardzo umięśnionym zadem. Głowa mocna, ładnie ukształtowana z lekko wypukłym profilem. Szyja długa, muskularna i smukła, wygięta w elegancki łuk. Łopatki osadzone skośnie, mocne kości, a krok elastyczny. Lipican jest średniego wzrostu. Wysokość w kłębie dorosłego ogiera czy klaczy mieści się w przedziale od 148 do 158 cm. Dodać należy, że lipicany zachowały cechy swoich iberyjskich przodków – podobnie jak one mają garbonosy profil głowy, wysoką, mocną szyję i wysoką akcję przednich nóg.
Koń lipicański – umaszczenie
Do końca minionego stulecia konie tej rasy występowały w prawie wszystkich rodzajach umaszczenia. Aktualnie najbardziej oczekiwana jest maść siwa. Rzadziej występuje umaszczenie kare i gniade. Źrebięta rodzą się skarogniade lub kare i dopiero w wieku od siedmiu do dziesięciu lat nabywają jasnosiwej maści. Istnieje też niewielki procent koni, które nie wybarwiają się i do końca życia pozostają kare.
Koń lipicański – zdrowie i długość życia
Lipicany to szczególnie długowieczne konie, bardzo często dożywają nawet 30 lat. Mało tego, praktycznie do końca życia zachowują nienaganną prezencję i temperament.
Koń lipicański – pielęgnacja
Regularne dbanie o skórę i sierść konia lipicańskiego jest absolutnym minimum, jednak to za mało, żeby cieszyć się pięknym i zdrowym zwierzęciem. Czyszczenie wykonuje się za pomocą szczotki włosianej lub ryżowej. Nie można też zapominać o regularnym myciu grzywy i ogona za pomocą letniej wody. Przy użyciu kopystki wykonanej z drewna należy czyścić kopyta z brudu. To istotne, ponieważ brud i wilgoć mogą doprowadzić do gnicia kopyt. Co 8 tygodni trzeba wykonywać rozczyszczanie kopyt, czyli usunięcie rozrośniętego, martwego naskórka i wyrównania powierzchni kopyta.
Koń lipicański – charakter
Konie lipicańskie charakteryzuje duża wrażliwość, temperament, inteligencja i wytrwałość. Pomimo tego, że nauka zajmuje im znacznie więcej czasu niż pozostałym rasom, to warto poświęcić im czas, ponieważ efekty są oszałamiające. To zwierzęta bardzo łagodne, posłuszne i pracowite, ponadto są przyjaźnie nastawione do otoczenia. Ważne, aby były otoczone odpowiednią opieką i miały kontakt z opiekunem, wtedy na pewno się odwdzięczą przywiązaniem, lojalnością i wiernością.
Koń lipicański – użytkowość
Pełne wdzięku, pięknie prezentujące się i szybko uczące się koniki lipicańskie często wykorzystywane są w różnego rodzaju spektaklach, pokazach i przedstawieniach. Swoją popularność zawdzięczają głównie występom w Hiszpańskiej Szkoły Jazdy w Wiedniu.
Koń lipicański – hodowla
Rasa powstała w Lipicy na Słowenii i do dziś hoduje się tam nie zawsze siwe, ale silne konie do zaprzęgu i jazdy wierzchem. Innym równie ważnym ośrodkiem hodowlanym tej rasy jest austriacka stadnina Piber – to właśnie stamtąd pochodzą młode osobniki kierowane do Hiszpańskiej Szkoły Jazdy w Wiedniu. Szkolone są tam ogiery, a wszystko odbywa się zgodnie z kanonami klasycznej szkoły jazdy.
Koń lipicański – cena
Zakup koni lipicańskich może stanowić świetny pomysł dla osób, które poszukują mniej popularnych zwierząt do swojej stadniny. Natomiast ich sprzedaż może być okazją do zarobku. Ceny koni na sprzedaż wahają się od 25 tys. nawet do 200 tys. zł.
Koń lipicański to mało popularna wśród hodowców rasa. Niemniej jednak warto zwrócić na niego uwagę, ponieważ to niezwykle urodziwe zwierzę, które może stanowić zarówno interesujący okaz w stadninie, jak i nie lada inwestycję.