Po co podkuwa się konie? Niektóre warunki wymagają, aby koń miał dodatkową ochronę swoich kopyt. W przeciwnym razie może mu grozić uraz, a nawet kulawizna. Dowiedz się, kiedy trzeba podkuć konia!
Po co podkuwa się konie? W jakich sytuacjach warto to robić?
Po co podkuwa się konie? To pytanie, które zadaje sobie wielu początkujących hodowców tych zwierząt. Odpowiedź na nie jest bardzo istotna, a decyzja o podkuciu konia ma wpływ na jego zdrowie i komfort chodzenia. Głównym celem, dla którego podkuwa się konie, jest ochrona jego kopyt podczas pracy. Przydaje się to wtedy, gdy koń porusza się po twardej nawierzchni, wykonuje pracę, która obciąża kopyta, albo ma bardzo wrażliwą podeszwę.
Co należy wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o tym, czy podkuć konia:
- podłoże, po którym na co dzień porusza się zwierzę;
- obciążenie konia podczas treningu;
- rodzaj pracy, jaką wykonuje koń;
- problemy zdrowotne, urazy, kontuzje lub wady postawy konia.
Czy podkuwanie konia sprawia mu ból?
Niektórzy obawiają się, że podkuwania konia sprawia mu ból lub dyskomfort. Na szczęście taki zabieg nie stanowi problemu dla zwierzęcia, bo dolna część kopyt składa się z martwej tkanki – jest to niejako rozbudowany paznokieć.
Kiedy warto podkuć konia i jakie są tego zalety?
Dzięki podkowom można zwiększyć przyczepność konia do podłoża, co ma znaczenie na przykład podczas zawodów sportowych lub w przypadku koni, które pracują w policji i często chodzą po śliskim podłożu. Jeśli teren, po którym zwykle chodzi koń, jest twardy lub kamienisty, kopyta zaczną się szybko ścierać, co stanowi dla niego zagrożenie, że dojdzie do urazu.
Zbyt mocno starte kopyta mogą powodować kulawiznę. Ten problem dotyczy między innymi koni, które chodzą w bryczce. Z kolei konie sportowe, zwłaszcza te, które biorą udział w zawodach skokowych, potrzebują ochrony kopyt, ze względu na to, że dochodzi u nich do dużych obciążeń w trakcie pracy. Czasami podkowy zakłada się jedynie na dwie przednie nogi, bo to na nich spoczywa największy ciężar.
Czy są jakieś wady kucia koni?
Istnieje ryzyko, że konie z podkowami mogą się nimi ranić, gdy uderzają nogą o nogę, lub skaleczyć inne konie. Jeśli koń jest podkuty, trzeba pamiętać o tym, aby regularnie wymieniać podkowy, a z kopyta usunąć nadmiar martwego naskórka i odpowiednio je wyprofilować. Gdy kopyta nie są odpowiednio pielęgnowane, stają się zbyt długie, co może mieć wpływ na postawę zwierzęcia. Koń, który chodzi nierówno, uszkadza sobie stawy lub kości. Naturalnie pozostawione kopyta ścierają się same, poza tym podczas chodzenia dochodzi do pracy podeszwy, co polepsza ukrwienie w obrębie całej puszki kopytowej. Końskie kopyto rośnie w tempie około 1 cm miesięcznie. Biorąc ten fakt pod uwagę, wymiana podkowy powinna się odbywać co 6 do 8 tygodni. Częste podkuwanie osłabia strukturę kopyt.
Kucie konia w szczególnych przypadkach. Kucie ortopedyczne i lecznicze
Czasami się zdarza, że koń ma wadę postawy. W takiej sytuacji stosuje się kucie ortopedyczne. Natomiast konie, które doznały jakiejś kontuzji, mogą szybciej wrócić do zdrowia i odzyskać formę, jeśli zastosuje się kucie lecznicze.
Wiesz już, po co podkuwa się konie i w jakich sytuacjach jest to koniecznością. W razie wątpliwości najlepiej jest zasięgnąć rady lekarza weterynarii lub doświadczonego kowala, który może pomóc podjąć odpowiednią decyzję.