Zastanawiasz się, jak zrobić boks dla konia i czy podołasz temu zadaniu? Jeśli zapoznasz się z najważniejszymi parametrami, które powinien mieć, z pewnością bez problemu stworzysz dla swojego konia miejsce, w którym z chęcią odpocznie. Sprawdź nasz poradnik!

Boks dla konia – najważniejsze wskazówki

Aby koń w boksie mógł się swobodnie poruszać, kłaść, wstawać czy obracać, musi mieć do tego odpowiednią ilość miejsca. Szczególną uwagę zwróć zatem na wymiary boksu, który zamierzasz dla niego przygotować. Najlepiej, aby były to wymiary 3×4 metry lub nawet 5×5 metrów w przypadku większych okazów. 

Jak zrobić boks dla konia, aby zwierzę czuło się w nim komfortowo? Konie to zwierzęta, które w zbyt ciasnych przestrzeniach czują się klaustrofobicznie. Drzwi wejściowe powinny zostać wymierzone na szerokość ok. 1,5 metra. Z kolei zadaszenie boksu powinno znajdować się na wysokości dwukrotnie większej niż wysokość konia w kłębie. 

Materiał wykonania 

Przy wyborze materiałów miej na uwadze fakt, że ściany boksu muszą być wystarczająco odporne na uderzenia, np. końskich kopyt. Co równie istotne, powinny zawierać prześwit, by zwierzę mogło wyglądać na zewnątrz. Bardzo dobrze sprawdzają się tutaj:

  • beton;
  • cegła;
  • drewno;
  • metal (do wykonania krat w oknie).

Jak wyposażyć stajnię?

Czysty i zadbany boks to także gwarancja dobrego zdrowia i kondycji konia. Oprócz pytania o to, jak zrobić boks dla konia, powinieneś także przemyśleć, co powinno się w nim znaleźć. 

Jakość podłoża 

Najważniejsze, aby zadbać o świeżą, regularnie wymienianą ściółkę, którą może być słoma lub trociny. Pamiętaj, by podłoże nie było zbyt śliskie – względu bezpieczeństwa mają tutaj ogromne znaczenie. W tej funkcji najlepiej sprawdza się beton o chropowatej fakturze. Możesz wykorzystać również specjalne gumowe maty, jednak jest to zdecydowanie droższe rozwiązanie.

Wentylacja i dostęp do powietrza

Zastanawiając się, jak zbudować boks dla konia, zwróć także uwagę na jego możliwości wentylacyjne. Dla utrzymania prawidłowego zdrowia konie potrzebują jak największej ilości świeżego powietrza, ale są przy tym wrażliwe na przeciągi. Temperatura wewnątrz stajni zależy od tej, która aktualnie panuje na zewnątrz. Zwykle nie stosuje się tam centralnego ogrzewania, ale w większych halach montuje się czasem nawiewy z chłodniejszym lub cieplejszym powietrzem, by zapewnić zwierzętom termiczną równowagę. 

Naturalne oświetlenie

Pamiętaj o tym, że konie przez jak największą część dnia powinny mieć zapewniony dostęp do naturalnego światła słonecznego. Sztuczne oświetlenie jest w tym wypadku ostatecznością. W stajni powinien również znajdować się żłób lub automatyczne poidło. 

Masz już wiedzę, jak zrobić boks dla konia oraz jak odpowiednio go wyposażyć. Warto dokładnie przemyśleć potrzeby swojego czworonożnego towarzysza, by czuł się w tym miejscu jak najbardziej komfortowo. Pamiętaj, że wymiary boksu powinny uwzględniać odpowiedni zapas, by zwierzę bez problemu mogło się w nim poruszać. 

Archiwum: czerwiec 2022
Photo of author

Adam Nawrocki

Od dziecka uwielbia las i zwierzęta. Kojarzą mu się ze spacerami z dziadkiem, który był leśniczym. Teraz wybiera się tam najczęściej z aparatem oraz swoim czworonożnym przyjacielem na „bezkrwawe polowanie”. Pracuje jako fotograf.