Czy wiesz, co to jest puzdro u konia? To ważne dla każdego, kto posiada własnego konia. Higiena puzdra ma wpływ na zdrowie i samopoczucie konia. Dowiedz się, w jaki sposób myć puzdro.

Co to jest puzdro u konia? 

Krótko mówiąc, puzdro jest częścią ciała, która występuje u samców koni – ogierów i wałachów. To worek, w którym znajdują się jądra i moszna. 

Czy konieczna jest pielęgnacja puzdra u konia?

W puzdrze konia zbiera się martwy naskórek, który łączy się z brudem i kurzem. Jeśli się nie usuwa takiego zabrudzenia, to dochodzi do podrażnienia, opuchlizny lub bolesności. Gdy puzdro jest spuchnięte, koń nie może normalnie oddawać moczu. 

Do czego może doprowadzić zaniedbanie higieny puzdra konia?

Jeśli puzdro konia nie jest regularnie myte, może doprowadzić to do różnych problemów zdrowotnych, na przykład chorób narządu moczowego. Koń może mieć problem z oddawaniem moczu, będzie niespokojny i nerwowy, bo powoduje to u niego dyskomfort. Do tego mogą się pojawić bóle kolkowe i pocenie się. Zabrudzenie puzdra mieszaniną brudu, tłuszczu, potu i innych wydzielin może powodować trwałe zeskorupienie i sprzyja powstawaniu stanów zapalnych, a nawet złośliwych guzów.

Jak dbać o puzdro u konia?

Wystarczy myć puzdro ciepłą wodą (około 40°C) lub wodą z delikatnym środkiem myjącym. Do zabiegu najlepiej jest mieć miskę na wodę do mycia i do płukania. Myjemy gąbką lub miękką szmatką. Na własne dłonie można nałożyć lateksowe rękawiczki.

Większość koni spokojnie znosi ten zabieg i nie odczuwa przy nim żadnego dyskomfortu. Jeśli jest inaczej, można czyścić puzdro z użyciem środków uspokajających. Jednak prawidłowo prowadzony koń powinien być oswojony z dotykiem człowieka w każdym miejscu na ciele. 

Jak często przemywać miejsca intymne konia?

Jak często trzeba myć miejsca intymne konia? To wszystko zależy od tego, w jakich warunkach przebywa koń i gdzie pracuje. Ogier powinien być czyszczony raz na tydzień lub raz na dwa tygodnie. Wałachowi wystarczy czyszczenie raz na miesiąc. Nie należy zbyt często przemywać miejsc intymnych konia, ponieważ pozbawia go to naturalnej flory bakteryjnej.

Podczas każdego zabiegu pielęgnacyjnego koń powinien być odprężony, dlatego wykonujemy spokojne, nie nerwowe ruchy. Czyszczenie można wykonywać w dwie osoby. Jedna ręka może głaskać lub masować konia, a druga w tym czasie wykonywać mycie.

Co jeszcze wchodzi w skład codziennej pielęgnacji konia?

Zabiegi pielęgnacyjne powinno się wykonywać zarówno przed, jak i po jeździe. Ma to znaczenie nie tylko dla zdrowia konia, ale również buduje więź i zaufanie między zwierzęciem a człowiekiem.

Czynności, które wchodzą w skład codziennej pielęgnacji konia:

  • usuwanie brudu z konia przez przetarcie zgrzebłem;
  • czyszczenie sierści szczotką (najpierw twardą, później miękką);
  • czesanie grzywy i ogona (najpierw delikatnie rozplątujemy włosy palcami);
  • oczyszczanie kopyt konia;
  • oczyszczanie nosa;
  • chłodzenie wodą nóg konia;
  • sprawdzanie czy koń nie ma ran, otarć, grzybicy lub pasożytów.

Mamy nadzieję, że podane wyżej informacje odnośnie tego, co to jest puzdro u konia i jak dbać o jego higienę, okazały się przydatne i pomogą w właściwej pielęgnacji zwierzęcia. Konie to niezwykłe zwierzęta i z pewnością zasługują na to, aby być otoczone jak najlepszą opieką ze strony człowieka. Z pewnością odwdzięczą się przyjaźnią i checią do współpracy.

Archiwum: czerwiec 2022
Photo of author

Adam Nawrocki

Od dziecka uwielbia las i zwierzęta. Kojarzą mu się ze spacerami z dziadkiem, który był leśniczym. Teraz wybiera się tam najczęściej z aparatem oraz swoim czworonożnym przyjacielem na „bezkrwawe polowanie”. Pracuje jako fotograf.