Zapamiętaj!

  • Psy szczekają na ludzi z wielu powodów – chęci ochrony terytorium, strachu, bólu, ekscytacji czy próby zdominowania człowieka. Ważne jest poznanie intencji, rodzajów szczeknięć i mowy ciała pupila.
  • Opiekun powinien zaniepokoić się szczekaniem psa na ludzi, gdy towarzyszą mu agresywne zachowania, nieadekwatna reakcja do sytuacji i bodźców.
  • Jak oduczyć psa szczekania ludzi – poleca się m.in. wzmacnianie pozytywne, socjalizację, nauczanie komend, ruch i stymulację umysłową. Czasami zadziała ignorowanie niepożądanych zachowań albo specjalna obroża.
  • Ważne jest indywidualne podejście, cierpliwe i konsekwentne stosowanie odpowiednio dobranych technik oraz utrzymanie spokojnej atmosfery w domu.
  • Jeżeli stosowane metody nie przynoszą poprawy, warto skonsultować się z psim behawiorystą lub weterynarzem.

Dlaczego psy szczekają na ludzi – obcych, z rodziny i swoich właścicieli?

Różne formy szczekania są naturalną formą komunikacji dla psów. Takie zachowanie wobec ludzi często utożsamiane jest z agresją, co nie zawsze jest zgodne z rzeczywistymi intencjami czworonoga. Powodem szczekania psa mogą być:

  • odstraszanie, ochrona terytorium i „stada” – psy zaciekle bronią „swojego” terenu, jedzenia czy rodziny przed każdym, kogo uznają za intruza;
  • strach i niepewność – kiedy pies czuje się zagrożony, prewencyjnie przyjmuje postawę obronną;
  • odczuwanie bólu, dyskomfortu – głównie na skutek dotyku;
  • niewystarczająca socjalizacja;
  • ekscytacja na czyjś widok;
  • próba zdominowania człowieka.

Psy, które nie miały kontaktu z innymi ludźmi w okresie szczenięcym, później częściej szczekają na różne osoby. Osobniki o silnym charakterze mogą chcieć zwiększyć swoją pozycję i wpływ. Z kolei szczeniaki często okazują radość poprzez szczekanie. Dorosłe psy też mogą rozbawić się tak mocno, że zaczynają hałasować czy prosić o więcej. Radosne szczeknięcia różnią się brzmieniem, intonacją od ostrzeżeń, alarmów, zwracania na siebie uwagi, informowania o bólu oraz pozostałych, werbalnych komunikatów twojego pupila. Trzeba dobrze poznać swojego czworonoga, by je odróżniać. Należy też obserwować mowę ciała.

Kiedy szczekanie psa na ludzi powinno zaniepokoić opiekuna?

Pierwsza przesłanka do niepokoju to zachowania agresywne – gdy szczekaniu towarzyszą m.in. powarkiwania, szczerzenie zębów, szarpanie się na smyczy, próby ugryzienia. Nadmierna, niekontrolowana agresja (zwłaszcza wobec dzieci) najczęściej wymaga pomocy ze strony wykwalifikowanego specjalisty. Pies może stanowić poważne zagrożenie dla innych, a tym samym dla siebie. Wtedy to, jak oduczyć psa szczekania na ludzi, staje się sprawą drugorzędną. Priorytetem powinno stać się zapobieganie fizycznym atakom.

Opiekun powinien zaniepokoić się również w sytuacji, gdy pies szczeka na ludzi bardzo często, reaguje nieadekwatnie do sytuacji i bodźców. Samodzielnie trudno ustalić, czy takie zachowania mają związek z niedostateczną socjalizacją, jakąś traumą z wcześniejszych lat albo inną przyczyną. Jeśli zachowanie psa nie poprawia się pomimo stosowania różnych metod, trzeba skonsultować się z psim behawiorystą lub lekarzem weterynarii. Dalsze postępowanie zależy już od indywidualnych cech przypadku.

Jak oduczyć psa szczekania na ludzi? Wybrane sposoby

Istnieje kilka skutecznych metod, które można wypróbować:

  • wzmacnienie pozytywne – nagradzanie psa za spokojne zachowanie w obecności ludzi, którego nie poprzedzało nadmierne szczekanie;
  • socjalizacja i wychowanie – stopniowe przyzwyczajanie psa do obecności ludzi, począwszy od sytuacji mniej stresujących i stopniowo zwiększając poziom trudności;
  • komendy typu „cicho”, „stop” – naucz psa szczekania i milknięcia na polecenie głosowe lub jeden stały gest;
  • odpowiednia ilość ruchu i stymulacji umysłowej – obniżą stres i zużyją energię, a pies może nie mieć ochoty, by szczekać na ludzi.

Niektórzy właściciele psów doradzają ignorowanie niepożądanego zachowania. Należy obojętnie reagować, ale wciąż kontrolować psa, by nie dopuścić do eskalacji – chodzi o unikanie karania oraz przypadkowego powiązania szczekania na ludzi z nagradzaniem. Część opiekunów poleca też specjalne obroże antyszczekowe – o ile są dobrej jakości i bezpieczne. W ostateczności pozostają konsultacje i szkolenia u behawiorystów i lekarzy weterynarii. Specjaliści wiedzą, jak oduczyć psa szczekania na ludzi.

Jeżeli pies szczeka na ludzi, trzeba do tego podejść indywidualnie

Zrozumienie przyczyn zachowania twojego pupila jest kluczowe dla znalezienia optymalnego rozwiązania tego problemu. Należy zidentyfikować, czy szczekanie wynika z lęku, prób dominacji, ochrony terytorium lub zasobów, czy też zupełnie innych czynników. Ważne jest cierpliwe i konsekwentne stosowanie tych technik. Pamiętaj, że pies jest członkiem rodziny i często odbija ludzkie emocje czy postawy. Dlatego istotne jest również utrzymanie spokojnej atmosfery w domu oraz dbanie o własne zdrowie emocjonalne.Istnieje wiele „przepisów” na to, jak oduczyć psa szczekania na ludzi, ale żaden nie będzie tak samo skuteczny w każdym przypadku. Jeden zwierzak błyskawicznie zrozumie, czego się od niego oczekuje i pokornie się dostosuje. Inny nie zmieni swoich zachowań. W przypadku braku postępów lub narastania agresji psa warto skorzystać z pomocy doświadczonego fachowca.

Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Adam Nawrocki

Od dziecka uwielbia las i zwierzęta. Kojarzą mu się ze spacerami z dziadkiem, który był leśniczym. Teraz wybiera się tam najczęściej z aparatem oraz swoim czworonożnym przyjacielem na „bezkrwawe polowanie”. Pracuje jako fotograf.