Zapamiętaj!

 • Szczekanie psa pełni różne funkcje komunikacyjne, takie jak alarmowanie, zwracanie na siebie uwagi, wyrażanie emocji czy wyznaczanie granic terytorium.
 • Przyczyny szczekania w domu są zróżnicowane, zależą m.in. od obecności właścicieli oraz sytuacji, w których znajduje się zwierzak.
 • Jak oduczyć psa szczekania w domu – potrzebne są czas, cierpliwość i konsekwencja w stosowaniu metod dobranych odpowiednio do przyczyny i potrzeb czworonoga. Mogą to być np. trening behawioralny, redukcja bodźców zewnętrznych czy nauka komend.
 • W przypadku problemów związanych z lękiem separacyjnym warto skonsultować się z behawiorystą zwierzęcym lub weterynarzem, aby opracować skuteczne podejście do rozwiązania problemu szczekania psa.

Szczekanie pełni wiele zróżnicowanych funkcji

Odpowiednio modulowane szczeknięcia są jednym z kilku środków komunikacji czworonogów. Psy używają go najczęściej w związku z poniższymi potrzebami:

 • podniesienie alarmu – psy szczekają w domu, w samochodzie, na spacerze i wielu innych sytuacjach, aby ostrzegać swoją rodzinę lub inne zwierzaki o zagrożeniach. Przykładowo intruz na terytorium;
 • prośba o uwagę – psy szczekaniem dają znać opiekunom, że potrzebują pomocy, jedzenia, chcą się bawić itd.;
 • wyrażanie emocji – m.in. radości, strachu, złości, frustracji;
 • wyznaczanie granic terytorium – często połączone z odstraszaniem intruzów.

Kiedy i dlaczego psy szczekają w domach?

Przyczyny głośnego szczekania mogą być różne. Zachowanie pupila zawsze jest jakąś formą odpowiedzi na konkretną sytuację. Warto je najpierw rozpoznać, aby odpowiednio dostosować metody tego, jak oduczyć psa szczekania w domu. Jeżeli pies głośno szczeka, gdy właściciele są obecni w domu, może to wynikać między innymi z:

 • prób zwrócenia na siebie uwagi;
 • stanu emocjonalnego;
 • niedostatecznej socjalizacji;
 • reakcji na bodźce – od niepokojących dźwięków, przez obecność obcych ludzi czy zwierząt, aż po dolegliwości bólowe i dotykanie wrażliwych miejsc.
Mobile 336x280 1
Desktop 580x400 1
Desktop 970x250 1

Kiedy problemem jest szczekanie psa w momencie, gdy nikogo nie ma w domu, jedną z bardziej prawdopodobnych przyczyn takiego zachowania jest lęk separacyjny. Taki stan objawia się m.in. niepokojem i stresem. Niektóre czworonogi nie tylko hałasują, ale też drapią drzwi, gryzą różne przedmioty i powodują tym zauważalne szkody.

Jak oduczyć psa szczekania w domu? Wybrane porady

Oduczenie psa szczekania w domu wymaga cierpliwości, konsekwencji i stosowania odpowiednich technik. Oto kilka metod, które można wypróbować:

 • ignorowanie niepożądanego zachowania – jeśli pies szczeka, aby przyciągnąć uwagę, należy go zignorować, aż przestanie. Wtedy ewentualnie można go nagrodzić pochwałą lub smakołykiem;
 • redukcja bodźców zewnętrznych – np. przez zasłanianie i zamykanie okien; 
 • trening behawioralny z pozytywnym wzmacnianiem;
 • nauka komend „daj głos” i „cisza” – da większą kontrolę nad szczekaniem;
 • częstsza integracja z innymi psami.

Ważne jest, aby zachować konsekwencję i roztropność. Pies musi zrozumieć, że szczekanie nie przynosi oczekiwanych efektów, ale też nie może stać się metodą „wymuszania” nagrody. W przypadku nauki poleceń najpierw należy pracować nad szczekaniem po komendzie, a dopiero potem zachowaniem ciszy. Niektórzy polecają specjalne obroże antyszczekowe, które emitują bezbolesny sygnał (dźwiękowy, elektryczny, wibracyjny, ultradźwiękowy) w momencie, kiedy pies zaczyna szczekać. Przed użyciem takich gadżetów warto skonsultować się ze specjalistą i dokładnie zapoznać się ze specyfikacją urządzenia.

Oduczanie szczekania w domu psa, który okazuje lęk separacyjny

Jeśli szczekanie jest wynikiem lęku separacyjnego, należy pracować nad budowaniem poczucia bezpieczeństwa u psa. Można to zrobić poprzez stopniowe przedłużanie czasu spędzanego poza domem, począwszy od krótkich wyjść, a także poprzez stworzenie komfortowego środowiska dla psa, w którym będzie się czuł spokojny. W niektórych przypadkach może być konieczna konsultacja z behawiorystą zwierzęcym lub zastosowanie odpowiedniej terapii – od leków uspokajających po zajęcia radzenia sobie z lękiem.

Czasami psy szczekają z nudów lub nadmiaru energii. W takim przypadku warto zapewnić psu odpowiednią ilość ruchu oraz stymulację umysłową. Można zastosować zabawki interaktywne, trening posłuszeństwa i inne szkolenia, aby pies miał możliwość wyładowania swojej energii w sposób konstruktywny.

Weterynarz
Behawiorysta
Dietetyk
Umów wizytę online
Zniżka 15% z kodem: ZWIERZAKI15
pupilmed

Zanim pies przestanie szczekać w domu, trzeba mu poświęcić trochę czasu

Zapanowanie nad niepożądanymi zachowaniami czworonoga to zawsze spore wyzwanie. Cierpliwość, konsekwencja i właściwe techniki pozwalają osiągnąć pożądane rezultaty. Warto zidentyfikować przyczynę i dostosować metody do potrzeb indywidualnych psa. Jeśli mimo stosowania najczęściej zalecanych sposobów nadal nadmiernie hałasuje, warto skonsultować się z behawiorystą zwierzęcym lub weterynarzem. Profesjonaliści znajdą sposób na to, jak oduczyć psa szczekania w domu.

Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Marek Janicki

Jego rodzice zawsze mieli w domu pupila, więc od dziecka uczył się odpowiedzialności za zwierzę i troski o nie. Obecnie posiada psa rasy husky i kotkę, którą przygarnął z ulicy kilka lat temu. Są jego nieodłącznymi towarzyszami w życiu codziennym. Z pasją opowiada o różnych gatunkach zwierząt oraz ciekawych faktach z nimi związanych, zawsze zwracając uwagę na potrzebę szacunku dla zwierząt i ich naturalnego środowiska.