Szkolenie psa to proces długotrwały, jednak przynoszący wymierne rezultaty. Jego celem jest nie tylko nauczenie czworonoga aportowania czy podawania łapy, lecz przede wszystkim wykształcenie w nim zachowań, które pozwolą na bezpieczne przebywanie na świeżym powietrzu, wśród obcych ludzi i zwierząt. Jedną z podstawowych umiejętności, jakie powinno opanować każde szczenię już w pierwszych miesiącach od przybycia do nowego domu, jest poruszanie się przy nodze opiekuna. Jak nauczyć psa chodzić na smyczy? Przedstawiamy sprawdzone porady ekspertów PedigreeⓇ!

Jak nauczyć psa chodzić na smyczy? Podstawowe zasady treningu czworonoga

Szkolenie psa powinno rozpocząć się już pierwszego dnia jego pobytu w nowym domu. Ta zasada dotyczy zarówno szczeniąt, jak i osobników dorosłych, np. takich, które zostały adoptowane ze schroniska. Bardzo ważnym aspektem pracy z czworonogiem jest jasne wyznaczenie zasad i egzekwowanie ich bez żadnych wyjątków. Zwierzę potrzebuje instrukcji, jakie zachowania są przez nas akceptowane, a jakich nie tolerujemy. Wiedza na ten temat zapewnia mu poczucie bezpieczeństwa i pozwala na budowanie pozytywnych, głębokich relacji z opiekunem.

Jeżeli zastanawiamy się, jak nauczyć szczeniaka chodzenia na smyczy, pamiętajmy, że wychodzenie z nim na dwór nie jest wskazane przed przyjęciem przez niego wszystkich dawek podstawowych szczepień. Oczywiście możemy przyzwyczajać go do noszenia obroży czy szelek już w domu, tak aby podczas pierwszego spaceru czuł się komfortowo, mając na sobie taki ekwipunek. Dobrą praktyką jest wyprowadzanie szczenięcia najpierw do ogródka lub na balkon, tak aby zapoznawanie się ze światem zewnętrznym przebiegało stopniowo i bez nadmiernego stresu.

Jak nauczyć dorosłego psa chodzić na smyczy? Ta sztuka jest już nieco trudniejsza, ponieważ często wymaga od nas przełamania utrwalonych u czworonoga, niepożądanych nawyków. Zdarza się, że zwierzęta przygarnięte ze schroniska nie potrafią chodzić przy nodze. Przez czas pobytu w ośrodku mogły zapomnieć tę sztukę, bądź nigdy nie potrafiły chodzić na luźnej smyczy. Niekiedy opiekun nie jest w stanie samodzielnie poradzić sobie z ułożeniem podopiecznego. Warto wówczas zasięgnąć pomocy doświadczonego behawiorysty.

Szukając odpowiedzi na pytanie, jak nauczyć szczeniaka chodzić na smyczy lub jak podejść do treningu dorosłego psa, warto skorzystać z kilku uniwersalnych porad.

Nauka psa chodzenia na smyczy – porady dla opiekuna

Nauka chodzenia na smyczy powinna przebiegać dla psa bezstresowo. Dobra atmosfera podczas treningu to podstawa, zarówno jeśli chodzi o uzyskiwanie pożądanych rezultatów pracy, jak i budowanie prawidłowej relacji człowiek-zwierzę. Celem jest to, aby pies posłusznie poruszał się przy nodze, podczas gdy jego smycz jest luźno puszczona. Co, jednak jeśli wyrywa się do przodu, ciągnie i szarpie? W takiej sytuacji przede wszystkim należy zachować spokój. Rozentuzjazmowany czworonóg może przyspieszać kroku, np. gdy rozpoznaje drogę do ulubionego parku. Rolą opiekuna jest wówczas zatrzymanie się oraz stanowcze wyrażenie dezaprobaty dla takiego zachowania. Należy przy tym używać zawsze tej samej komendy (np. „pomału”, „wolniej”), tak aby zwierzę z łatwością rozpoznało nasze intencje. W ten sposób pokazujemy, że niepożądane zachowanie wcale nie przyspiesza spaceru. Wznowienie kroku powinno nastąpić dopiero wtedy, gdy pies całkowicie się uspokoi. Pamiętajmy również o nagradzaniu za sukcesy. Jeśli czworonóg idzie grzecznie przy nodze od dłuższego czasu, warto dać mu ulubiony smakołyk (np. PedigreeⓇ Tasty Bites Chewy Cubes) i pochwalić.

Jeżeli obawiamy się, że nie będziemy w stanie samodzielnie prawidłowo ułożyć zwierzęcia, możemy posłużyć się wsparciem fachowców. Istnieje wiele szkół oferujących profesjonalne szkolenia dla zwierząt. Zwykle pracują w nich doświadczeni behawioryści, którzy doskonale wiedzą, jak nauczyć rocznego psa chodzić na smyczy czy oduczyć szczenięcia gryzienia mebli. 

Podsumowując, szukając sposobu na to, jak nauczyć psa chodzenia na luźnej smyczy, pamiętaj o następujących zasadach:

  1. Dbaj o dobrą atmosferę podczas treningu.
  2. Stosuj nagrody i unikaj kar.
  3. Pamiętaj o dobrym przygotowaniu (np. przyzwyczajeniu psa do noszenia szelek).
  4. Stosuj zawsze te same komendy.
  5. W razie potrzeby skorzystaj z pomocy behawiorysty.
Archiwum: sierpień 2021
Photo of author

Ewa Malinowska

Weterynarz z wykształcenia i pasji. Aktualnie uczęszcza na kurs i zdobywa kwalifikacje z zakresu behawiorystyki zwierzęcej. Prywatnie „mama” dwóch psów i kota. W wolnych chwilach spaceruje z pupilami i odkrywa nowe, zielone zakątki swojego ukochanego miasta – Wrocławia.