Rybki, które opiszemy, mogą być prawdziwą ozdobą twojego akwarium. Występują w bardzo różnych odmianach. Ich wymagania nie są trudne do spełnienia, dlatego doskonale poradzi sobie z nimi nawet bardzo początkujący akwarysta. Trzeba jednak pamiętać, że gurami potrzebują dużego i przestrzennego zbiornika. Dlaczego te piękne i różnorodne ryby zyskują coraz więcej fanów na całym świecie? Co jeszcze trzeba im zapewnić, by miały jak najlepsze warunki? Spośród jakich odmian kolorystycznych możesz wybierać? Na te pytania odpowiadamy już teraz!

Gurami – najważniejsze informacje 

Gurami pochodzą z Azji i tam żyją w warunkach naturalnych. Zamieszkują bardzo różne zbiorniki i czasami pojawiają się nawet na polach ryżowych. W procesie ewolucji rybki te wykształciły specjalistyczny narząd zwany labiryntem. Pozwala on na pobieranie tlenu także z powietrza atmosferycznego. 

Wielkość tych rybek różni się od siebie w zależności od odmiany. Większość z nich dorasta mniej więcej do 15 centymetrów. Gurami olbrzymie może jednak osiągnąć rozmiar nawet do 60 centymetrów. 

Ryba gurami – najważniejsze wymagania

Najważniejszym kryterium, które musi spełnić akwarysta chcący hodować takie zwierzęta, jest odpowiednia wielkość akwarium. To spore rybki, które potrzebują przestrzeni do pływania. Jak duża powinna być? Oto wymagania:

  • zbiornik o długości 100 do 120 centymetrów dla większości odmian;
  • akwarium o długości przynajmniej 200 cm dla gurami olbrzymiego. 

Jaką wodę lubią gurami?

Te ryby w naturze preferują wody stojące. Właśnie dlatego akwarium nie musi być silnie napowietrzane. Konieczna jest jednak odpowiednia filtracja. Postaw na mocne filtry o wielu rodzajach wkładów. Szczególnie istotne jest pozbywanie się z wody związków azotowych. 

Wszystkie gurami bardzo lubią ciepłą wodę. Optymalna temperatura to od 25 do 30 stopni Celsjusza, dlatego akwarium powinno mieć załączoną grzałkę z termostatem. Wybierz taką dobrej jakości, ponieważ będzie musiała być włączona praktycznie przez cały czas. 

Rośliny i parametry wody w akwarium dla gurami

Akwarium warto obsadzić roślinami, jednak wskazane jest utrzymanie wolnej przestrzeni we frontowej części. Rodzaj podłoża raczej nie ma znaczenia, jednak rybki tego gatunku najlepiej prezentują się na ciemnym żwirze. 

Parametry wody idealnej dla gurami to:

  • temperatura – od 25 do 30 stopni Celsjusza;
  • pH – od 5,5 do 8;
  • twardość – 2 do 20 stopni niemieckich.

Pamiętaj także o regularnych podmiankach wody. W przypadku gurami zaleca się podmienianie około 20% nawet raz w tygodniu! Woda oczywiście powinna być odstana, aby można było zneutralizować chloru 

Z jakimi rybkami mogą mieszkać gurami?

Te ryby będą czuły się najlepiej w przestronnym akwarium gatunkowym. Możesz jednak trzymać je także w akwarium towarzyskim. Obsadę trzeba jednak dobrze przemyśleć. 

Duże pielęgnice raczej nie sprawdzą się dobrze w tej konfiguracji, ponieważ mogą być agresywne w stosunku do gurami. Najlepiej postawić na niezbyt liczną ławicę rybek, które trzymają się blisko dna. Dobrze sprawdzą się na przykład kiryski czy bocje. Oczywiście, podłoże wtedy trzeba dopasować do ich potrzeb. 

Ryby gurami – gatunki

Opisywany gatunek występuje w bardzo licznych odmianach, które różnią się od siebie wyglądem, a nierzadko także usposobieniem. Szukasz gurami dwuplamistego lub gurami marmurkowego? Masz jeszcze większy wybór. Możesz zdecydować się na przykład na:

  • gurami mozaikowe;
  • gurami złote;
  • gurami marmurkowe;
  • gurami dwuplamiste;
  • gurami olbrzymie;
  • gurami syjamskie;
  • gurami całujące.

Gurami – pożywienie 

Dokarmianie nie powinno przysporzyć ci żadnych problemów. Te ryby bardzo dobrze reagują na niemal każdą suszoną karmę dla rybek. Jednak mimo to preferują pokarm żywy. Możesz z powodzeniem podawać im:

  • larwy komarów;
  • ochotki;
  • rureczniki.

Niestety, trzeba wziąć pod uwagę także to, że niektóre gatunki gurami mogą urozmaicać sobie jadłospis mniejszymi mieszkańcami akwarium. 

Gurami – rozmnażanie

Rozmnażanie ryb tego gatunku w domowych akwariach uznawane jest za dosyć trudne. Jak to wygląda?

  1. Na jednego samca w kotniku powinny przypadać przynajmniej trzy samice. 
  2. Samiec buduje gniazdo ze swojej śliny. 
  3. Samica może złożyć jednorazowo nawet 3 tysiące jaj!
  4. Sposób opieki nad ikrą i narybkiem jest bardzo różny w poszczególnych gatunkach. Gurami całujące całkowicie porzucają swoją ikrę, natomiast mozaikowe się nią opiekują. W przypadku gurami olbrzymich całkowitą opiekę nad nią przejmuje samiec. 
  5. Jeżeli ci się powiedzie i w akwarium pojawi się narybek, trzeba koniecznie odseparować go od dorosłych ryb. W przeciwnym razie może zostać zjedzony. 

Gurami – podsumowanie 

Gurami to bardzo różnorodna grupa rybek, na którą składa się wiele gatunków różniących się ubarwieniem, wielkością i zwyczajami. Niezależnie od odmiany te zwierzęta są bardzo cenione przez akwarystów. Potrzebują dużego zbiornika z odpowiednio ciepłą wodą. Warto zapewnić im optymalne warunki w akwarium, ponieważ mogą być jego najbardziej efektowną ozdobą.

Archiwum: grudzień 2021
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.