Gradówka u psa występuje na powiece i przybiera formę grudek bądź guzków. Może mieć różną wielkość. Zdarza się, że towarzyszy jej stan zapalny. Dlatego, jeśli tylko zauważysz jakiekolwiek zmiany w obrębie narządu wzroku zwierzęcia, udaj się do lekarza weterynarii. Zgrubienie zazwyczaj dość szybko rośnie. Im szybciej zostanie poddane leczeniu, tym większe szanse na to, że zostanie wyeliminowane bez komplikacji. Czym jest gradówka i jak ją leczyć? Sprawdź!

Gradówka u psa – co to jest i jak powstaje?

Gradówka u psa – co to jest i jak powstaje?

Choć schorzenie to nie jest bolesne, na pewno jest uciążliwe. Jeśli gradówka jest duża, a do tego ogranicza widzenie, bo mocno nachodzi na oko, pies instynktownie może chcieć się jej pozbyć, drapiąc i pocierając łapą. To sytuacja niebezpieczna, gdyż może doprowadzić do urazu i powikłań.

Mianem gradówki określa się przewlekłe zapalenie gruczołu tarczkowego. Jego inna nazwa to gruczoł Meiboma. Zadaniem tego gruczołu jest produkcja łoju, który rozprowadzany przez ruch powieki odpowiada za utrzymanie prawidłowego nawilżenia oka.

Gradówka u psa objawia się pod postacią zgrubienia, grudki bądź guzka, którym towarzyszy świąd i zaczerwienienie. Choć początkowo zmiana jest niewielka, w krótkim czasie, jeśli nie zostanie poddana diagnostyce i leczeniu, może urosnąć do dużych rozmiarów i w ten sposób stać się przyczyną wyraźnego dyskomfortu. Schorzenie to rozwija się najczęściej wskutek zatkania ujścia gruczołu. Gromadząca się w nim treść odpowiada nie tylko za szybki rozrost, ale może też wywołać stan zapalny m.in. rogówki.

Gradówka u psa – czy jest niebezpieczna?

Gradówka u psa – czy jest niebezpieczna?

Gradówka u psa to charakterystyczna zmiana, która w większości przypadków sama w sobie nie stanowi poważnego zagrożenia dla zdrowia i nie jest dolegliwością bolesną. Jest jednak uciążliwa i może powodować problemy z widzeniem. O ile człowiek jest w stanie w przypadku gradówki na oku zastosować się do zaleceń lekarza, o tyle pies niestety tego nie zrobi. W związku z tym powinno się podjąć leczenie jak najszybciej, aby czworonóg nie tarł oka i nie doprowadził do urazu. Jeśli bowiem uszkodzi powiekę, w krótkim czasie może dość do zakażenia i poważniejszych następstw tej dolegliwości.

Gradówka u psa – leczenie farmakologiczne

Gradówka u psa – leczenie farmakologiczne

W przypadku człowieka leczenie gradówki na powiece często ogranicza się do zastosowania farmakologii, głównie w postaci specjalnych maści czy kropli. Jeżeli gradówka u psa nie jest duża, lekarz początkowo także może zalecić smarowanie zmiany maścią, ewentualnie podawanie dodatkowych leków doustnych. Kiedy natomiast grudka jest duża, przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu i pies okazuje to, uporczywie pocierając zmianę łapą lub np. ocierając się o meble i inne przedmioty, wymagane może okazać się przeprowadzenie zabiegu.

Gradówka u psa – zabieg chirurgiczny

Gradówka u psa – zabieg chirurgiczny

Często operacja to jedyne rozwiązanie, jeśli opiekun nie chce, aby doszło do powikłań i zakażenia. Sam zabieg w gabinecie weterynaryjnym jest stosunkowo prosty i szybki. Polega on na nacięciu grudki, wyczyszczeniu jej z zalegającej w niej wydzieliny i usunięciu torebki gradówki w celu uniknięcia nawrotu. Choć rana po zabiegu nie jest duża, trzeba szczególnie zadbać o to, aby nie uległa zanieczyszczeniu do czasu wygojenia.

Gradówka u psa to choroba, która może wystąpić bez względu na wiek czy rasę psa. Gdy się pojawi, niezbędna jest wizyta u specjalisty. Jeśli czworonóg ma tendencje do nawracania gradówki, koniecznie trzeba go obserwować i działać zaraz przy pierwszych objawach!

Archiwum: marzec 2023
Photo of author

Agnieszka Poll

Studentka weterynarii, której największą miłością są psy. Jej ulubiona rasa to labrador retriever, sama ma czteroletnią suczkę. W jej domu poza psami zawsze było też miejsce dla kotów. W wolnych chwilach lub pisać opowiadania.