Najważniejsze kwestie

  • Garb u chomika to często objaw nadchodzącej starości.
  • Niekiedy wybrzuszenie na grzbiecie świadczy o chorobie, np. nowotworze.
  • Jeśli poza garbem obserwujesz zmiany w zachowaniu chomika, zabierz zwierzę do lekarza.
  • Garb u chomika bywa też efektem urazu.

Garb u chomika – objaw starzenia się zwierzaka

Garb u chomika to naturalne zjawisko związane ze starzeniem się gryzonia. W takiej sytuacji nie powinien być powodem do niepokoju. Inne objawy nadchodzącej starości to mniejsza aktywność i apetyt, większa potrzeba snu, powolna utrata zmysłów, niepewny chód. Starzejący się chomik wcale nie musi zachowywać się w ten sposób, a oznaki upływającego czasu nie muszą być tak wyraźne. 

Co możesz zrobić dla swojego starzejącego się pupila? To, czego najbardziej potrzebuje zwierzak, to poczucie bezpieczeństwa i spokój. Pamiętaj, że o chomika musisz dbać na każdym etapie jego życia, zapewniając mu odpowiednie warunki higieniczne, dostęp do świeżej wody i zbilansowaną dietę. Gryzoń musi mieć możliwość podejmowania aktywności, dlatego warto umieścić w jego klatce różne zabawki, tunele, które sprawią, że nie będzie się nudził. 

Garb u chomika – czy to nowotwór?

Każda narośl na ciele chomika, wyczuwalny guz, czy nawet garb może świadczyć o rozwijającym się nowotworze. Poza widoczną i wyczuwalną zmianą mogą pojawić się inne objawy: utrata apetytu, apatia, zmęczenie i osłabienie. Jeśli zaobserwujesz zmiany w zachowaniu chomika, garb, którego do tej pory nie było, koniecznie pokaż zwierzaka weterynarzowi. 

Na podstawie badań (często jest to biopsja) lekarz oceni, czy zmiana jest złośliwa, czy łagodna. Od ogólnego stanu chomika zależy też sposób leczenia. Niekiedy konieczne jest usunięcie chirurgiczne guza. Po operacji zwierzak potrzebuje sporo czasu na dojście do formy, dlatego należy zagwarantować mu spokój i chronić przed stresem. 

Czy możesz uchronić pupila przed zachorowaniem na nowotwór? Przyczyny choroby nie są do końca znane, wiadomo jednak, że wpływ mają czynniki genetyczne, predyspozycje osobnicze oraz warunki środowiskowe. Jako właściciel możesz zadbać o zdrową dietę i czystość w klatce. Właściwa opieka nad chomikiem zwiększa jego szanse na zdrowe życie.

Garb u chomika – co jeszcze warto wiedzieć?

Zgięty tułów u chomika może być wynikiem urazu kręgosłupa. Te małe zwierzątka lubią się wspinać, bawić w kołowrotku, dlatego o wypadek bardzo łatwo. Jeśli zauważysz, że twój chomik ma wygięty ku górze grzbiet, zabierz go do weterynarza, aby upewnić się, co jest przyczyną pojawienia się garba. 

Na czas zdrowienia chomika warto usunąć z klatki wszelkie drabinki, karuzele, czyli ograniczyć poruszanie się zwierzęcia. W wielu przypadkach następuje samoczynne zagojenie, jednak możliwe, że efektem ubocznym będzie lekkie skrzywienie grzbietu. 

Garb u chomika może oznaczać, że twój pupil młodość ma już za sobą. Czasem to objaw choroby lub urazu. Jeśli nie masz pewności, a dodatkowo obserwujesz zmiany w zachowaniu zwierzaka, nie unikaj konsultacji z lekarzem. W czasie choroby i leczenia szczególnie dbaj o spokój chomika – stres działa niekorzystnie i może nasilać dolegliwości.

Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Agnieszka Poll

Studentka weterynarii, której największą miłością są psy. Jej ulubiona rasa to labrador retriever, sama ma czteroletnią suczkę. W jej domu poza psami zawsze było też miejsce dla kotów. W wolnych chwilach lub pisać opowiadania.