Adopcja lub kupno drugiego psa to decyzja, która budzi bardzo wiele emocji. Wiele osób zastanawia się, jak zareaguje ich podopieczny, czy psy się dogadają i będą mogły żyć ze sobą w zgodzie. Oczywiście nie można z góry zagwarantować wielkiej miłości pomiędzy dwoma zwierzętami, które się nie znają. Wiele jednak zależy od twojego nastawienia i przygotowania. Sprawdź, o czym koniecznie trzeba pamiętać, kiedy pojawia się drugi pies w domu.

Drugi pies w domu – przemyśl swoją decyzję

Wszyscy wiemy, że każde nowe zwierzę w domu to nie tylko radość, ale także obowiązek. Jeśli jednak potencjalny nowy pupil ma być kolejnym psem, stoisz przed wyjątkowo trudnym wyzwaniem. Warto pamiętać, że pomimo najszczerszych chęci ze strony człowieka nie każdy pies jest gotowy, by przestać być jedynakiem.

Drugi pies w domu nie może być traktowany jak uniwersalne remedium na problemy behawioralne. Jeżeli wiesz, że twój rezydent ma problemy z komunikacją z innymi psami, najpierw konieczne skontaktuj się z trenerem lub behawiorystą. W większości przypadków problemy w socjalizacji da się naprawić za pomocą konkretnych metod pracy z psem. Powiększenie rodziny trzeba jednak planować po jej zakończeniu.

Jak przygotować mieszkanie na przybycie nowego psa?

Jeżeli masz już pewność, że pojawi się drugi pies w domu, możesz zacząć się przygotowywać. Pierwszym krokiem powinno być odpowiednie zorganizowanie domowej przestrzeni. Postaraj się, aby nowy czworonożny domownik miał w mieszkaniu swój własny spokojny kącik, który znajduje się z daleka od ciągów komunikacyjnych – unikaj korytarzy i przedpokoju. W tym miejscu powinny znaleźć się miski i legowisko psa.

Każdy pies powinien mieć oddzielny kąt. Nie musisz umieszczać nowego domownika w zamkniętym pokoju. Dobrym pomysłem może jednak okazać się bramka rozporowa, która w razie potrzeby odseparuje od siebie zwierzęta. Pamiętaj także o tym, aby nowy zwierzak miał do dyspozycji swoje własne zabawki. Nigdy nie oddawaj nowemu czworonogowi akcesoriów, które należą do psa rezydenta.

Drugi pies w domu – adaptacja

Adaptacja drugiego psa w domu to bardzo ważny proces, który powinien przebiegać spokojnie i ostrożnie. Najlepszym rozwiązaniem będzie zapoznanie zwierząt ze sobą na neutralnym gruncie. Zrób to na otwartej przestrzeni, tak aby zwierzęta nie czuły presji ciągłego kontaktu ze sobą. Pamiętaj jednak, że oba psy powinny być w momencie zapoznania być zapięte na smyczy lub długiej lince treningowej.

Jeżeli obydwa psy są zrównoważone i nie na ogół nie mają problemu z psią komunikacją, raczej nie będzie problemu z ich adaptacją. Pamiętaj jednak o tym, jak ogromne znaczenie dla twojego psa ma druga strona smyczy. Twoja nerwowość, nadmierne emocje czy gwałtowne ruchy zdecydowanie utrudnią spokojne zapoznanie kolejnego czworonoga. Zachowaj więc spokój i pozwól zwierzętom poznać się ze sobą, powąchać się i wzajemnie odczytać swoją mowę ciała.

Drugi pies w domu – co jeśli pojawią się zachowania agresywne?

Kiedy w domu pojawia się nowy pies, rezydentowi towarzyszą różne emocje. Niektóre czworonogi szybko przechodzą z nową sytuacją do porządku dziennego. Psiak ma jednak prawo do nerwowego zachowania. Nie wymagaj od psów natychmiastowej miłości. Zapewne ty też nie od razu po poznaniu nowego współlokatora chciałbyś spędzać z nim większość swojego czasu i dzielić ulubione miejsca.

Bardzo możliwe, że któryś z psów będzie prezentował drugiemu sygnały odstraszające. Pamiętaj, że pokazywanie zębów czy warczenie to naturalne elementy komunikacji i nie wolno psa za nie karcić. Jeżeli jesteś świadkiem sytuacji jawnie konfliktowej, kiedy psy długo mierzą się wzrokiem, ich ciało jest napięte a sierść zjeżona, powinieneś interweniować. Warknięcie przy próbie odebrania zabawki nie jest jednak zachowaniem agresywnym, które musiałoby budzić twój niepokój.

Jeżeli czujesz, że nie kontrolujesz sytuacji albo w momencie, kiedy coś cię martwi, poproś o pomoc behawiorystę.

Adaptacja szczeniaka w nowym domu

Zapoznawanie ze sobą dwóch psów jest o wiele łatwiejsze w momencie, kiedy nowy czworonóg to szczeniak. Bardzo ważne jest jednak to, aby pies rezydent był już dorosły i zrównoważony. Dzięki temu będzie stanowił wsparcie i wzór do naśladowania dla malucha. Różnica wieku pomiędzy psami powinna wynosić około dwóch lat. Jeśli w domu mieszka starszy pies, wprowadzanie do domu szczeniaka raczej nie jest dobrym pomysłem.

Oczywiście w takiej konfiguracji wspólne spacery od samego początku nie wchodzą w grę. Szczeniak musi odbyć kwarantannę związaną ze szczepieniami. Jego wyjścia na dwóch powinny być częstsze, ale krótsze. Z tego powodu wspólne wędrówki trzeba odwlec w czasie. Dbaj jednak o to, aby drugi pupil mógł wchodzić w relacje z dorosłym psem. Jeżeli między zwierzętami jest bardzo duża różnica gabarytów, kontakty powinny odbywać się pod twoim nadzorem, nawet jeżeli psiaki świetnie się dogadują.

Drugi pies w domu to podwójne szczęście, które wymaga od opiekuna odpowiedniego przygotowania. Pamiętaj, że najważniejsze są komfort rezydenta oraz spokojna przestrzeń do adaptacji dla nowego przybysza. Jeszcze przed przyprowadzeniem czworonoga do domu upewnij się, że twój zwierzak nie ma problemu z komunikacją z innymi przedstawicielami swojego gatunku.

Archiwum: maj 2022
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.