Świadomość tego, jak dieta wpływa na zdrowie i dobrostan zwierząt, stale wzrasta. Nie inaczej jest w odniesieniu do ptaków. Warto wiedzieć również, co jedzą kaczki, ponieważ utrwalone przez lata nawyki dokarmiających osób wcale nie muszą być korzystne dla zwierząt. Jeśli zjawisz się nad stawem i zobaczysz kaczki, nie sięgaj po pieczywo. Dlaczego powinieneś się powstrzymać przed rzucaniem im chleba? Sprawdź to, czytając nasz tekst!

Co jedzą kaczki? Chleb… którego jeść nie powinny!

co jedzą kaczki - chleb
co jedzą kaczki? sprawdź, czy dokarmianie chlebem im nie zaszkodzi! 6

Według danych z 2016 roku kaczki w Anglii mogły zjadać aż 6 mln bochenków chleba rocznie. W naszym kraju także wciąż widuje się osoby wybierające się nad staw z siatką wypełnioną pszennymi wypiekami. Takie dokarmianie ma jednak fatalne konsekwencje zarówno dla środowiska, jak i samych ptaków.

Dlaczego nie powinieneś karmić kaczek pieczywem?

Czy to, co jedzą kaczki tak często (czyli pieczywo), jest dla nich naprawdę tak szkodliwe? Z faktami trudno polemizować.

  1. Biały chleb ma bardzo niewiele wartości odżywczych, a jego częste podawanie może wręcz uzależniać kaczki. Ptaki przestają pożywiać się odpowiednio, a w efekcie mają niedobory witamin i minerałów potrzebnych im do życia.
  2. Pieczywo może powodować różne choroby układu pokarmowego, a także schorzenie zwane anielskim skrzydłem. Jest to deformacja, która sprawia, że lotki u kaczek odstają, a w efekcie uniemożliwiają ptakom latanie. Jak nietrudno się domyślić, najczęściej kończy się to ich przedwczesną śmiercią.
Kliknij!
Klatka dla ptaków – jak wybrać? Jaka dla kanarka, a która dla papugi? Czym się kierować przy wyborze akcesorium w sklepie?

Co jedzą kaczki? Zasady prawidłowego karmienia

co jedzą kaczki - zasady
co jedzą kaczki? sprawdź, czy dokarmianie chlebem im nie zaszkodzi! 7

Co jedzą kaczki, jeżeli nie biały chleb? Jakie przysmaki warto dla nich przygotować? Czy warto dokarmiać ptaki przez okrągły rok? Odpowiadamy!

Co do jedzenia dla kaczek zamiast chleba?

Pokarmy, którymi można dokarmiać kaczki bez strachu, że im zaszkodzą, są bardzo różnorodne. Wiele osób poleca warzywa pokrojone w drobną kostkę (marchewka, biała kapusta lub kukurydza). Odpowiednim przysmakiem będzie także groszek. Kaczki z chęcią pożywią się również:

  • ziarnami zbóż;
  • niełuskanym słonecznikiem;
  • ugotowaną bez soli kaszą (np. pęczak). 

Jeśli nie masz czasu na przygotowanie pokarmu dla kaczek, możesz zaopatrzyć się w specjalną karmę dla ptactwa wodnego.

Czym są kaczkomaty?

co jedzą kaczki - kaczkomaty
co jedzą kaczki? sprawdź, czy dokarmianie chlebem im nie zaszkodzi! 8

Warto wspomnieć, że w wielu miejscach w Polsce znajdują się automaty ze specjalną kaczą karmą, powszechnie zwane „kaczkomatami”. Możesz je znaleźć w Warszawie, Konstancinie-Jeziornie, Pruszkowie, Zielonce, Iławie, Węgorzewie i Giżycku. 

Co jedzą kaczki w kaczkomatach?

Co jedzą kaczki w takich kaczkomatach? Karma to specjalnie wyselekcjonowana mieszanka witamin i zbóż. Ma ona atrakcyjną dla kaczek formę granulatu, a w jej skład wchodzą m.in. pszenica, pszenżyto, otręby, kukurydza i wiele innych dodatków

Bardzo ważne jest, aby pokarm podawać kaczkom na brzegu. Pożywienie wrzucone do stawu szybko się rozmoczy i stanie się po prostu niejadalne.

Kiedy karmić kaczki? Nie rób tego przez cały rok!

co jedzą kaczki - kiedy karmić
co jedzą kaczki? sprawdź, czy dokarmianie chlebem im nie zaszkodzi! 9

Wiele osób przychodzi dokarmiać kaczki niezależnie od pory roku. Czy słusznie? Musisz wiedzieć, że te ptaki przez większość czasu doskonale radzą sobie ze zdobywaniem pożywienia. Uporczywe dokarmianie ich w okresie, kiedy tego nie potrzebują, sprawia, że kaczki uzależniają się od wsparcia człowieka. W dłuższej perspektywie przynosi to znacznie więcej szkody niż pożytku. 

Kiedy kaczki potrzebują twojego wsparcia?

Wiesz już, co jedzą kaczki, więc pora rozstrzygnąć, kiedy potrzebują dokarmiania. Warto je wesprzeć w okresie największych mrozów. Wówczas rzeczywiście mogą mieć problem ze znalezieniem pożywienia, które je wystarczająco nasyci. Smakołyki w formie specjalnej karmy lub drobno pokrojonych warzyw z pewnością pozwolą im przetrwać w czasie trudnej pory roku. Odpowiedź na pytanie o to, co jedzą kaczki, jest prosta tylko z pozoru, ponieważ często są karmione tym, czym nie powinny. Teraz już wiesz, że podawanie im pieczywa to zły pomysł. Stawiaj na ziarna, drobno pokrojone warzywa i odpowiednio zbilansowane karmy. Wspieraj zwierzaki wtedy, gdy rzeczywiście potrzebują pomocy!