Świadomość tego, jak dieta wpływa na zdrowie i dobrostan zwierząt, stale wzrasta. Nie inaczej jest w odniesieniu do ptaków. Warto wiedzieć również, co jedzą kaczki, ponieważ utrwalone przez lata nawyki dokarmiających osób wcale nie muszą być korzystne dla zwierząt.

Jeśli zjawisz się nad stawem i zobaczysz kaczki, nie sięgaj po pieczywo. Dlaczego powinieneś się powstrzymać przed rzucaniem im chleba? Sprawdź to, czytając nasz tekst!

Co jedzą kaczki? Chleb… którego jeść nie powinny!

co jedzą kaczki

Według danych z 2016 roku kaczki w Anglii mogły zjadać aż 6 mln bochenków chleba rocznie. W naszym kraju także wciąż widuje się osoby wybierające się nad staw z siatką wypełnioną pszennymi wypiekami. Takie dokarmianie kaczek chlebem ma jednak fatalne konsekwencje zarówno dla środowiska, jak i samych ptaków.

Czym karmić kaczki? Dlaczego nie dokarmiać ich chlebem?

Czy to, co jedzą kaczki tak często (czyli pieczywo), jest dla nich naprawdę tak szkodliwe? Z faktami trudno polemizować.

  1. Biały chleb ma bardzo niewiele wartości odżywczych, a jego częste podawanie może wręcz uzależniać kaczki. Ptaki przestają pożywiać się odpowiednio, a w efekcie mają niedobory witamin i minerałów potrzebnych im do życia.
  2. Pieczywo może powodować różne choroby układu pokarmowego, a także schorzenie zwane anielskim skrzydłem. Jest to deformacja, która sprawia, że lotki u kaczek odstają, a w efekcie uniemożliwiają ptakom latanie. Jak nietrudno się domyślić, najczęściej kończy się to ich przedwczesną śmiercią.
Zobacz także:  Kury silki, czyli ozdobna kura jedwabista – poznaj tego ptaka

Co jedzą kaczki? Zasady prawidłowego karmienia ptaków

co jedzą kaczki - zasady

Co jedzą kaczki, jeżeli nie biały chleb? Jakie przysmaki warto dla nich przygotować? Czy warto dokarmiać ptaki przez okrągły rok? Odpowiadamy!

Co do jedzenia dla kaczek zamiast chleba?

Pokarmy, którymi można dokarmiać kaczki bez strachu, że im zaszkodzą, są bardzo różnorodne. Wiele osób poleca warzywa pokrojone w drobną kostkę (marchewka, biała kapusta lub kukurydza). Odpowiednim przysmakiem będzie także groszek. Jeśli zastanawiasz się, czym karmić kaczki, możesz wybrać również:

  • ziarnami zbóż;
  • płatkami owsianymi;
  • niełuskanym słonecznikiem;
  • ugotowaną bez soli kaszą (np. pęczak). 

Jeśli nie masz czasu na przygotowanie pokarmu dla kaczek, możesz zaopatrzyć się w specjalną karmę dla ptactwa wodnego.

Czym są kaczkomaty?

co jedzą kaczki - kaczkomaty

Warto wspomnieć, że w wielu miejscach w Polsce znajdują się automaty ze specjalną kaczą karmą, powszechnie zwane „kaczkomatami”. Możesz dzięki nim karmić dzikie kaczki w Warszawie, Konstancinie-Jeziornie, Pruszkowie, Zielonce, Iławie, Węgorzewie i Giżycku. 

Co jedzą kaczki w kaczkomatach?

Co jedzą kaczki w takich kaczkomatach? Karma to specjalnie wyselekcjonowana mieszanka witamin i zbóż. Ma ona atrakcyjną dla kaczek formę granulatu, a w jej skład wchodzą m.in. pszenica, pszenżyto, otręby, kukurydza i wiele innych dodatków

Bardzo ważne jest, aby pokarm podawać kaczkom na brzegu. Pożywienie wrzucone do stawu szybko się rozmoczy i stanie się po prostu niejadalne.

Kiedy dokarmiać kaczki? Nie rób tego przez cały rok!

co jedzą kaczki - kiedy karmić

Wiele osób przychodzi dokarmiać kaczki niezależnie od pory roku. Czy słusznie? Musisz wiedzieć, że te ptaki przez większość czasu doskonale radzą sobie ze zdobywaniem pożywienia.

Uporczywe dokarmianie ich w okresie, kiedy tego nie potrzebują, sprawia, że kaczki uzależniają się od wsparcia człowieka. W dłuższej perspektywie przynosi to znacznie więcej szkody niż pożytku. 

Kiedy kaczki potrzebują twojego wsparcia?

Wiesz już, co jedzą kaczki, więc pora rozstrzygnąć, kiedy potrzebują dokarmiania. Warto je wesprzeć w okresie największych mrozów. Wówczas rzeczywiście mogą mieć problem ze znalezieniem pożywienia, które je wystarczająco nasyci. Smakołyki w formie specjalnej karmy lub drobno pokrojonych warzyw z pewnością pozwolą im przetrwać w czasie trudnej pory roku.

Zobacz także:  Puchacz zwyczajny (Bubo bubo) – władca ponurej, jesiennej nocy

Odpowiedź na pytanie o to, co jedzą kaczki, jest prosta tylko z pozoru, ponieważ często są karmione tym, czym nie powinny. Teraz już wiesz, że podawanie im pieczywa to zły pomysł. Stawiaj na ziarna, drobno pokrojone warzywa i odpowiednio zbilansowane karmy. Wspieraj kaczki i łabędzie wtedy, gdy rzeczywiście potrzebują pomocy!

czym karmić kaczki infografika

Najczęściej zadawane pytania

Czego nie mogą jeść kaczki?

Wbrew powszechnemu przekonaniu kaczki nie mogą jeść białego chleba, który ma bardzo mało wartości odżywczych, a dużo składników nieodpowiednich dla tych ptaków.

Co jedzą kaczki domowe?

Kaczki domowe mogą jeść różnego rodzaju kasze zbożowe, gotowany ryż i płatki owsiane. Dobrą opcją żywieniową są dla nich też: kukurydza, niełuskany słonecznik czy ziarna zbóż.

Czym można dokarmiać dzikie kaczki?

Kaczki można dokarmiać, ale nie powinno się robić tego latem, gdy mają dostęp do naturalnego pokarmu. Zimą można je karmić drobno pokrojonymi warzywami, płatkami owsianymi lub ziarnami zbóż. W sklepach zoologicznych można też zakupić specjalną mieszankę karmy dla ptaków wodnych.

Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)