Czy wiesz, że sikorka jest w stanie zjeść tyle, ile sama waży? Ma bardzo silny dziób, który pozwala jej na swobodne spożywanie pokarmu. Ptak jest kojarzony z zimą, jednak największy apetyt ma latem. Mimo to w mroźne dni także potrzebuje pożywienia i warto dokarmiać tego zwierzaka. Czy na pewno wiesz, co jedzą sikorki? Jeśli podajesz im inne rodzaje mięs oprócz słoniny, sprawdź, czego powinieneś unikać! Przeczytaj nasz artykuł już teraz!

Co jedzą sikorki, kiedy nie potrzebują pomocy?

sikorka

Podstawowym pożywieniem sikorek w naturalnym środowisku są:

Sikorki lubią także wiele innych bezkręgowców. Bardzo przepadają za larwami i jajami wszelkiego rodzaju owadów. Już wiesz, że ptaki mają bardzo mocny dziób. Dzięki niemu sikorka może zjeść nawet 20 owadów w ciągu 60 sekund! Ta część ciała pozwala jej na łapanie gąsienic, rozłupywanie złóż jaj czy rozłupywanie kawałków kory podczas poszukiwań pokarmu.

Jak i czym karmić sikorki?

Choć już wiesz, co jedzą sikorki zimą, to większości tego pokarmu nie będziesz w stanie pozyskać. Co zamiast owadów możesz im więc podawać? Pamiętaj, że karmnik to nie śmietnik, do którego możesz wrzucać wszelkie odpadki. Jedzenie dla sikorki powinno służyć jej zdrowiu, zaspokajać potrzeby zwierzątka i być odpowiednio wysokoenergetyczne. Najlepsze będą:

  • nasiona roślin oleistych;
  • słonecznik dla ptaków. 
sikorka

Ziarna tego drugiego warto wymieszać z owsem, prosem czy pszenicą. Co jasne, wielkim przysmakiem sikorek jest słonina, którą także możesz im podawać.

W jaki sposób dokarmiać ptaki słoniną?

Wspomniana na końcu słonina jest nadal bardzo często wybieranym pokarmem dla sikorek. Czy można ją podawać ptakom dowolnie? Musisz pamiętać o tym, aby wywieszać ją w nienasłonecznionym miejscu, kiedy temperatura nie przekracza 0 stopni Celsjusza. W przeciwnym razie zjełczeje i zaszkodzi zwierzakowi. Pamiętaj, że słonina nie może być solona!

Czego nie wkładać do karmnika dla sikorek? 

Wiesz już, co jedzą sikorki i w jaki sposób podawać im słoninę, więc pora dowiedzieć się, czego te ptaki jeść nie powinny. Słonina to mięso, które jest dla nich pożywne i mogą je bez problemu strawić. Musisz jednak unikać podawania:

  • szynki;
  • wędliny;
  • boczku.

Ptaki, o których diecie piszemy, nie mają woreczka żółciowego. Wspomniane produkty zawierają z kolei sporo soli, która szkodzi sikorkom, ponieważ nie może zostać odpowiednio wchłonięta. 

Sikorki zimą należy też poić

Słonina czy nasiona pomogą sikorkom przetrwać zimę, jednak pamiętaj o jeszcze ważnej rzeczy. Podczas mrozów brakuje im także wody, dlatego nieraz są spragnione. Oprócz karmnika warto zatem postawić również poidełko.

sikorka

Wiesz już, co jedzą sikorki oprócz słoniny. Co jasne, raczej nie będziesz dla nich tropił owadów, którymi żywią się latem. Możesz jednak bez większego problemu wspomóc je ziarnami i słoniną. Pamiętaj, aby tę ostatnią podawać w odpowiednich warunkach, ponieważ inaczej zaszkodzi zwierzakom. Unikaj wędliny, boczku i szynki. Jeśli chciałbyś je podać sikorkom zamiast słoniny, zrezygnuj z tego pomysłu. Takie mięso zawiera sól, która może zaszkodzić ptakom. Nie zapominaj o dostarczaniu sikorkom wody, ponieważ zimą są nie tylko głodne, lecz również spragnione. Na pewno odwdzięczą się za twoją pomoc!

Archiwum: listopad 2022
Photo of author

Ludwik Jelonek

Od urodzenia mieszka na wsi i wychowywał się w otoczeniu zwierząt. Dawniej pomagał babci w hodowli kur, krów, świń czy gęsi. Z czasem zaczął interesować się egzotycznymi zwierzętami. Zdobywanie informacji na ich temat w języku polskim było trudne, dlatego korzystał z obcojęzycznych książek. Studiuje filologię angielską.