Łabędź niemy to jeden z piękniejszych ptaków na całym świecie. To ogromne śnieżnobiałe zwierzę możesz spotkać w niejednym stawie. Czy zastanawiałeś się, jak łabędź radzi sobie zimą? Co jedzą łabędzie w czasie mrozów? Czy wtedy, gdy jest ciepło, karmienie tych ptaków jest wskazane? Dowiedz się, czy te zwierzaki potrzebują pomocy ze strony ludzi, a jeśli tak, to czym można je dokarmiać. Poznaj bliżej piękne ptaki i ich nawyki żywieniowe. Przeczytaj nasz artykuł!

Łabędź niemy – najważniejsze informacje

Łabędź niemy to najpopularniejszy gatunek tego ptaka w Polsce. Można go podziwiać przez cały rok. Zwierzaka wyróżnia oczywiście śnieżnobiały kolor, ale jego nogi są ciemne. Mierzy od 150 do 170 centymetrów, jednak rozpiętość jego skrzydła przekracza 2 metry.

łabędź

Cechą charakterystyczną każdego łabędzia jest długa i smukła szyja. Co ciekawe, to właśnie ten ptak jest najcięższym zwierzęciem lotnym żyjącym w Polsce. Czy wiesz, że potrzebuje kilkudziesięciometrowego rozbiegu, aby wzbić się w powietrze? Musi mieć więc dużo energii, a tej dostarczyć może oczywiście odpowiedni pokarm.

Jak wygląda pokarm łabędzi?

Czas teraz na odpowiedź. Co jedzą łabędzie? Zwierzęta te są roślinożercami, ale nie stronią również od:

  • larw owadów;
  • małży;
  • ślimaków. 

Z kolei wielkim przysmakiem piskląt są zbutwiałe części roślin, które dostarcza im łabędzia mama. Dlaczego łabędzie muszą jeść odpowiedni pokarm? Niewłaściwa dieta grozi chorobą, która jest określana jako anielskie skrzydło. Jeśli chcesz dokarmiać te ptaki, musisz zatem wiedzieć, co jedzą łabędzie, kiedy za oknem jest mroźna zima.

łabędź

Gdzie łabędzie spędzają zimę?

Sikorki zimują na akwenach, które nie są zamarznięte. Jeziora bogate w wodną roślinność to miejsca, które najbardziej im odpowiadają. Jeszcze jakiś czas temu zimą przebywały przede wszystkim w Europie Zachodniej lub na północ od Polski. Jednak możesz je spotkać podczas mrozów także w naszym kraju. Czy to oznacza, że będziesz mógł je dokarmiać?

Co jedzą łabędzie zimą i jak je dokarmiać?

Czy to, co jedzą łabędzie zimą, masz pod ręką w domu? Najprawdopodobniej tak. Pamiętaj jednak o kilku zasadach dokarmiania tych pięknych ptaków.

  1. Ptaki powinieneś karmić tylko wtedy, gdy za oknem jest naprawdę bardzo surowa zima. 
  2. Podawaj im surowe warzywa lub zboża.
  3. Chleb w rozdrobnionej formie może być uzupełnieniem, ale pamiętaj, aby nie rzucać łabędziom większych kawałków. Dlaczego? Zwierzęta mogą zacząć o nie walczyć, a chodzi przecież o to, aby zaspokoiły głód.
łabędź

Karmienie łabędzi nie jest konieczne w każdych warunkach. Jeśli jednak w tym roku zima będzie naprawdę ostra, wspomóż te ptaki. Pamiętaj, że zboża i surowe warzywa to najlepsze, co możesz im podawać. Jeżeli już decydujesz się rzucić im trochę pieczywa, musisz je podzielić na malutkie kawałeczki. Nie zapominaj, że powinno to być tylko uzupełnienie łabędziej diety. Niewłaściwe żywienie może skutkować chorobami, dlatego musisz karmić łabędzie z rozwagą. Podczas ciepłych pór roku nie musisz martwić się o to, co jedzą łabędzie, ponieważ same znajdą ulubione pożywienie. Miej to na uwadze, gdy będziesz się wówczas chciał podziwiać te piękne zwierzęta.

Archiwum: listopad 2021
Photo of author

Ludwik Jelonek

Od urodzenia mieszka na wsi i wychowywał się w otoczeniu zwierząt. Dawniej pomagał babci w hodowli kur, krów, świń czy gęsi. Z czasem zaczął interesować się egzotycznymi zwierzętami. Zdobywanie informacji na ich temat w języku polskim było trudne, dlatego korzystał z obcojęzycznych książek. Studiuje filologię angielską.