Niewykastrowane suczki przynajmniej dwa razy w roku przechodzą cieczkę. Jest to okres, który wymaga od opiekuna szczególnego zaangażowania. Zwłaszcza właściciele, którzy mają ten czas jeszcze przed sobą, zadają sobie wiele pytań. Kiedy występuje cieczka u psa? Ile powinna trwać? A przede wszystkim – co można zrobić, aby ulżyć psu w tym czasie? 

Pierwsza cieczka u psa – dojrzewanie płciowe 

okres-u-psa-dojrzewanie-plciowe

Pierwsza cieczka u psa pojawia się w momencie dojrzewania płciowego. Mniejsze rasy dojrzewają nieco wcześniej zarówno pod względem fizycznym, jak i płciowym. Właśnie dlatego suczka w typie yorka lub maltańczyka zazwyczaj dostaje pierwszej rui w wieku od 6 do 10 miesięcy. 

W przypadku ras średnich, na przykład cocker spaniel, dzieje się to nieco później – zazwyczaj między 8. a 12. miesiącem życia. Najpóźniej dojrzewają psy ras dużych i olbrzymich. Pierwsza psia cieczka może pojawić się u nich nawet w trzecim roku życia. 

Cieczka u suki – etapy

Niewykastrowane suki nieprzerwanie funkcjonują w cyklu rujowym. Cieczka jest szczególną fazą tego cyklu, podczas której suczka gotowa jest do prokreacji. Cykl reprodukcyjny regulowany jest przez hormony – estrogen, progesteron i LH. Dzieli się na cztery fazy:

  • proestrus – faza, w której organizm przygotowuje się do rozmnażania. Trwa od 7 do 10 dni. Suka nie jest jeszcze płodna i do samców odnosi się raczej wrogo; 
  • estrus – faza cieczki właściwej, która trwa około 9 dni.  W tej fazie dochodzi kilkakrotnie do owulacji. Suczka jest wtedy najbardziej atrakcyjna dla samców i płodna;
  • diestrus – trwa około 5 dni i podczas jej trwania wydziela się hormon, który jest odpowiedzialny za podtrzymanie ciąży. Co ważne, wydziela się on niezależnie od tego, czy doszło do zapłodnienia; 
  • anestrus – najdłuższa faza, która trwa od 2 do nawet 10 miesięcy. W tym czasie organizm regeneruje się i przygotowuje do kolejnej cieczki. 
Zobacz także:  Nadmierne linienie psa przysparza opiekunom wielu problemów. Poznaj najlepsze domowe sposoby na wypadanie sierści u psa!

Kiedy psy mają cieczkę? 

W przypadku psów cykl płciowy nie jest w żaden sposób uzależniony od zmian pór roku ani pogody. O tym, jak często i kiedy suka dostaje cieczki, decyduje jej własny zegar biologiczny. Jak łatwo się domyślić, jest to więc kwestia bardzo indywidualna. Zależy od cech osobniczych każdego psa, a w dużej mierze także od rasy. 

Istnieje zasada (która oczywiście nie sprawdza się w każdym przypadku), że suczki dużych ras mają dużo mniej regularne cykle niż mniejsze psy. Wzorcowo cieczka powinna pojawiać się dwa razy w roku, jednak jest to kwestia niezwykle indywidualna. Niektóre suki mają cieczkę nawet cztery razy do roku. Inne (szczególnie te ras olbrzymich) nawet raz na dwa lata. 

U bardzo młodych suczek cykl może być nieregularny. Nie jest to powód do niepokoju. Do rozwinięcia prawidłowego cyklu czasami potrzeba nawet dwóch lat. 

Objawy cieczki – skąd wiadomo, że to już? 

cieczka u psa - objawy cieczki – skąd wiadomo, że to już? 

Na cieczkę składają się dwie fazy cyklu płciowego psa: proestrus i estrus. Obydwie charakteryzują się nieco innymi objawami i każda z nich ma swój specyficzny przebieg. Podczas pierwszego etapu pojawiają się następujące zmiany:

  • powiększenie i przekrwienie sromu – wyraźnie widoczne u suczek z krótką szatą;
  • krwawienie z dróg rodnych – w zależności od konkretnego przypadku może być bardziej lub mniej intensywne;
  • wylizywanie się – suczka z dużą częstotliwością liże krocze, aby oczyścić je z krwistej wydzieliny;
  • zwiększony apetyt – ten objaw nie zdarza się zawsze, jednak często ma miejsce ze względu na zwiększone zapotrzebowanie energetyczne.

Po upływie od 7 do 10 dni od wystąpienia wymienionych wyżej symptomów pojawia się tak zwana cieczka właściwa, czyli estrus. Wówczas są zauważalne zmiany w zachowaniu psa, takie jak zaburzenia snu lub nadmierne pobudzenie.

Zobacz także:  Jak przygotować się do adopcji psa? Sprawdź krótki poradnik o adopcji psów ze schroniska i fundacji

Suka jest bardzo zainteresowana towarzystwem samców. Nie tylko ich nie odgania, ale wręcz sama dąży do kopulacji. Prawdopodobne może być także częstsze oddawanie moczu. Zmienia się także kolor wydzieliny – z czerwonej staje się ona różowa, bezbarwna lub delikatnie żółta. Obrzęk sromu ustępuje. 

Ile trwa cieczka u psa?

Wielu właścicieli z pewnością zastanawia się, jak długo trwa cieczka. Oczywiście u każdej suki jest to kwestia indywidualna. Zazwyczaj jednak cieczka trwa około 21 dni. Okres, podczas którego suka jest płodna, trwa między 8. a 14. dniem. Pamiętaj jednak, aby pilnować psa przez cały okres cieczki. Każdy spacer bezwzględnie powinien odbywać się na smyczy. 

Co ile suka ma cieczkę?

cieczka u psa - co ile suka ma cieczkę?

Regularność cyklu menstruacyjnego zależy od indywidualnych cech każdej suczki. Przedstawicielki ras dużych i olbrzymich mogą mieć dużo mniej regularne cykle niż małe psy. Nieregularne cieczki zdarzają się także bardzo młodym samiczkom i powinno to stanowić powodu do niepokoju.

Co ile suka ma cieczkę? Faza anestrus, czyli okres międzyrujowy, trwa od 5 do 11 miesięcy. Wzorcowo cieczka u psa powinna ona pojawiać się mniej więcej co sześć miesięcy, czyli dwa razy w roku. Jednak tak jak już zostało wspomniane, przerwy mogą być dłuższe lub krótsze w zależności od konkretnego przypadku.

Jak zadbać o suczkę w cieczce? 

W czasie cieczki zachowanie suki znacznie się zmienia, a ona sama staje się bardziej nerwowa. Naciska na częstsze wychodzenie na dwór i może być natarczywa. 

cieczka u psa - jak zadbać o suczkę w cieczce

Wielu właścicieli za najbardziej uporczywy objaw rui uważa plamienie. Niektóre suczki dbają o higienę do tego stopnia, że nie ma potrzeby dodatkowego sprzątania w mieszkaniu, jednak niekiedy jest to nieuniknione. Aby uniknąć poplamienia dywanu, mebli lub podłogi warto odpowiednio je zabezpieczyć.

Zobacz także:  Pies domowy – od wilka do przyjaciela. Poznaj popularne rasy psów domowych

Wygodniejszą metodą jest założenie suczce specjalnych majtek, które można kupić w sklepie zoologicznym albo u lekarza weterynarii. Zwierzę nie może jednak nosić ich przez cały czas, ponieważ mogą powodować odparzenia. 

Cieczka to okres stresujący nie tylko dla opiekuna, ale także dla samej suczki. Warto mieć w tym czasie nieco więcej cierpliwości do psa. Należy jej się zarówno więcej jedzenia, jak i mnóstwo pieszczot. 

Najważniejszym zadaniem opiekuna jest w tym momencie zapobieganie ciąży. W otoczeniu twojej suczki z pewnością pojawi się cały wianuszek adoratorów, dlatego na spacery warto wybierać mało oblegane godziny i puste miejsca.

Kiedy suka osiągnie już odpowiedni wiek, a ty nie będziesz miał w stosunku do niej planów hodowlanych, najlepszym rozwiązaniem będzie zapisanie jej na zabieg kastracji. To jednorazowy i bezpieczny sposób na pozbycie się cieczki i zapobieganie ciąży.

Najczęściej zadawane pytania

Po czym poznać, że pies ma cieczkę?

Do pierwszych objawów zwiastujących nadejście cieczki u suczki należą: zwiększony apetyt, powiększenie i przekrwienie sromu, krwawienie z dróg rodnych i intensywne wylizywanie się w celu oczyszczenia się z wydzieliny. W etapie rui właściwej (czyli po około 7 dniach) można dodatkowo zauważyć zaburzenia snu, nadmierne pobudzenie i poszukiwanie partnerów do kopulacji. Suczka może też częściej oddawać mocz.

Jak długo trwa cieczka u psów?

Cieczka trwa zwykle około 21 dni, a suczka jest płodna między 8. a 14. dniem rui.

Czy suczka cierpi podczas cieczki?

Cieczka to stresujący okres dla suczki, dlatego w tym czasie opiekun musi wykazywać się szczególną troską i cierpliwością. Należy dokładać wszelkich starań, aby pies czuł się otoczony opieką.

Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.