Zapamiętaj!
- Ruja u chomików to czas, w którym samice są gotowe do rozrodu.
- Trwa maksymalnie 20 godzin i powtarza się w regularnych odstępach czasu, zwykle od 5 do 7 dni.
- Podczas rui samica może wykazywać charakterystyczne objawy, takie jak większa ruchliwość i wydzielanie wydzielin przyciągających samców.
- W tym czasie należy zadbać o higienę chomika, zapewnić mu odpowiednią dietę i unikać drażnienia zwierzaka.
Czym jest ruja u chomików?
Ruja u chomików to okres godowy, w którym samice są gotowe do rozrodu. W tym czasie mogą wypuszczać wydzielinę, przyciągającą samców, zachęcając ich tym samym do zapłodnienia. Może być to nieprzyjemne dla ludzkiego nosa. Okres rui trwa do 20 godzin, dlatego, jeśli właściciel chce kontrolować rozród swoich chomików, musi zadbać o odpowiednie warunki. To samo dotyczy hodowli – powinien starannie dobrać parę, którą zamierza rozmnażać.
Czas trwania rui u chomików
Niedoświadczeni opiekunowie z pewnością zastanawiają się, jak długo trwa ruja u chomików. Natomiast inną ważną kwestią jest jej powtarzalność. Ten swego rodzaju proces godowy jest dosyć długi i zwykle trwa od 5 do 7 dni! Powtarza się bardzo regularnie, jest to jednak zależne od gatunku chomika. Samica osiąga dojrzałość płciową już w wieku 5-8 tygodni, jednak należy się wstrzymać z celowym rozmnażaniem młodych osobników.
Objawy rui u chomików
Podczas rui samica chomika może wykazywać charakterystyczne objawy. Zwykle zwierzątka są wtedy bardziej niespokojne i ruchliwe, wydają odgłosy kopulacyjne, a także mogą podnosić ogonek do góry i wyginać kręgosłup. Zdarza się też, że wydzielają biały płyn o nieprzyjemnym zapachu. Ruję najłatwiej zaobserwować u chomików syryjskich, niektóre chomiki mogą nie wykazywać wyraźnych symptomów.
W okresie rui samice mogą wykazywać też pewne oznaki apatii oraz brak apetytu, jednakże te objawy mogą być również związane z chorobami, takimi jak zapalenie dróg rodnych czy zapalenie macicy. Dlatego też, jeśli chomik wykazuje te objawy, warto skonsultować się z weterynarzem, który dokładnie zbada zwierzę i postawi trafną diagnozę.
Opieka nad chomikami w czasie rui
Ruja u chomika może nie być dla zwierzaka szczególnie przyjemnym doświadczeniem. W celu zapewnienia gryzoniowi komfortu należy czuwać nad jego higieną. Klatkę chomika trzeba sprzątać przynajmniej raz w tygodniu, używając środka do dezynfekcji. Pozwoli to zapobiec rozwojowi bakterii, które mogą wywołać u niego nieprzyjemne dolegliwości zdrowotne.
Podczas rui samica może być bardziej pobudliwa niż zwykle, więc trzeba zachować ostrożność, podchodząc do niej z delikatnością i spokojem. Ważne jest także zapewnienie chomikowi odpowiedniej diety, złożonej z suszonych ziół, traw, zbóż oraz owoców i warzyw.
Ruja u chomika – podsumowanie
Ruja u chomika to moment, w którym może dojść do zapłodnienia samicy. Trwa maksymalnie 20 godzin i powtarza się w regularnych odstępach czasu (co kilka dni). Należy pamiętać, że zwierzątko może być wtedy bardzo drażliwe, a nawet agresywne. Trzeba więc zapewnić mu spokój. Oprócz tego, jeśli opiekun nie planuje powiększania swojej hodowli, powinien izolować samice w rui od samców.