Zapamiętaj!

  • Ptaszyniec to ektopasożyt ptaków, jednak może również atakować ssaki, w tym chomiki.
  • Ptaszyńce żywią się krwią i rozmnażają się w szczelinach, co utrudnia ich rozpoznanie. 
  • Zarażenie ptaszyńcem u chomika może prowadzić do niedokrwistości i wyniszczenia organizmu. 
  • Leczenie wymaga wizyty u weterynarza i stosowania odpowiednich preparatów, a także usunięcia ściółki i dezynfekcji klatki.

Czym jest ptaszyniec kurzy?

Ptaszyniec kurzy (łac. Dermanyssus gallinae) to gatunek roztocza, będący ektopasożytem ptaków, szczególnie drobiu. Żywi się krwią, żerując przede wszystkim wieczorami i w nocy. Głównymi zwierzętami, które ptaszyniec atakuje, są kury, perliczki, bażanty, indyki, gołębie oraz różne ptactwo dzikie. W niektórych przypadkach może również atakować ssaki, takie jak bydło, psy, koty, króliki i małe gryzonie, a nawet człowieka. 

Zatem ptaszyniec u chomika to problem, z którym może zmierzyć się każdy opiekun. Po żywieniu się krwią ptaszyniec chowa się w szczelinach klatki czy innego pomieszczenia, by tam się rozmnażać.

Jak rozpoznać ptaszyńca?

Ptaszyniec kurzy to bardzo mały pasożyt, dorastający do 0,75 mm. Po najedzeniu się krwią jego ciało staje się kuliste i rozszerza się do około 1 mm, a barwa zmienia się na czerwonawą. Potem gdy krew jest trawiona, przez pokrycie ciała widoczny jest ciemny, a nawet czarny zarys jelita. 

Ptaszyniec u chomika – skąd się bierze?

Skąd bierze się ptaszyniec u chomika? Jego naturalnym miejscem bytowania są kurniki i inne ptasie siedliska. Niemniej mogą przynieść go do domu na swoich ubraniach czy rękach osoby pracujące przy drobiu. Oprócz tego ptaszyniec może dostać się do klatki chomika wraz z naturalną ściółką lub trocinami. Jeśli opiekun w porę nie zauważy pasożyta, ten zyskuje stały dostęp do żywiciela.

Jak wspomniano wcześniej, roztocze nie jest wybredne. Jeśli nie ma dostępu do ptaków, zadowoli się krwią chomika lub innego ssaka. Jego ofiarami mogą paść nawet ludzie. Dermanyssus gallinae to źródło silnych alergenów, które mogą wywołać astmę oskrzelową.

Jakie są objawy ataku ptaszyńca kurzego?

Rozpoznanie ataku ptaszyńca u chomika może być trudne, ponieważ żeruje on nocą. Na pewno sygnałem alarmowym powinny być ślady ukąszeń bądź inne zmiany skórne, które pojawiają się u zwierzaka. Być może uda się również zauważyć najedzonego ptaszyńca – przybiera on wtedy kulistą postać, przypominając przez to niewielkie czerwone kropki.

W takiej sytuacji należy zgłosić się do weterynarza, by mógł zalecić sposób postępowania. Być może konieczne będzie zastosowanie preparatów, które pomogą zwalczyć tego pasożyta.

Skutki ataku ptaszyńca u chomika

Jakie są konsekwencje zarażenia ptaszyńcem u chomika? Tak małe gryzonie zaatakowane przez dużą liczbę roztoczy mogą szybko wykazywać pogorszenie stanu zdrowia. Jako że pasożyty żywią się krwią, mogą wywoływać między innymi niedokrwistość oraz wyniszczenie organizmu.

Ptaszyniec u chomika – jak się go pozbyć?

Jeśli opiekun ma podejrzenie pojawienia się ptaszyńca u chomika, powinien zabrać go do weterynarza. Zakażenie będzie wymagało leczenia odpowiednimi preparatami. Oprócz tego należy zadbać o higienę otoczenia – całkowicie usunąć ściółkę, odkazić klatkę chomika oraz przedmioty, które znajdowały się w jej wnętrzu. Być może konieczne okaże się też gruntowne sprzątanie mieszkania oraz jego odkażenie. Ptaszyniec lubi kryć się w trudnodostępnych zakamarkach.

Ptaszyniec u chomika nie pojawia się często – może kryć się w naturalnej ściółce lub zostać przyniesiony przez osoby, mające styczność z drobiem. W przypadku podejrzenia zarażenia pasożytem należy skonsultować się ze specjalistą weterynarii.

Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Kasia Głowacka

Miłość do zwierząt wyssała z mlekiem matki, przez wszystkie lata zajmując się porzuconymi psami i kotami oraz zgłębiając o nich wiedzę. Pasja zaowocowała założeniem hodowli kotów Maine Coon oraz treściwymi artykułami, które pisze od 2019 roku. Szczęśliwa "posiadaczka" 8 kotów i 2 psów.