Zapamiętaj!

  • Nużyca u chomika to choroba wywołana przez nużeńca, który atakuje skórę zwierzęcia. 
  • Objawy choroby obejmują powstawanie łysych miejsc na grzbiecie nosa, wokół warg, powiek, nasady uszu, szyi oraz tułowia. 
  • Nużyca wymaga leczenia weterynaryjnego i nieleczona może prowadzić do trwałego uszkodzenia mieszków włosowych. 
  • Choroba nie powinna być groźna dla ludzi, ale należy zachować higienę i zasięgnąć porady specjalisty w razie wątpliwości.

Nużyca u chomika – objawy choroby?

Jedną z częściej występujących chorób u zwierząt domowych jest nużyca. U chomika objawy tej przypadłości mogą obejmować wyłysiałe miejsca na grzbiecie nosa, wokół warg, powiek, nasady uszu, szyi oraz tułowia. Skóra w łysych miejscach może się łuszczyć i być zaczerwieniona.

Opiekunowie nie powinni bagatelizować takich symptomów. Jeśli zauważą zmiany skórne oraz osłabienie i zmatowienie sierści pupila, powinni zabrać go do weterynarza. Nieleczona nużyca może prowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia mieszków włosowych, przez co na futrze chomika na stałe zostaną łyse miejsca.

Przyczyny nużycy u chomika

Przyczyną nużycy u chomika jest nużeniec. To niewielki pasożyt będący gatunkiem roztocza. Nużeniec osiąga rozmiary od 0,2 do 0,3 mm i najczęściej bytuje w gruczołach łojowych i mieszkach włosowych skóry zakażonych zwierząt. Atakuje skórę chomika, wywołując na niej zmiany, takie jak nadmierne przesuszenia czy zrogowacenia. Choroba wymaga leczenia weterynaryjnego.

Leczenie nużycy u chomika

Leczenie nużycy u zwierząt domowych zależy od rodzaju zwierzęcia oraz formy nużycy, z jaką mamy do czynienia. Warto zasięgnąć porady weterynarza, który będzie w stanie dostosować leczenie do konkretnego przypadku. Przy powikłaniach bakteryjnych lub grzybiczych należy zastosować także leki przeciw tym infekcjom. Ważne jest, aby nie przerywać leczenia, ponieważ następna próba leczenia może być trudniejsza i wymagać zaczynania od początku.

Nużyca u chomika – czy jest zaraźliwa dla ludzi?

Wiele osób zastanawia się, jak rozprzestrzenia się nużyca u chomika? Czy jest zaraźliwa dla ludzi? Opiekując się domowym zwierzęciem, zawsze należy dbać o higienę – myć ręce oraz unikać bezpośredniego kontaktu z jego wydzielinami. Poza tym trzeba zaznaczyć, że zidentyfikowano ponad sto gatunków nużeńców, ale tylko dwa z nich – Demodex folliculorum i Demodex brevis – kolonizują człowieka. 

Nie należy więc mylić pasożytów atakujących domowe zwierzęta, do tych, które bytują na ludziach. W razie wątpliwości warto zasięgnąć porady weterynarza.

Nużyca u chomika – podsumowanie

Nużyca u chomika to choroba pasożytnicza, która atakuje skórę zwierzęcia. Wywołuje ją nużeniec, należący do rodziny roztoczy. Widząc niepokojące objawy, jak przerzedzenie sierści, suchy naskórek i zrogowacenia, należy szybko udać się z pupilem do lekarza weterynarii.

Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Maciej Grabowski

Szczęśliwy właściciel uroczego husky, który często towarzyszy mu podczas długich spacerów i wędrówek po górach. Poza pisaniem o zwierzętach, autor uwielbia też podróżować i poznawać różne kultury oraz tradycje kulinarne. W wolnym czasie lubi uprawiać sport, w szczególności biegi długodystansowe oraz wspinaczkę górską.