Jak każde inne zwierzę, tak i chomik wymaga dobrej opieki. Przez całe jego życie musisz zatem pamiętać o uzupełnianiu wody w poidełku, karmieniu pupila odpowiednią karmą i czyszczeniu jego klatki. Każdy miłośnik tych zwierząt musi jednak najpierw wiedzieć, ile żyje chomik konkretnego gatunku i jak o niego dbać. Nasz artykuł da ci odpowiedź na pytanie, ile żyją chomiki. Przeczytaj go już teraz!
Ile żyje chomik? Długość życia w naturalnym środowisku
Ile żyje chomik na wolności? W naturalnym środowisku gryzoń żyje około 3-4 lat. Na długość życia zwierzaka wpływają głównie warunki naturalne. Pamiętaj, że większość chomików preferuje warunki pustynne lub półpustynne. Dzięki temu są w stanie radzić sobie z wahaniami temperatury. Dzikie chomiki potrafią też tworzyć głębokie norki, w których kryją zapasy jedzenia. Te bezpieczne kryjówki dają im jednocześnie ochronę przed naturalnymi wrogami i zimnem. Chomiki z hodowli nie są jednak tak odporne, jak ich dzicy bracia, zagraża im też więcej chorób. Sprawdź, ile żyją chomiki syryjskie, dżungarskie i Roborowskiego!
Długość życia chomika syryjskiego
Chomik syryjski to jedno z najpopularniejszych zwierząt domowych. Pochodzi z Azji Mniejszej i jest pierwszym udomowionym gatunkiem chomika. Energiczny i żywiołowy gryzoń ma swoje potrzeby, a im lepiej o niego zadbasz, tym dłużej będziesz się cieszyć jego towarzystwem.
Ile żyje chomik syryjski w klatce?
To, ile żyje chomik syryjski, zależy m.in. od najbliższego otoczenia zwierzaka. Gryzoń na wolności zwykle przeżywa swojego kuzyna w klatce.Średnio chomiki syryjskie żyją około 2, czyli krócej od dziko żyjących osobników. Czasem jednak zdarza się, że zwierzak w niewoli może osiągnąć nawet wiek 4 lat.
Jak dbać o chomika syryjskiego?
Aby twój chomik syryjski mógł cieszyć się możliwie jak najdłuższym życiem, musisz mu zapewnić odpowiednie warunki. Przestronna, jednopoziomowa klatka to podstawa. Aby chomik syryjski czuł się dobrze, potrzebuje przynajmniej 1 m² wolnej przestrzeni. Podstawowe wyposażenie klatki dla tego żywiołowego gryzonia to:
- kołowrotek;
- gryzaki;
- poidełko
A co z dietą? Warto wybrać specjalistyczną karmę, w której znajdą się niezbędne składniki odżywcze. Możesz poszerzyć dietę swojego chomika, dodając do niej świeże owoce i warzywa. Nie zapominaj też o smaczkach, dzięki którym będzie mógł ścierać siekacze.
Ile żyje chomik dżungarski?
Chomik dżungarski to kolejny gatunek gryzonia, którego hodowla cieszy się dużą popularnością. Pochodzi z syberyjskich stepów, ale od lat pojawia się w domach na całym świecie.
Ile żyje chomik dżungarski w domu?
Ten gatunek wyróżnia się znaczną odpornością i siłą. W warunkach domowych chomik dżungarski żyje około 3 lat. Pamiętaj jednak, że drobne zaniedbania czasem są źródłem rozwoju groźnej choroby, która może skrócić czas życia zwierzaka.
Jak dbać o chomika dżungarskiego?
W tym przypadku na to, ile żyje chomik, również możesz mieć do pewnego stopnia wpływ. Częste czyszczenie klatki i zdrowa dieta to podstawa. W menu gryzonia powinny znaleźć się ziarna i orzechy, jabłka oraz marchew. Produktami zabronionymi są z kolei:
- słone przekąski;
- cebula;
- wszystkie odmiany kapusty.
Najbezpieczniejsza będzie gotowa karma, dopasowana do potrzeb gryzoni żyjących w niewoli.
Ile żyje chomik Roborowskiego?
Chomik Roborowskiego, nazywany też chomicznikiem malutkim, jest jednym z najmniejszych gryzoni domowych. Mimo niewielkich rozmiarów, gryzoń ten ma silny charakter i zaskakuje temperamentem. Ile żyje chomik Roborowskiego? Najprawdopodobniej będzie ci towarzyszył przez okres od 2 do 3 lat.
Jak dbać o chomika Roborowskiego?
Aby tak się stało, otocz go troskliwą opieką. Pamiętaj, że to samotnik, który źle znosi nadmiar czułości i pieszczot. Odpowiednia karma, uzupełniona dodatkiem jabłka i marchwi, najlepiej go wzmocni. Jego domem powinna się stać przestronna klatka z kołowrotkiem i gryzakiem. Klatka musi stać w miejscu zabezpieczonym przed przeciągami. Ważna jest też ochrona przed mocnymi promieniami słońca.
To, ile żyje chomik, można uznać za bardzo krótki okres, np. w zestawieniu z długowiecznymi papugami, ale to nie powinno cię zniechęcać. Pamiętaj, jednak że choć jest to niewymagający gryzoń, trzeba otoczyć go troskliwą opieką przez kilka lat, które z tobą spędzi.