Zapamiętaj!

  • Czerwone robaki u chomika to roztocze szczurów tropikalnych.
  • Roztocze żywi się krwią zwierząt i ludzi.
  • Objawy infekcji to świąd i zmiany skórne.
  • Leczeniem powinien zająć się lekarz.
  • Chomikowi podaje się preparaty roztoczobójcze.
  • Ważna jest dezynfekcja całej klatki.

Czerwone robaki u chomika – roztocze szczurów tropikalnych

Jeśli zauważysz czerwone robaki u chomika, możesz podejrzewać zainfekowanie przez roztocze szczurów tropikalnych, Ornithonyssus bacoti. Pasożyt ten przypomina malutkie pajączki. Ciężko zauważyć go bezpośrednio na zwierzaku, częściej pierwszym objawem są ukąszenia. Co ważne, ugryzienia mogą dotyczyć nie tylko chomika, ale również ludzi. Roztocze szybko się rozmnaża i rozprzestrzenia po mieszkaniu. 

Pasożyt po posiłku wraca do swojej kryjówki, gdzie składa jaja. Po 7 dniach roztocze przybiera postać dorosłą i zaczyna żerować na zwierzętach i ludziach. Pasożyt lubi chować się w szczelinach podłóg, mebli, w najróżniejszych zakamarkach. Właściciel może przynieść zainfekowanego chomika ze sklepu, od hodowcy. Walka z roztoczem jest trudna i długotrwała, zwłaszcza jeśli pasożyt zdążył się już rozprzestrzenić. Roztocze jest aktywne szczególnie w porze nocnej.

Czerwone robaki u chomika – objawy

Roztocze bytuje na skórze i żywi się krwią. Długimi szczękoczułkami nacina skórę, by wysysać krew. Objawem obecności pasożytów będą zatem podrażnienia skóry. Te można zaobserwować u chomika, ale również u jego właściciela. Innym objawem jest świąd skóry, który prowadzi do drapania. Skutkiem są przeczosy. 

Zaatakowane i pogryzione zwierzę może być niespokojne. Każda zmiana w zachowaniu chomika może świadczyć o problemach zdrowotnych, również o pojawieniu się pasożytów. W takim przypadku warto pokazać zwierzaka weterynarzowi.

Czerwone robaki u chomika – leczenie

Czerwone robaki u chomika (czerwone roztocza u chomika) wymagają zastosowania odpowiedniego leczenia. Zazwyczaj wykorzystuje się środki roztoczobójcze. Najczęściej jest to ivermectyna. Konieczne jest również przeprowadzenie porządków i dezynfekcji w klatce. Wszystkie jej elementy powinny zostać dokładnie umyte i potraktowane specjalnym płynem zaleconym przez weterynarza.

Niezbędne jest również przeprowadzenie gruntownych porządków w domu. Szczególną uwagę należy przyłożyć do prania dywanów, materacy, koców, pościeli, mycia podłóg. 

Czerwone roztocza u chomika – profilaktyka

Czy można zapobiec występowaniu roztoczy u chomika? To, co może zrobić właściciel to dbanie o czystość w klatce, regularne sprzątanie. Ważna jest również troska o dobre zdrowie zwierzaka, stosowanie zbilansowanej diety i obserwowanie chomika. W razie zaobserwowania jakichkolwiek niepokojących objawów zaleca się natychmiastową wizytę u weterynarza.

Czerwone robaki u chomika to najczęściej roztocze. Leczenie powinno odbywać się pod okiem lekarza. Niestety, pasożyt żeruje również na ludziach, a walka z nim nie należy do najłatwiejszych.

Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Ewa Malinowska

Weterynarz z wykształcenia i pasji. Aktualnie uczęszcza na kurs i zdobywa kwalifikacje z zakresu behawiorystyki zwierzęcej. Prywatnie „mama” dwóch psów i kota. W wolnych chwilach spaceruje z pupilami i odkrywa nowe, zielone zakątki swojego ukochanego miasta – Wrocławia.