Biegunka u chomika – czy to niebezpieczna przypadłość?
Mimo że na ogół nie wydaje się groźna, biegunka u chomika jest niebezpieczną przypadłością. Może bardzo szybko doprowadzić do odwodnienia i w rezultacie nawet śmierci zwierzaka! Opiekunowie powinni wziąć pod uwagę, że chomiki mają bardzo szybki metabolizm, co sprawia, że w krótkim czasie się odwadniają. Biegunka może również prowadzić do utraty cennych składników odżywczych.
W przypadku wystąpienia niepokojących objawów biegunki, właściciele chomików powinni jak najszybciej skonsultować się z weterynarzem. Należy zapewnić zwierzęciu fachową opiekę.
Jakie są przyczyny biegunki u chomika?
Podobnie jak u innych ssaków, przyczyny biegunki u chomika mogą być różne. Najczęściej są wynikiem zatruć pokarmowych, na przykład spowodowanych przez nieświeże lub podgniłe warzywa i owoce. Inne czynniki, które prowadzą do biegunki to:
- infekcje bakteryjne i pasożytnicze;
- groźne przypadłości, jak choroba mokrego ogona;
- brak higieny w klatce zwierzęcia;
- picie nieświeżej wody;
- zbyt wysoka lub niska temperatura w pomieszczeniu.
Chomiki źle znoszą stres – nie lubią, kiedy coś zaburza ich rutynę. Dlatego przy zmianie otoczenia (np. po adopcji) mogą cierpieć na dolegliwości ze strony układu pokarmowego. W ten sam sposób reagują na hałas czy zbyt częste branie na ręce.
Biegunka u chomika – objawy
Objawy towarzyszące biegunce u chomika obejmują rzadki, często oddawany kał, a także osłabienie organizmu zwierzaka. Gryzoń może także wykazywać zmiany w zachowaniu, takie jak utrata apetytu, smutek, apatia i niechęć do wychodzenia ze swojej kryjówki. W przypadku biegunek spowodowanych przez infekcje, takie jak salmonella czy grypa, chomik może wymagać szybkiej pomocy weterynaryjnej.
Nigdy zresztą nie należy bagatelizować tej przypadłości. Przez swój szybki metabolizm ma ona naprawdę gwałtowny charakter i szybko prowadzi do odwodnienia, które często skutkuje śmiercią zwierzęcia.
Jak leczyć biegunkę u chomika?
Przede wszystkim trzeba pamiętać, by nie leczyć biegunki u chomika samodzielnie. Należy zabrać go weterynarza, który określi zasady postępowania oraz opieki nad gryzoniem. Właściciel może oczywiście w miarę swoich możliwości przyczynić się do poprawy kondycji fizycznej chomika, ale nigdy nie powinien rezygnować z zalecanej terapii.
Podczas biegunki najlepiej jest zaprzestać podawania chomikowi owoców i warzyw i postawić na dietę złożoną z ziaren. Można robić samodzielne mieszanki lub postawić na gotową karmę. Ważne jest również utrzymanie właściwego nawodnienia organizmu chomika. Warto dokładnie posprzątać klatkę, by zapobiegać namnażaniu się bakterii, które atakują osłabionego zwierzaka.
Zapobieganie biegunce u chomika
Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia biegunki u chomika, należy zastosować się do kilku prostych zasad:
- podczas karmienia chomika należy zapewnić mu małe ilości świeżej żywności, która zawiera niższą zawartość wody, takie jak brokuły i marchewka. Należy unikać podawania chomikowi dużych ilości owoców i warzyw, gdyż może to prowadzić do biegunki;
- zadbaj o higienę w otoczeniu chomika, często sprzątaj klatkę, zmieniaj ściółkę i siano. Wybieraj ściółki, które nie pylą, kupuj je zawsze w sprawdzonych miejscach, by uniknąć przyniesienia chorobotwórczych zarodników;
- przy każdym objawie choroby u chomika trzeba udać się do weterynarza. Nie próbuj leczyć chomika samemu! Każdy zlekceważona przez opiekunów symptom, może okazać się niebezpieczna dla życia chomika.
Zapobieganie biegunce u chomika wymaga odpowiedniego odżywiania, dbałości o higienę otoczenia gryzonia i regularnych wizyt u weterynarza. W przypadku wystąpienia rozwolnienia u pupila należy jak najszybciej skonsultować się z weterynarzem, by zapobiec dalszym poważnym problemom zdrowotnym u chomika.