Nazwę gatunkową Brachypelma hamorii często stosuje się wymiennie z Brachypelma smithi. Tymczasem z naukowego punktu widzenia są to zupełnie inne pająki. Ten kolorowy pająk został opisany dopiero w 1997 roku. Od tamtej pory zaczął cieszyć się ogromnym zainteresowaniem terrarystów. Doprowadziło to do niemal całkowitego wyplewienia gatunku z jego naturalnych środowisk. Czego możesz się o nim dowiedzieć? Sprawdź!

Brachypelma – jak wygląda ten pająk?

Brachypelma – jak wygląda ten pająk

Brachypelma mają nieprzeciętnie ubarwienie. Dorosłe osobniki mają czarną tarczę grzbietową z perłową obwódką. Odwłok również jest czarny, ale wystające z niego dłuższe włoski mają perłowy odcień. Swoja polską nazwę pająk ten wziął od pomarańczowych plamek na samym środku swoich odnóży. Po ukończeniu około 6. roku życia osiąga swój pełny rozmiar. Osiąga około 5 cm długości ciała oraz nawet do 7,5 cm długości nóg w przypadku samców.

Hodowla Brachypelma hamorii – biotop i występowanie

Brachypelma hamorii – biotop i występowanie

Pająki tego gatunki zamieszkują przede wszystkim obszary tropikalnych lasów liściastych Meksyku. To gatunek endemiczny o bardzo ograniczonym zakresie występowania. Stosunkowo łatwo rozmnaża się w hodowlach, dlatego to tam rodzi się najwięcej brachypelmy.

To zwierzęta naziemne, które adaptują znalezione w ziemi nory. Można spotkać je w bardzo gęstych zaroślach, kępkach traw lub pod kamieniami. Samice są długowieczne. Najstarsze osobniki osiągnęły wiek ponad 30 lat. Samce żyją znacznie krócej. Odchodzą około 2 lata po ostatniej wylince.

Brachypelma – temperatura i wilgotność w terrarium

Jeśli chcesz mieć takiego pająka w swoim domu, przygotuj terrarium o wymiarach 30 cm długości i wysokości oraz 20 cm szerokości (typowe dla każdego gatunku naziemnego ptasznika). Na spodzie najlepiej sprawdzi się kwaśny torf uzupełniony grubym żwirem. Zaopatrz się także w pojemnik na wodę oraz kryjówkę dla pająka. Możesz zdecydować się na połówkę orzecha kokosowego albo na jeden z korzeni dostępnych w sklepach akwarystycznych.

Optymalna temperatura w terrarium gatunku brachypelma powinna wynosić od 25 do 25 stopni Celsjusza. W nocy może nieco spadać, jednak nie więcej niż o dwa stopnie. Staraj się utrzymać wilgotność na poziomie 60–65%. Wystarczą do tego torf oraz niewielka miseczka z wodą w rogu terrarium.

Czym karmić brachypelmę?

Żywienie młodych niewielkich osobników powinno ograniczyć się do typowych owadów karmówkowych. Świetnie sprawdzą się na przykład:

  • świerszcze;
  • mączniki;
  • karaczany;
  • szarańcze.
brachypelma

Większym osobnikom wiele osób podaje raz na jakiś czas oseska myszy, jednak jest to niewskazane z uwagi na potencjalne ryzyko rozwoju chorób. Pająka karmi się raz w tygodniu. Co istotne, ten gatunek słynie z ogólnej niechęci do jedzenia. Skrajnemu niejadkowi możesz nieco zwiększyć temperaturę w terrarium i w ten sposób zachęcić do go spożywania pokarmu.

Ptasznik czerwonokolanowy – rozmnażanie

Brachypelma w niewoli rozmnaża się bardzo chętnie. Samica osiąga dojrzałość płciową w wieku 4–5 lat. Tworzy kokon, w którym może złożyć od 600 do nawet tysiąca jaj. Młode wykluwają się po dwóch miesiącach.

Brachypelma jest wyjątkowym ptasznikiem, którego charakterystyczną cechą jest nietuzinkowe ubarwienie. Jeśli chcesz hodować go w swoim terrarium, odpowiednio się do tego przygotuj i zapewnij mu odpowiednie warunki.

Archiwum: kwiecień 2022
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.