Słynie nie tylko ze swojej wielkości. Anakonda jest bardzo silna i żarłoczna. Jej ofiarą mogą paść nawet jaguary – największe dzikie koty Ameryki Południowej. Mimo to chętnie jest hodowana przez terrarystów. Tylko czy to na pewno bezpieczne…? Dowiedz się więcej!

Gdzie żyją anakondy?

gdzie żyją anakondy
anakonda zielona – czy jest największym wężem świata? 8

Dusiciele należące do rodzaju Eunectes, czyli właśnie anakondy, są przedstawicielami południowoamerykańskiej tropikalnej fauny. Obszar ich występowania obejmuje dorzecze Amazonki i Orinoko. Można je więc spotkać w takich krajach, jak Wenezuela, Brazylia, Boliwia czy Paragwaj.

Anakondy zamieszkują podmokłe tereny lasów tropikalnych w pobliżu rzek, rozlewiska i bagniste łąki. Zdecydowanie preferują siedliska blisko wody, które opuszczają rzadko i z konieczności. Wiele czasu spędzają w zanurzeniu, trawiąc pożartą ofiarę. W poszukiwaniu pokarmu anakondy mogą wybrać się w głąb lądu, jednak zwykle dość szybko wracają w pobliże wody.

Gatunki anakond

gatunki anakond
anakonda zielona – czy jest największym wężem świata? 9

Do rodziny dusicieli z rodzaju Eunectes zalicza się:

  • anakondę zieloną – największą i najbardziej znaną ze wszystkich anakond;
  • anakondę żółtą – nieco mniejszą, często hodowaną w terrariach;
  • anakondę ciemną – zamieszkującą tereny Brazylii, bardzo podobną do anakondy zielonej;
  • anakondę boliwijską – znacznie mniejszą, mierzącą około 2–3 m długości, zamieszkującą tereny Boliwii.

Anakonda olbrzymia?

anakonda olbrzymia
anakonda zielona – czy jest największym wężem świata? 10

Anakondą olbrzymią nazywana bywa anakonda zielona (Eunectes murinus), mająca zwykle około 4 m długości. Istnieją jednak podania o gadach dużo większych. Sucuriju gigante, ogromna anakonda, to obiekt zainteresowań kryptozoologów. Wiele podań z XIX i połowy XX wieku mówi o naprawdę wielkich wężach, które miały mierzyć ponad 11, 20, a nawet 35 m!

Niewykluczone, że w głębi amazońskiej dżungli, z dala od ludzi, żyją anakondy mierzące nawet kilkanaście metrów. Większość historii o ogromnych wężach można jednak włożyć między mity. Tym bardziej, że często pochodzą z czasów, gdy fotografia nie była na wyciągnięcie ręki.

Anakonda zielona – wygląd

anakonda zielona wygląd
anakonda zielona – czy jest największym wężem świata? 11

To jeden z największych węży. Głowa jest słabo wyodrębniona od reszty ciała. Oczy znajdują się stosunkowo wysoko. Dzięki temu anakonda zanurzona w wodzie widzi, co dzieje się na powierzchni. Samice są większe od samców – mogą mierzyć nawet do 5 m. Samce zwykle osiągają długość 2–3 m. Rozpoznawczą cechą anakondy jest zielono-oliwkowe ubarwienie i charakterystyczne czarne, owalne plamy. Spód ciała jest nieco jaśniejszy. Anakonda cechuje się również potężnym, masywnym ciałem. Może ważyć nawet 250 kg.

Anakonda zielona – największy wąż świata?

Samica anakondy zielonej przeciętnie mierzy około 4,5 m długości (samce są mniejsze). Żyjący w Azji pyton siatkowy może osiągnąć długość nawet 9 m długości. Anakonda nie jest więc najdłuższym wężem na świecie. Może jednak śmiało konkurować o tytuł największego, mogąc ważyć ok. 250 kg (pyton siatkowany osiąga wagę około 150–160 kg). Zdecydowanie zaś jest największym wężem całej Ameryki Południowej.

Anakonda zielona – polowanie

Anakonda zielona, choć wydaje się ociężała, jest bardzo skutecznym i groźnym myśliwym. Poluje głównie nocą, gdy zwierzęta podchodzą do wodopoju. Jej ofiarami najczęściej padają kapibary. Są to największe na świecie gryzonie. Osiągają długość ponad 1 m! Wąż ten poluje również na tapiry, a nawet jaguary czy kajmany. Można znaleźć informację, że anakonda potrafi topić swoje ofiary. Często polowanie ma miejsce w wodzie, a schwytane i duszone ofiary są przez gada zaciągane pod wodę. Uduszone zwierzę wąż połyka, zaczynając od głowy.

Czy anakonda jest niebezpieczna dla człowieka?

czy anakonda jest niebezpieczna dla człowieka
anakonda zielona – czy jest największym wężem świata? 12

Ze względu na swoje rozmiary oraz bardzo dużą siłę anakonda stanowi niebezpieczeństwo dla życia człowieka. Zdarzały się przypadki ataków na ludzi, również udokumentowane. W terrarystyce i anakonda zielona, i anakonda żółta polecane są wyłącznie doświadczonym hodowcom. Anakondy żyją jednak na terenach raczej odległych od ludzkich siedzib. Wobec tego raczej rzadko mają okazję człowieka spotkać, a więc i na niego polować. W dodatku, podobnie jak większość drapieżników, węże preferują ofiary, które już znają.

Anakonda zielona – rozmnażanie

anakonda zielona rozmnażanie
anakonda zielona – czy jest największym wężem świata? 13

Gody u tego gatunku trwają od października do kwietnia. Dojrzałość samice osiągają w wieku 18 miesięcy. Samce gotowe do kopulacji są dopiero w wieku 4 lat. Samice anakondy kopulują z wieloma partnerami. Gdy ich brakuje, mogą rozmnażać się dzięki partenogenezie. Po trwającej około 110–130 dni ciąży na świecie pojawia się około 40 młodych.

Anakonda zielona to jedno z najbardziej znanych zwierząt Amazonii. Przeraża i fascynuje ludzi na całym świecie. Jej krwiożerczy charakter i ogrom są jednak wyolbrzymiane. Nie jest groźniejsza niż inne wielkie drapieżniki.