Kirysek panda w domowych zbiornikach pojawia się regularnie od początku lat 70. XX wieku. Obecnie można kupić tylko osobniki urodzone w niewoli. Te dzikożyjące są niemal niedostępne. Sprawdź, co warto wiedzieć o tych ciekawych rybkach.
Kiryski panda – gdzie występują?
Rybki tego gatunku w naturalnym środowisku możesz spotkać w Ameryce Południowej, a dokładnie w Peru. Żyją w górnych partiach dorzecza Amazonki – najczęściej w dopływach rzek. Kiryski występują zarówno w białych, jak i czarnych wodach.
Rybki te są dosyć odporne na niską temperaturę. Okresowo do wód, w których żyją, napływa chłodna woda z roztopionego lodu wyższych partii Andów. Kirysek panda jest więc w stanie przetrwać nawet w wodzie, która ma temperaturę niższą niż 20 stopni.
Jak wygląda kirys panda?
Kiryski to nieduże rybki, które po osiągnięciu dojrzałości osiągają około 5 cm długości. Ciało zazwyczaj jest białe lub lekkopomarańczowe (czasami kolor wpada w odcienie różowego). Swoją nazwę ta odmiana kirysa zawdzięcza czarnej mace na pyszczku. Znajduje się ona na oczach i biegnie w stronę brzucha. Młode osobniki mają bardziej krzykliwe barwy.
Co ciekawe, kiryski nie mają łusek – zamiast tego ich ciało pokrywają płytki kostne. Dlatego są to rybki bardzo delikatne i podatne na uszkodzenia. Charakterystyczną cechą kiryska jest jego otwór gębowy. Tuż przy nim znajdują się 3 pary wąsików.
Kirysek panda posiada specjalny narząd labiryntowy, który pozwala mu oddychać powietrzem atmosferycznym.
Te ryby zazwyczaj żyją na dole akwarium, tuż przy dnie. Szybko zauważysz, że raz na jakiś czas podpływają do tafli wody.
Ryba kirys – usposobienie
Kiryski panda uchodzą za bardzo pokojowe rybki, które można trzymać w akwarium z różnymi gatunkami. W naturze żyją w grupach, dlatego dobrze, aby w akwarium znajdowały się w liczbie co najmniej 5–6 osobników.
W mniejszych stadach mogą być nieco nieśmiałe. Im więcej kirysków, tym bardziej otwarte się wydają. Na ogół spędzają czas przy dnie akwarium, nie wchodzą w konflikty z innymi rybami.
Warto zaznaczyć, że pomimo niewielkich rozmiarów kirysek panda jest długowieczną rybą. W dobrych warunkach może żyć nawet kilkanaście lat.
Ryba kirysek – w jakim akwarium?
Dla 5–6 pand najlepszym rozwiązaniem będzie akwarium o pojemności przynajmniej 54 litrów. Rybki te pochodzą z dorzecza Amazonki, dlatego będą fantastycznym elementem akwarium biotopowego tych wód. Szczególnie cenione są przez pasjonatów tak zwanej czarnej wody.
Akwarium czarnych wód wyróżnia się wodą zabarwioną na herbaciany kolor. To zasługa domieszki torfu obecnej na dnie zbiornika. Dodatkowe dekoracje stanowią pływające w wodzie to suche liście, korzenie czy patyki.
Kirysek panda – parametry wody
Kiryski pandy mogą mieszkać także w akwarium towarzyskim. Musisz jednak pamiętać, że są to rybki dosyć wrażliwe na zabrudzenia wody. Parametry, które najlepiej zapewnić im w akwarium, to:
- temperatura: od 22 do 25 stopni;
- pH: od 6,5 do 7;
- twardość: od 2 do 12 stopni dGH.
W przypadku temperatury zwróć uwagę na to, aby była raczej niższa niż wyższa. Temperatura 25 stopni jest akceptowalna, jednak już w niej kiryski będą poruszały się dużo wolniej. To z kolei skraca ich życie.
Ozdoby w akwarium z kiryskami
Panda jest rybką bardziej delikatną niż inne kiryski. Właśnie dlatego musisz bardzo uważać podczas wybierania wyposażenia do akwarium. Unikaj elementów z ostrymi krawędziami. Kirysek panda ma nie tylko bardzo delikatne ciało. Jego wąsy również bardzo łatwo uszkodzić, co prowadzi do poważnych konsekwencji zdrowotnych, a nawet śmierci ryby.
Kiryski bardzo lubią wszelkiego rodzaju kryjówki. Zapewnij im wiele miejsc, w których będą mogły spać i chować się przed niebezpieczeństwem. W tej roli świetnie sprawdzą się:
- wydrążone skały (bez ostrych krawędzi);
- połówki kokosa;
- korzenie.
Podłoże w akwarium z kiryskami
Kirysek panda najwięcej czasu spędza przy dnie akwarium. Z tego powodu powinieneś dołożyć wszelkich starań, aby było ono dla niego bezpiecznym środowiskiem. Wybieraj miękki piasek, w którym rybki będą mogły buszować. Dobrze sprawdzi się także podłoże aktywne. Jeżeli zdecydujesz się na żwirek, wybieraj ten, który ma zaokrągloną formę.
Konieczne będzie także czyszczenie podłoża zbiornika. Jak już wspomnieliśmy, wąsy kirysków są bardzo delikatne i łatwo je uszkodzić. Pamiętaj o regularnym odmulaniu piasku lub żwirku.
Rośliny w akwarium z kiryskami
Kiryski bardzo lubią wnętrza zbiorników, w których znajduje się wiele zasadzonych roślin. Musisz jednak pamiętać o tym, aby pozostawić im wolne miejsce do eksplorowania dna. Obsiewaj zbiornik roślinami w jego tylnej i bocznej części. Unikaj pływających roślin, które mogą ograniczać dopływ światła do zbiornika.
Kirysek panda – prawidłowe żywienie
Kirysek panda to wszystkożerna rybka. W naturze odżywia się przede wszystkim pokarmami pochodzenia zwierzęcego.
Kiryski należą do tak zwanej ekipy sprzątającej w akwarium. Oznacza to, że oczyszczają dno zbiornika z zalegających tam resztek pokarmu. Tak jak w przypadku glonojadów nie oznacza to jednak, że pandy nie potrzebują dodatkowego karmienia. Jedzą suchą karmę innych ryb, która opada na dno. Bardzo lubią także żywy pokarm taki jak:
- ochotka;
- rozwielitka;
- dafnia;
- artemia;
- rurecznik.
Te same organizmy kiryski zjedzą również w formie mrożonej.
Kiryski – rozmnażanie w warunkach hodowlanych
Kiryski to ryby jajorodne. Można rozmnażać je w zbiorniku głównym. Jeżeli jednak zależy ci na zachowaniu większej ilości narybku, lepszym rozwiązaniem będzie przygotowanie oddzielnego zbiornika.
Zbiornik tarliskowy dla kirysków panda
Kotnik dla kirysków powinien mieć około 45 cm długości. Na dnie możesz umieścić piasek. Woda powinna mieć około 23–24 stopni Celsjusza. Odpowiednie pH to 6,5. W zbiorniku możesz umieścić mech. Konieczny będzie także filtr. Dobrze sprawdzi się zwykły gąbkowy.
Do tarła przygotuj haremy. Najlepiej 2–3 samce na samiczkę. Przed planowanym rozrodem podawaj rybom więcej żywego pokarmu. Pomocne będą także duże podmianki wody – nawet do 50%. Poleca się także zwiększenie napowietrzenia. Po kilku takich praktykach powinno nastąpić tarło.
W przypadku tego gatunku kirysków warto zaznaczyć, że niekiedy rozmnażają się one sezonowo. Konieczne będzie więc zastosowanie metody prób i błędów. Jeżeli twoje kiryski nie chcą rozmnażać się latem, najlepszym rozwiązaniem będzie ponowne spróbowanie zimą lub późną jesienią. Prawdopodobnie wtedy rozmnażanie kirysków zakończy się sukcesem.
Jak wygląda tarło u kirysków panda?
Tarło kirysków jest fascynujące. Inicjują je samce, które pływają za samicami. Po jakimś czasie wygrany kandydat zaczyna stymulowanie samicy swoimi wąsikami. Nacisk na ciało samca powoduje uwolnienie mlecza.
Samca przepuszcza mlecz przez swoje skrzela, a następnie uwalnia jajeczka, które zostają zapłodnione. Znajdują się one w specjalnej kieszonce z płetw piersiowych. Następnie samica przenosi je w wybrane przez siebie miejsce. Może to być szyba akwarium albo gładki kamień. Tarło może trwać nawet kilka godzin, a pod jego koniec w gnieździe znajduje się około 20–30 sztuk ikry.
Wylęg i odchowanie narybku
Po skończeniu tarła rodziców przenosi się z powrotem do głównego zbiornika. Przyglądaj się hodowanej ikrze i zwracaj uwagę na to, czy nie pleśnieje. Odrobina błękitu metylowego dodana do wody zminimalizuje ryzyko zepsucia się jajek.
Wylęg larw następuje po upływie około 4 dni. Kolejne 4 doby spożywają one pokarm ze swoich woreczków żółtkowych. Po upływie tego czasu karmi się je jak najdrobniejszym pokarmem, na przykład mikronicieniami. Pamiętaj, że narybek najlepiej funkcjonuje w wodzie, która jest bardzo dobrze natleniona. Na dnie zbiornika warto umieścić cienką warstwę piasku.
Kirysek panda – podsumowanie
Kiryski panda to bardzo popularne rybki akwariowe, które przyciągają ciekawym ubarwieniem. Lubią chłodniejszą wodą, czuję się dobrze zarówno w akwariach biotopowych, jak i ogólnych.
Musisz pamiętać, że są to rybki pozbawione łusek, które mają bardzo delikatne ciało i podatne na uszkodzenie wąsiki. Źle znoszą zanieczyszczenia wody i podłoża, dlatego akwarium, w którym będą żyły, powinno zostać odpowiednio przygotowane.
Fot. ilustracyjna: Chronotopian via Wikipedia, CC BY-SA 3.0