Jeżeli rozpoczynasz swoją przygodę z akwarystyką i zależy ci na efektownych rybkach, gurami mozaikowe będą doskonałym wyborem. Nie mają wysokich wymagań i są z natury dosyć łagodne. Najlepiej będą czuły się w zbiornikach mocno obsadzonych roślinnością, w których nie ma zbyt wiele światła. W jakich warunkach powinny mieszkać te rybki? Czym je karmić? Podpowiadamy!
Ryby akwariowe gurami – skąd pochodzą?
Gurami mozaikowe to rybki, które pochodzą z Azji. Do Europy trafiły dopiero w latach 30. XX wieku. W warunkach naturalnych można spotkać je w wodach:
- Sumatry;
- Borneo;
- Malezji;
- Indii;
- Tajlandii.
Skąd trafiają do naszych akwariów gurami? Ryby rodzą się przede wszystkim w fermach Europy Wschodniej.
Jak wygląda gurami mozaikowy?
Gurami mozaikowy zawdzięcza swoją nazwę charakterystycznemu wzorowi mozaiki, który znajduje się na jego bokach i płetwach. Od głowy do ogona ciągnie się bardzo dobrze widoczna czarna pręga. Gurami mozaikowy występuje w odcieniach od różowego po intensywnie pomarańczowy.
Samiec gurami jest wybarwiony bardziej intensywnie niż samica. Ma także dłuższe i bardziej zaostrzone płetwy.
Rybki te mogą osiągać do 12 centymetrów długości, jednak osobniki widywane w domowych akwariach są zazwyczaj mniejsze. Ich ciało jest nieco spłaszczone po obu stronach.
Gurami – ryby o płochliwym charakterze
Gurami mozaikowy jest bardzo łagodną rybką, która nie wykazuje agresji w stosunku do innych mieszkańców akwarium. Zarówno samce, jak i samice mają nieco płochliwe uosobienie.
Objawia się to szczególnie w momencie, kiedy w akwarium jest zbyt jasno lub nie ma w nim roślin, w których mogłyby się schronić rybki. Zdecydowanie lepiej będą czuły się w zacienionych zbiornikach, w których obecna jest duża ilość roślinności. Przerażone gurami mogą nawet próbować wyskakiwać z akwarium!
Gurami mozaikowy – wymagania
W jakim akwarium powinien mieszkać gurami mozaikowy? Za minimum uznaje się sto litrów wody netto na jedną parę rybek. Zbiornik powinien być przestronny i umiarkowanie oświetlony.
Rybki tego gatunku najlepiej czują się wtedy, kiedy mają dużo przestrzeni do pływania, a jednocześnie miejsca do ukrycia się. Aby im je zapewnić, powinieneś w różnych miejscach akwarium zasadzić dosyć gęstą roślinność.
W naturalnych warunkach gurami mozaikowy żyje w dość płytkich zbiornikach o stosunkowo małej ilości tlenu. Ze względu na budowę anatomiczną (obecność specjalnego aparatu labiryntowego) są w stanie oddychać powietrzem atmosferycznym. Nie oznacza to jednak, że woda dla gurami nie potrzebuje filtracji. Trzeba także dbać o jej regularną wymianę.
Gurami mozaikowy – parametry wody
Woda dla gurami mozaikowych powinna być dobrze filtrowana. Warto unikać mocnych prądów, ponieważ mogą one uszkodzić budowane przez te ryby gniazda. Pamiętaj o tym, aby zachowywać następujące parametry wody:
- 24–30 stopni Celsjusza;
- 2–30 stopni twardości dGH;
- 5,5–8 pH.
Gurami mozaikowy jest rybą dosyć tolerancyjną, która wybacza początkującemu akwaryście wiele błędów. Trzeba jednak zadbać o to, aby miała dobre warunki do życia. Wówczas będziesz mógł cieszyć się jej towarzystwem nawet przez 8 lat.
Gurami – z jakimi rybami trzymać je w akwarium?
Gurami mozaikowe to towarzyskie rybki, które są bardzo łagodne w stosunku do swoich towarzyszy ze zbiornika. Mogą mieszkać zarówno w akwariach towarzyskich, jak i gatunkowych. Zaleca się trzymanie przynajmniej dwóch rybek tego gatunku, przy czym na jednego samca powinny przypadać co najmniej dwie samice. W przeciwnym razie natarczywe zaloty mogą okazać się zbyt trudne do zniesienia dla jednej rybki.
Obsada akwarium z gurami mozaikowym nie jest trudna do skompletowania. Musisz jedynie pamiętać, aby nie dobierać do niej dużych i agresywnych ryb. Świetnie sprawdzą się natomiast:
- kiryski;
- neonki;
- bocje wspaniałe;
- kosiarki;
- piskorki.
Gurami mozaikowy – czym go karmić?
Wyżywienie gurami mozaikowych nie jest szczególnie trudnym zadaniem. To ryby, które chętnie zjadają dobrej jakości suszony pokarm – na przykład w postaci płatków lub granulatu. Warto urozmaicać go także pokarmem żywym, na przykład:
- larwami komarów;
- rozwielitkami;
- ochotką;
- rurecznikiem.
Wszystkie wymienione wyżej larwy owadów możesz podawać rybkom także w postaci mrożonej.
Gurami mozaikowy – cena rybek
Gurami to rybki, które nie są drogie. Pojedyncze osobniki kupisz za około 10 złotych, są dostępne w większości sklepów zoologicznych.
Gurami – rozmnażanie
Gurami mozaikowe to ryby jajorodne. Jeżeli para ryb mieszka w dobrych warunkach, najpewniej zacznie rozmnażać się samodzielnie, bez twojej pomocy. Jeżeli masz w planach rozmnożenie rybek tego gatunku, dobrym pomysłem będzie lekkie podniesienie temperatury w akwarium. Konieczne jest także obfite karmienie ryb.
Możesz również przygotować akwarium tarliskowe. Powinno ono być płytkie – niech wysokość wody nie przekracza 20 centymetrów. Tarła możesz spodziewać się pod wieczór. Warto dobrze mu się przyjrzeć, ponieważ stanowi nie lada widowisko! Samiec gurami przybiera barwy godowe, dzięki którym wygląda dużo bardziej okazale.
Jeszcze przed tarłem samiec buduje gniazdo ze swojej śliny, które umiejscawia w wśród roślin akwariowych. Kiedy jego zaloty dojdą do skutku, wygina się w literę U, obejmuje samicę i zapładnia wydalane przez nią jajka. Jednorazowa ikra gurami mozaikowego jest bardzo liczna. Na raz może wykluć się aż 300 sztuk narybku. Złożoną ikrą opiekuje się samiec. Samicę zaleca się wyłowić z akwarium tarliskowego.
Gurami mozaikowe – podsumowanie
Gurami mozaikowy to jedna z najlepszych rybek dla niedoświadczonych akwarystów. Nie ma bardzo wysokich wymagań, a odpowiednio pielęgnowane może przynieść bardzo dużo satysfakcji. Gatunek ten uchodzi za jeden z najspokojniejszych i najłagodniejszych ze wszystkich gurami. Jego przedstawiciele wyróżniają się także niezwykłą urodą, którą można podziwiać w pełnej krasie u samca w momencie tarła.