O żółwiach hodowanych w akwaterrariach jakiś czas temu było głośno. Wszystko dlatego, że nieodpowiedzialni właściciele wypuszczali je na wolność, co skończyło się zagładą polskich gatunków żółwi błotnych w kilku siedliskach. Sprawdź, jak wygląda żółw wodno-lądowy i jak należy go hodować w odpowiedzialny sposób. Przeczytaj!
Żółw wodno-lądowy – ogólna charakterystyka
Żółw wodno-lądowy to, jak sama nazwa mówi, taki rodzaj gada, który żyje zarówno w wodzie, jak i na lądzie. W tym przypadku oznacza to, że zwierzę to jest świetnym pływakiem i zjada pokarm przede wszystkim pod taflą wody. Jednocześnie, chętnie wygrzewa i odpoczywa na udostępnionej mu wyspie, stanowiącej ląd.
Żółw wodno-lądowy – gatunki
Każdy gatunek żółwia wodno-lądowego ma swoje potrzeby i wyróżnia się nieco innym wyglądem. Sprawdź, na jakie zwierzęta z tego rodzaju możesz się natknąć. Są to:
- żółw czerwonolicy (Trachemys scripta elegans) – swego czasu najpopularniejszy z żółwi w Polsce. Obecnie uznany za gatunek inwazyjny, dlatego jego sprzedaż, rozmnażanie i chów są możliwe tylko po uzyskaniu zgody Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska. Preferuje wodę stojącą, dorasta do 30 cm długości. Nie jest specjalnie agresywny;
- żółw żółtolicy (Trachemys scripta scripta) – znany również jako żółw żółtobrzuchy lub żółtouchy z uwagi na charakterystyczne, żółte znaczenia. Na niego również musisz mieć pozwolenie. Gatunek bardzo podobny pod względem wymagań i warunków życia do poprzednika;
- żółw chiński (Pelodiscus sinensis) – osiąga do 35 cm długości, żyje w wodach stojących i płynących z wolnym nurtem. Jest bardzo agresywny i wymaga wysokiej jakości pokarmu mięsnego – to wybitny mięsożerca.
Akwarium dla żółwia wodno-lądowego – to musisz wiedzieć!
Żółw do akwarium musi mieć odpowiednie warunki hodowlane. Gatunki wodno-lądowe nie powinny być raczej wypuszczane na spacery po twardym podłożu, choć można udostępnić im np. zabezpieczony teren z dostępem do oczka wodnego w ciepłe miesiące. Na co dzień jego środowiskiem życia jest akwaterrarium.
Rozmiar akwaterrarium
Wraz z rozmiarem rosną też potrzeby gada. Mały osobnik, którego karapaks ma długość ok. 5 cm, może mieć zbiornik o pojemności około 10 litrów. Akwarium dla żółwia wodno-lądowego dorosłego, o długości pancerza ok. 30 cm, powinno mieć już 810 litrów. Najlepiej sprawdzi się akwarium:
- szklane;
- bez pokrywy;
- z zabezpieczoną krawędzią bezpośrednio ponad wyspą.
Część lądowa i wodna – podział
W każdym terrarium żółwia wodno-lądowego powinna znajdować się przeważająca część wodna, a także wyspa.
- Wysokość tafli wody powinna wynosić dwa razy tyle, ile szerokość karapaksu żółwia – to ogólna wartość, która może różnić się zależnie od wybranego przez ciebie gatunku.
- W tej części musisz zamontować filtr o odpowiedniej wydajności.
- Dno części wodnej możesz wyłożyć np. drobnym piaskiem albo płaskimi kamieniami. Nie ma potrzeby sadzenia tam roślin – żywe zostaną zjedzone przez żółwia, a sztuczne przestawione. Zwierzęta te bardzo lubią kopać w podłożu, jeśli mają taką możliwość.
- Warto natomiast kupić specjalnie spreparowany korzeń, który ułatwi temu żółwiowi do akwarium zrzucanie łusek.
Część lądowa dla tego gatunku żółwia
Część lądowa powinna znajdować się powyżej poziomu wody. Musi być lekko zanurzona jedną stroną pod lustrem wody, aby zwierzę mogło wygodnie wejść na wyspę.
Pamiętaj, że twój żółw wodno-lądowy potrzebuje stałego dostępu do terenu, najlepiej ogrzewanego odpowiednią lampą. Krawędź akwarium zabezpiecz tak, aby zwierzę nie mogło z niego wyjść. Pamiętaj, że żółwie świetnie się wspinają!
Żywienie żółwi wodno-lądowy
Mogłeś spotkać się ze stwierdzeniem, że żółw wodno-lądowy zjada przede wszystkim mięso. Faktycznie, jest ono w jego przypadku ważnym elementem diety, jednak nie powinno pochodzić od ssaków czy ptaków. Żółwie nie są w stanie go strawić, co w efekcie prowadzi do niedoborów i krzywicy.
Co więc powinien jeść żółw wodno-lądowy? Pokarm dzieli się na martwy i żywy. Do martwego zaliczają się:
- krewetki;
- ryby – zarówno morskie, jak i słodkowodne;
- małże.
Z kolei pokarm żywy może być podawany w formie:
- dżdżownic;
- drobnych ryb akwariowych, np. gupików;
- rozwielitek;
- larw ochotek.
Kilak wskazówek dotyczących diety wodno-lądowego żółwia do akwarium
Zawsze kupuj pokarm ze sprawdzonego źródła. Najlepiej sprawdzi się sklep zoologiczny, który ma regularne dostawy i dobre warunki przechowywania żywego i mrożonego pożywienia dla żółwi.
Żółwia wodno-lądowego należy karmić bezpośrednio do wody, ponieważ to ułatwi mu pobieranie pokarmu. Dietę możesz uzupełnić gotowymi preparatami, które zastąpią suplementację.
Żółw wodno-lądowy – cena
Nie da się jednoznacznie określić, ile kosztuje żółw wodno-lądowy. Cena jest zależna między innymi od konkretnego gatunku, a także wieku danego osobnika czy miejsca jego pochodzenia. Pamiętaj, że na niektóre żółwie – obecnie żółtolice i czerwonolice – niezbędne jest pozwolenie.
To może utrudniać ich zakup i hodowlę, a jednocześnie wpływać też na koszt zakupu. Ten wynosi od 20 do nawet 200 zł.
Żółw wodno-lądowy jest jednym z popularniejszych gadów w polskich domach. Jego najpopularniejsze gatunki wymagają zgody na chów. Zwierzę to, wbrew obiegowej opinii, potrzebuje dużego zbiornika. Zanim zdecydujesz się na jego hodowlę, przemyśl, czy masz ku temu warunki.