Zapamiętaj!

  • Żółw sępi (Macrochelys temminckii), znany też jako skorpucha sępia, jest największym żółwiem słodkowodnym w Ameryce Północnej, osiągającym masę do 90 kg.
  • Jego karapaks jest wydłużony, średnio wypukły, z charakterystycznymi rogowymi stożkami.
  • Żółw sępi poluje, pozostając nieruchomy w wodzie i wabiąc ofiary za pomocą jasnoróżowego wyrostka na języku, przypominającego robaka.
  • Jest agresywnym drapieżnikiem, który może stanowić zagrożenie dla ludzi (odnotowano przypadki dotkliwych pogryzień i odgryzienia palców).
  • Jego dieta obejmuje mięczaki, ryby, małe ssaki i ptaki, a także padlinę.
  • W Polsce jest gatunkiem inwazyjnym, rzadko spotykanym, zaś w USA jest zagrożony z powodu kłusownictwa.

Poznaj żółwia sępiego – niezwykłego i niebezpiecznego gada

Żółw sępi (Macrochelys temminckii), znany również jako skorpucha sępia, to fascynujący gatunek żółwia z rodziny skorpuchowatych. Jest to największy żółw słodkowodny w Ameryce Północnej, który może osiągać imponującą masę do 90 kg. Jego wyjątkowy karapaks, czyli górna część pancerza, jest wydłużony i średnio wypukły. Co ciekawe, na jego powierzchni znajdują się charakterystyczne rogowate stożki, tworzące trzy wzdłużne rzędy, które nadają mu wyjątkowo groźny wygląd.

Polowanie żółwia sępiego jest fascynującym procesem, który świadczy o jego sprycie i adaptacji do środowiska. Ten drapieżnik stosuje niezwykłą strategię polowania i wykorzystuje naturalną zdolność do maskowania się w środowisku wodnym. 

Żółw sępi często pozostaje nieruchomy na dnie zbiornika wodnego, cierpliwie czekając na swoją zdobycz. Jego technika polega na wabieniu ofiar za pomocą wyjątkowego narządu, który ma na języku. Jest to jasnoróżowy, umięśniony wyrostek, przypominający kształtem robaka, który służy jako przynęta dla ryb i innych małych stworzeń.

Gdy niczego nieświadoma ofiara zbliża się, przyciągnięta ruchem i kolorem tego wyrostka, żółw błyskawicznie otwiera swoje masywne szczęki i chwyta zdobycz. Siła nacisku jego szczęk jest jedną z największych wśród kręgowców (aż 170 kg!), co pozwala mu na łatwe ściskanie i trzymanie zdobyczy, a nawet na rozłupywanie twardych muszli dużych ślimaków i małży. Niestety, jest też wiele odnotowanych przypadków dotkliwych pogryzień ludzi, a nawet odgryzień palców.

Co ciekawe, w Ameryce ten żółw nosi nazwę Alligator Snapping Turtle, co moglibyśmy przetłumaczyć jako „żółw, który gryzie z siłą aligatora”. To chyba najlepszy komentarz, czego można spodziewać się po skorpusze sępiej!

Czym żywi się żółw sępi?

Dieta żółwia sępiego jest dość różnorodna i obejmuje przede wszystkim mięczaki, ryby, a czasami również małe ssaki i ptaki, które mają pecha zbliżyć się do krawędzi wody. Nie pogardzi także padliną.

Siedlisko i wygląd żółwia sępiego

Żółw sępi występuje głównie w południowo-wschodnich Stanach Zjednoczonych. Zamieszkuje rzeki, jeziora i tereny bagienne. Jego pancerz ma barwę ciemnobrązową, a charakterystyczne dla tego gatunku są trzy rzędy rogowych płytek. Głowa żółwia jest duża, z ostro zakończonymi szczękami, przypominającymi sępi dziób.

W Polsce żółw sępi nie występuje naturalnie i jest gatunkiem inwazyjnym, choć spotyka się go bardzo rzadko. W USA gatunek jest zagrożony ze względu na kłusownictwo.

Żółw sępi – podsumowanie

W Polsce żółw sępi jest gatunkiem inwazyjnym, rzadko spotykanym, ale w swoim naturalnym środowisku, na południowo-wschodnich terenach Stanów Zjednoczonych spotyka się go dość często. Choć może wygląda niepozornie, to lepiej się do niego nie zbliżać! Z pewnością jest to jednak intrygujące zwierzę, a także drapieżnik doskonale dostosowany do środowiska, w którym żyje.

Archiwum: listopad 2023
Photo of author

Agnieszka Poll

Studentka weterynarii, której największą miłością są psy. Jej ulubiona rasa to labrador retriever, sama ma czteroletnią suczkę. W jej domu poza psami zawsze było też miejsce dla kotów. W wolnych chwilach lub pisać opowiadania.