Lasy, parki i przydomowe ogrody — to właśnie tam żyją wiewiórki. Na ziemię schodzą tylko w poszukiwaniu jedzenia. Jednak zajmuje im to naprawdę sporą część życia! Dziko żyjąca wiewiórka pospolita poświęca bowiem około 80% swojego czasu właśnie na szukanie pożywienia i zjadanie go. Pytanie o to, co jedzą wiewiórki, jest w tym kontekście jeszcze bardziej intrygujące. Odpowiedzi szukaj w naszym tekście!
Co jedzą wiewiórki?
Wiewiórki zalicza się do grupy oportunistów pokarmowych, czyli gatunków, które mogą zdobywać pożywienie z wielu różnych źródeł.Zazwyczaj szukają go w koronach drzew, na ziemi i w runie leśnym – zależnie od pory roku i dostępności pokarmu.
Co jedzą wiewiórki pospolite?
Co jedzą wiewiórki? Nie ma na to jednej odpowiedzi, ponieważ te zwierzaki są wszystkożerne, a ich dieta jest bardzo zróżnicowana. Dorosła wiewiórka ma około 25 cm i waży około 300 gramów. Jej dzienne zapotrzebowanie kaloryczne to około 100 kcal. Czym żywi się wiewiórka? Najczęściej są to:
- nasiona drzew (sosny, świerku, modrzewia);
- orzechy włoskie i laskowe;
- nasiona słonecznika i pestki dyni;
- żołędzie, kasztany;
- orzeszki grabowe i bukowe;
- grzyby (są źródłem minerałów);
- owoce (jeżyny, maliny, jabłka, gruszki, wiśnie, truskawki, borówki, agrest);
- warzywa (marchew, brokuł, cukinia);
- jaja ptaków (szczególnie przepiórcze);
- pisklęta i małe jaszczurki (cenne źródło białka);
- owady – zwłaszcza świerszcze, chrząszcze oraz ich jaja, larwy i poczwarki;
- kora, korzenie, gałązki drzew i krzewów – pomagają ścierać zęby.
Warto w tym miejscu wspomnieć, że wiewiórki nie zjadają od razu każdego pokarmu, który uda im się zdobyć. Jesienią gromadzą zapasy na zimę i chowają część pożywienia – szczególnie orzechy – w dziuplach lub zagrzebują w ziemi.
Czym dokarmiać wiewiórki? Czy w ogóle to robić?
Czy dokarmianie wiewiórek to dobry pomysł? Pomożesz im w ten sposób czy raczej zaszkodzisz? Odpowiedź jest w tym przypadku niejednoznaczna.
Kiedy nie należy dokarmiać wiewiórek?
Wiosną, latem i wczesną jesienią trzeba wstrzymać się od dokarmiania dziko żyjących wiewiórek. Dlaczego? Powodów jest kilka:
- przez dokarmianie można zaburzyć równowagę całej populacji – sztucznie zwiększa się jej liczebność, przez co szerzą się choroby i pasożyty;
- pokarm dostarczany przez ludzi często nie odpowiada potrzebom żywieniowym gryzoni – nie można ich częstować produktami solonymi, słodzonymi i przetworzonymi;
- jest to niebezpieczne dla człowieka – wiewiórki to dzikie zwierzęta i mogą przenosić wściekliznę.
To, co jedzą wiewiórki z twojej ręki może spowodować, że zwierzęta się rozleniwią i zaczną gorzej sobie radzić w naturalnym środowisku. Gdy jest ciepło, same będą potrafiły o siebie zadbać.
Kiedy możesz karmić wiewiórki?
Późną jesienią i zimą w naturalnym środowisku zaczyna brakować pokarmu. Wówczas możesz (a nawet powinieneś) dokarmiać wiewiórki. Pamiętaj o kilku zasadach.
- Rób to z daleka.
- Nie próbuj na siłę ich dotykać i brać na ręce, żeby nie narażać ani siebie, ani małych gryzoni.
Oczywiście, trzeba też wziąć pod uwagę, co jedzą wiewiórki zimą i czym możesz je częstować, a czym absolutnie nie. Wybieraj więc na tę okazję orzechy, owoce i nasiona, za które rude kitki będą ci najbardziej wdzięczne.
Dieta wiewiórek hodowlanych
Oprócz dziko żyjących wiewiórek pospolitych wśród ludzi żyją także udomowione – wiewiórki syberyjskie, czyli burunduki. Myślisz o hodowli tych pięknych, żywiołowych zwierząt? Musisz wiedzieć, że to właśnie od odpowiednio skomponowanej diety zależy ich zdrowie, wygląd i samopoczucie.
Co jedzą wiewiórki syberyjskie?
Układając wiewiórkową dietę, możesz w całości posiłkować się powyższym zestawieniem, ponieważ dieta burunduka niczym nie różni się od potrzeb żywieniowych wiewiórki pospolitej. Co jedzą wiewiórki będące towarzyszkami ludzi? Podstawą ich jadłospisu są nasiona, orzechy, owoce i warzywa.
Karma dla wiewiórek
Aby ułatwić życie hodowcom wiewiórek, wiele firm oferuje obecnie gotowe karmy dla tych zwierząt. Są to starannie skomponowane mieszanki nasion, orzechów, owoców i warzyw. Dzięki nim utrzymanie rudzielca w optymalnej kondycji i dobrym samopoczuciu staje się o wiele łatwiejsze. Oprócz odpowiedniego pokarmu ważna jest też codzienna porcja świeżej wody i klatka. Im większa, tym lepsza, ponieważ wiewiórki to wyjątkowo ruchliwe zwierzęta.
To już wszystkie podpowiedzi dotyczące diety wiewiórek. Skoro wiesz już, co jedzą wiewiórki, możesz spokojnie dokarmiać je zimą. Jeśli zaś chcesz wziąć pod swój dach burunduka, po przeczytaniu tego artykułu na pewno świetnie sobie poradzisz!