Wypławki to płaskie bezkręgowce, które w warunkach akwariowych osiągają zazwyczaj jeden centymetr długości. Niestety, kolor ich ciała sprawia, że rozpoznanie poszczególnych osobników jest niezwykle trudne. Z tego powodu akwaryści często dowiadują się o inwazji dopiero w momencie, kiedy robaków jest bardzo dużo. W mniejszych ilościach nie są bardzo groźne, jednak mnożą się szybko i w pewnym momencie zaczynają stanowić zagrożenie dla ryb.
Wypławki – skąd się biorą?
Istnieje podstawowa, istotna kwestia, jeśli chodzi o wypławki – skąd się biorą w teoretycznie czystym zbiorniku? Wypławki najczęściej przynosisz do domu razem z żywym pokarmem dla ryb lub roślinami, które potem sadzisz w akwarium. Ten nieprzyjemny gatunek drapieżnego bezkręgowca w naturze występuje przede wszystkim w klimacie tropikalnym. Jest bardzo odporny na zmienne warunki. Pojawia się zarówno w wodach słodkich, jak i słonych; stojących i bieżących.
Wypławek – czy zawsze jest niebezpieczny?
Obecność wypławków w akwarium zazwyczaj budzi uzasadniony niepokój. Trzeba jednak zauważyć, że w niektórych przypadkach ich ograniczona populacja nie jest niebezpieczna dla zwierząt w zbiorniku. Jeżeli panuje w nim stabilizacja biologiczna, niewielkie ilości wypławków znikają samoistnie.
Niebezpiecznie robi się wtedy, kiedy populacja wypławków jest zbyt liczna, aby mogły one samodzielnie zniknąć. Niestety, najczęściej powodem ich wzmożonej aktywności jest zbyt częste karmienie ryb. Niezjedzony pokarm opada na dno zbiornika i staje się wprost idealnym środowiskiem do wylęgania się wypławków.
Wypławek – biały pasożyt, którego łatwo nie zauważyć
Wygląd wypławków sprawia, że są one bardzo trudne do wytępienia. Łatwo przegapić bowiem moment ich największej ekspansji. Raz na jakiś czas warto upewnić się, że w akwarium nie gromadzą się kolonie tego pasożyta.
Inspekcje najlepiej wykonać:
- delikatnie przekopując dno,
- zaglądając pod ozdoby akwariowe,
- przeglądając dokładnie łodygi i liście roślin.
Co się dzieje, kiedy wypławków jest bardzo dużo?
Jeżeli bezkręgowiec występuje licznie w zbiorniku, dostrzeżenie go gołym okiem nie będzie trudne. Wypławki gromadzą się licznie:
- na ścianach akwarium;
- na roślinach;
- w sprzęcie akwariowym;
- na ozdobach.
Sposób poruszania się wypławków nieco upodabnia je do ślimaków bez skorupy. Przemieszczają się powoli, wyginając falowo ciało. Jeżeli rozprzestrzenią się w zbiorniku, bardzo trudno pomylić je z czymkolwiek innym.
Wypławki w akwarium – jak szkodzą organizmom w akwarium?
Oczywiście, większość akwarystów zastanawia się, czy wypławki mogą być szkodliwe dla ryb zamieszkujących zbiornik. Dla dorosłych ryb ten drapieżny bezkręgowiec jest całkowicie niegroźny. Wręcz przeciwnie – rybki mogą uznać go za dodatkowy i dosyć pożywny posiłek.
W związku z tym można się zastanawiać, czy koniecznie trzeba zwalczać wypławek biały? Niestety, inne stworzenia wodne nie mogą już czuć się bezpiecznie. Wypławek będzie groźny dla:
- młodych krewetek;
- ikry;
- narybku;
- innych drobnych organizmów.
Rozmnażanie ryb przy dużej populacji wypławka jest niemożliwe. Dodatkowo, robaki bardzo wyraźnie psują efekt wizualny akwarium. Sprawiają, że wydaje się zaniedbane i nieestetyczne.
Jak zwalczyć wypławki w akwarium?
Czy istnieją skuteczne środki na wypławki? Z tym nieprzyjemnym pasożytem można walczyć na kilka sposobów. Poniżej znajdziesz najbardziej skuteczne i powszechne metody pozwalające na to, by zwalczyć wypławki.
Pułapka na wypławki
Pułapkę na wypławki można kupić w niemal każdym sklepie akwariowym. Jest ona bardzo łatwa w użytku, a przy tym nieinwazyjna, czego nie można powiedzieć o wielu środkach chemicznych.
Pułapka ma formę szklanego pojemnika, w którym umieszcza się przynętę. Dobrze sprawdzi się kawałek mięsa. Zachęcone przekąską wypławki wchodzą do środka zbiornika, z którego już nie mogą się wydostać. Rozłożenie kilku takich pułapek w akwarium może znacznie ograniczyć populację wypławka.
Chemiczne środki na wypławki
W sklepach akwarystycznych znajdziesz mnóstwo specjalnych środków na pozbycie się wypławek z akwarium. Trzeba jednak pamiętać, że jest to dosyć inwazyjna metoda na pozbywanie się szkodników. Choć jest skuteczna, może zaszkodzić słabszym rybom i mniejszym stworzeniom akwariowym.
Preparatów warto więc używać w ostateczności. Pamiętaj, że kurację trzeba będzie powtórzyć zgodnie z cyklem życiowym pasożyta.
Określone gatunki ryb
Wypławek jest ulubionym pożywieniem niektórych gatunków ryb tropikalnych. Bardzo chętnie żywią się nim na przykład gurami albo bojowniki. Ich hodowla w zbiorniku wodnym może znacznie ograniczyć populację tego nieprzyjemnego robaka jeszcze zanim ta stanie się trudna do opanowania.
Wypławki – profilaktyka
Wiadomo, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Czy istnieje skuteczny sposób na opanowanie inwazji wypławków, jeszcze zanim stanie się ona widoczna gołym okiem? Oczywiście.
Sprawdzaj stan akwarium
Niedoświadczeni akwaryści często pomijają profilaktyczne przeglądy poszczególnych dekoracji, roślin albo dna zbiornika. To tam najczęściej kryją się te nieprzyjemne robaki. Jeżeli zobaczysz kilka w tych strategicznych miejscach, nie wpadaj w panikę. W takich wypadkach najlepiej sprawdzi się opisywana już wyżej, nieinwazyjna pułapka.
Całkowicie normalne jest to, że w momencie dojrzewania zbiornika pojawią się w nim wypławki. Najważniejsze jednak, aby ich populacja nie wymknęła się spod kontroli.
Zadbaj o karmienie
Bardzo ważne jest także wyważone karmienie ryb. Akwaryści z doświadczeniem dobrze wiedzą, że lepiej nakarmić je rzadziej i mniejszą ilością pokarmu. Jego nadmiar jest niebezpieczny dla życia i zdrowia mieszkańców domowego zbiornika. Niezjedzone resztki będą doskonałym środowiskiem rozwoju dla kolonii wypławków.
Dobrze dobierz obsadę
Dobrą praktyką jest także hodowanie w akwarium określonych gatunków ryb. Wypławki są lubianym pożywieniem, jednak szczególnie przepadają za nimi:
- różne prątniki;
- bojowniki;
- skrzeczyki;
- wielkopłetwy wspaniałe.
Wypławki – podsumowanie
Wypławki to drapieżne bezkręgowce, które przyjmują formę cienkich, białych lub transparentnych robaczków. Do twojego akwarium trafiają najczęściej razem z żywym pokarmem. Ich obecność nie powinna wzbudzać paniki. Zazwyczaj są zjadane przez ryby lub znikają samodzielnie, kiedy w akwarium panuje stabilizacja biologiczna. Sytuacja wymaga interwencji w momencie, kiedy wypławków przybywa. Wówczas trzeba zamontować pułapki, a – jeżeli zachodzi taka możliwość – użyć specjalnych środków chemicznych. Nie są one jednak całkowicie obojętne dla ryb. Dlatego, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest profilaktyka. Teraz gdy wiesz, co to jest wypławek i jak go zwalczyć, twoje działania będą bardziej efektywne.
Najczęściej zadawane pytania
Czy wypławek jest pasożytem?
Wypławki są pasożytami w typie płazińce.
Skąd się biorą wypławki?
Wypławki w akwarium pojawiają się pod wpływem złego stanu wody.
Co to są wypławki?
Wypławki białe, czyli Dendrocoelum lacteum to płazińce z klasy Turbellaria.
Jaka ryba zjada wypławki w akwarium?
Niektóre ryby bardzo chętnie zjadają wypławki, dzięki czemu nasze akwarium zawsze będzie pozbawione tych pasożytów. Do takich ryb należą np. bojowniki i gurami.