Ślimak, o którym mowa, to niewielki bezkręgowiec, który cieszy się dość dużą popularnością. Jego główną cechą jest to, że spożywa inne organizmy żywe. Cenią go za to osoby zmagające się z innymi małymi ślimakami, a także drobnymi stworzeniami w akwariach. Ślimak helenka świetnie bowiem radzi sobie ze wszystkimi szkodnikami, w mig je pożerając.
Stworzenie to nie wymaga specjalnych warunków, ale ma jednak swoje potrzeby. Co musisz zapewnić ślimakowi helence? Jaka jest specyfika tego gatunku? Wszystkie najważniejsze informacje poznasz po lekturze naszego tekstu!
Helenka – ślimak o wyjątkowym i charakterystycznym wyglądzie
Opisywany gatunek ślimaka ma dość charakterystyczny wygląd. Nie przypomina charakterystycznych winniczków ani innych rodzajów znanych z naszych lasów. Ma bowiem dość spłaszczone ciało i spiczastą skorupkę w kształcie zwiniętego rożka.
Wygląd helenki
Długością ciała ślimak helenka nie przekracza dwóch centymetrów, więc jest dosyć małym stworzeniem. Charakterystyczne jest ponadto występowanie dwóch rozkładanych trąbek. Jedna z nich – syfon – przydaje się przy znajdowaniu ofiar. Druga trąbka jest rozkładanym otworem gębowym i służy do spożywania ofiar.
Jakie kolory może przybierać ślimak helena?
Kolor ciała mięczaka przypomina ciemnoszary. Skorupka może być zaś:
- jasnożółta;
- brązowa;
- czarna;
- beżowa;
- żółta;
- z brązowymi pasami.
Gdzie naturalnie występuje ślimak helena?
Naturalnym miejscem występowania tego gatunku są różnego rodzaju słodkie wody. Ślimak może być zatem spotykany w potokach, rzekach i strumieniach, jak również w stawach i jeziorach.
Gdzie spotkasz tego ślimaka?
Czasami do bytowania wystarczają mu nawet rowy, wyschnięte koryta rzek i skały, które pokrywa odpowiednia warstwa mułu. Ważna jest także odpowiednia zawartość tlenu i właściwa temperatura. Helena wywodzi się z Azji Południowo-Wschodniej. Spotyka się ją w:
- Indonezji (zwłaszcza na Jawie i Sumatrze);
- Tajlandii (zwłaszcza w prowincji Phitsanulok, rzece Kaek River i w okolicy wodospadu Sakunothayan);
- w Malezji.
Ze wszystkich tych miejsc ślimak bywał na wcześniej zabierany, ale obecnie osobniki żyjące w niewoli pochodzą głównie z hodowli.
Czym odżywiają się ślimaki akwariowe helenki?
Jak już wspominaliśmy, ślimak helenka jest gatunkiem mięsożernym, który dodatkowo sam poluje i się odżywia. Najczęściej zjada małe ślimaki, takie jak:
- świderki;
- zatoczki;
- rozdętki.
Zdarza mu się także zjadać większe gatunki, np. ampularie. Potrafi zjeść czasami większe od siebie stworzenia. Jest to możliwe dzięki temu, że w aparacie gębowym ma narząd z trucizną. Paraliżuje ofiarę, a gdy ta staje się nieruchoma, rozpoczyna konsumpcję.
Ślimak helenka i jego dieta w akwarium
Jego instynkt jest ceniony przez akwarystów. Ten gatunek ślimaka jest bowiem ich bardzo skutecznym sojusznikiem w walce z zanieczyszczeniami zbiornika. Trzeba jednak zaznaczyć, że ślimak helenka bez pożywienia może umrzeć z głodu. Jeśli zatem wyczyści akwarium, trzeba podać mu inny pokarm. Mogą to być:
- mrożone lub rozdrobnione krewetki;
- kryl;
- mrożone owady (przede wszystkim te, które naturalnie występują w okolicach zbiorników wodnych);
- jajka ślimaków;
- wypławki;
- warzywa (sałata, groszek i brokuły);
- pokarm w tabletkach z białkiem zwierzęcym;
- pokarmy dla ryb dennych, krewetek i raków.
Czy ślimak helenka zjada rybki w akwarium?
Pożywienie ślimaka w pewnym stopniu może zależeć od tego, jakie warunki będzie mieć w akwarium. Martwisz się o rybki? Helenki zapolują na małe ryby lub krewetki ostateczności, gdy zabraknie im normalnego pożywienia.
Polowanie helenki
Niektórzy hodowcy podkreślają jednak, że zależy to od rozmiaru zwierząt, bo jeśli będą zbyt duże, helenka odstąpi od polowania. Mitem jest za to kanibalizm tego gatunku. Nawet w przypadku braku pożywienia ślimaki nie atakują one swoich ślimaczych pobratymców. Czasami helenka może także pożywić się nieżywymi już rybami bądź krewetkami. W takich przypadkach ich rozmiar nie ma aż tak dużego znaczenia.
Ile helenek do akwarium? Jakie wymiary powinien mieć zbiornik?
Doświadczeni hodowcy uważają, że 1 osobnik powinien mieć do dyspozycji 10 litrów akwarium. Warto zatem kupić zbiornik o pojemności przynajmniej 25-30 litrów, by móc swobodnie hodować kilka mięczaków.
Rozmiar akwarium a problemy z rozmnażaniem
Warto tu zaznaczyć, że na mniejszej powierzchni ślimaki również przeżyją, jednak będą wówczas mniej aktywne. Mogą wówczas wystąpić także pewne problemy z rozmnażaniem. Wymiary akwarium dla ślimaka helenki powinny być zatem na tyle duże, aby każdy zwierzak miał swobodę. Weź to pod uwagę, jeśli planujesz założyć hodowlę tych pożytecznych bezkręgowców.
Ślimak helenka – warunki, jakich potrzebuje w akwarium
Warto pamiętać, że opisywany ślimak przebywa naturalnie w ciepłych i słodkich wodach południowo-wschodniej Azji. Oczywiste jest zatem, że najlepiej będzie się czuć w podobnych warunkach w akwarium. Oto kilka wskazówek.
- Temperatura powinna się utrzymywać pomiędzy 22 a 30 stopni Celsjusza (optymalna to 25 stopni).
- Twardość wody nie jest szczególnie istotna, choć najlepsza będzie woda twarda albo średnio twarda.
- Aranżacja nie będzie dla ślimaka zbyt istotnym elementem, choć warto zapewnić mu rośliny lub kryjówki (te ostatnie nie powinny być zbyt małe).
- Najbardziej istotny jest za to odpowiedni piasek lub drobny żwirek. Ślimak bowiem zagrzebuje się w nim podczas polowania.
Jak zazwyczaj zachowuje się ślimak helenka?
Helenka to bardzo nieuciążliwy gatunek ślimaka. Nie zjada roślin ani nie niszczy żadnych dekoracji akwarium. Nie przeszkadzają mu też zmiany w ustawieniu przedmiotów i szybko adaptuje się do nowych warunków.
Jak przebiega polowanie helenki?
Ślimak helenka wyróżnia się dużą aktywnością, którą przejawia zwłaszcza w nocy i wieczorem. Ma bardzo charakterystyczną metodę polowania. Zagrzebuje się w piasku i czeka na ofiarę z wystawioną trąbką. Gdy wyczuje ją za pomocą odpowiedniego narządu, paraliżuje zwierzę, a następnie zjada.
Czasami te bezkręgowce atakują grupą, zwłaszcza wtedy, gdy ofiara jest większa od pojedynczego ślimaka.
Ślimak helenka – rozmnażanie tego gatunku
W przeciwieństwie do niektórych gatunków rybki helenki są zwierzętami rozdzielnopłciowymi. Trudno jednak rozróżnić samca i samicę. Nie można bowiem dostrzec między nimi różnic w wyglądzie.
- Sam akt kopulacji przypomina sklejenie dwóch osobników.
- Po udanym zapłodnieniu samica ślimaka helenki składa w różnych miejscach akwarium pojedyncze jajka o średnicy około 1 milimetra.
- Wylęganie się następuje zazwyczaj po okresie od trzech do sześciu tygodni.
- Młode ślimaki nie przypominają tych dorosłych. Zaraz po tym, gdy się wylęgną, zakopują się w żwirku, gdzie dojrzewają przez kilka miesięcy.
- Gdy zakończy się ich okres rozwoju, a skorupka przyjmuje kształt zbliżony do rożka, są gotowe do samodzielnego życia.
Ślimak helenka – cena za jednego osobnika
Helenki to zwierzaki cenione w akwariach ze względu na pożyteczność, ale nie tylko. Ślimaki są bowiem bardzo tanie i za jednego osobnika zazwyczaj zapłacisz poniżej dziesięciu złotych. Najczęściej cena waha się pomiędzy 2 a 5 złotych za jednego mięczaka.
Rozmnażanie ślimaka
Ślimak helenka rozmnaża się dosyć szybko, a skorupiakowi wystarczy do lęgu odpowiednio duże akwarium i właściwa temperatura. Możesz zatem kupić jedną parkę, by szybko mieć znacznie więcej bezkręgowców. Trzeba jednak mieć nieco szczęścia, by trafić akurat na samca i samicę. Jak już wiesz, ich odróżnienie jest praktycznie niemożliwe.
Hodowla ślimaka helenki – podsumowanie
Ślimak helenka to bardzo pożyteczny bezkręgowiec, który pomaga w walce ze szkodnikami w akwarium. Jego tryb życia i sposób polowania na ofiarę to coś niezwykle intrygującego. Pamiętaj, że ten zwierzak, tak jak każdy inny, potrzebuje odpowiednich warunków.
Zapewnij mu wystarczająco dużo miejsca w zbiorniku, odpowiedni pokarm, optymalną temperaturę wody i żwirek lub piasek, gdzie będzie mógł się zakopywać podczas polowań. Jeśli zadbasz o wszystko, ślimak helena na pewno się odwdzięczy i twoje akwarium będzie dzięki niemu czystsze.
Źródło zdjęcia: Werner73, CC BY 3.0