Akwarium z kamieniami wygląda bardzo naturalnie. Pełnią one jednak nie tylko funkcje estetyczne. Kamienie w akwarium mogą być doskonałą powierzchnią do składania jaj przez ryby. Wiele z nich aktywnie wpływa na parametry wody. Kamienie do akwarium mogą być także ozdobą zbiornika i jego centralnym punktem. Przekonaj się, które skały akwariowe będą najlepsze!

Jakie kamienie do akwarium? 

Kiedy tworzysz akwarium skalne, musisz wiedzieć, jaki efekt chcesz uzyskać. Koniecznie weź pod uwagę wielkość kamieni, ich kształt, kolor i fakturę. Wszystkie te cechy będą miały istotny wpływ na całość aranżacji. 

Na jakie skały do akwarium możesz się zdecydować? Oto propozycje:

  • lawa wulkaniczna – to świetny kamień do każdego akwarium. Skała nie zmienia parametrów wody, jest bardzo lekka i ładnie podkreśla aranżację. Występuje w różnych kolorach i dobrze wygląda z rosnącymi na niej roślinami;
  • Dragon Stone – występują w różnych barwach, a na ich powierzchni znajdziesz ciekawe wgłębienia. Kamienie nie wpływają na parametry wody i są całkowicie bezpieczne dla wszystkich żyjących w twoim akwarium organizmów; 
  • Scenery Stone – wyróżniają się postrzępionymi krawędziami i charakterystycznym białym naciekiem. Są bezpieczne dla ryb i krewetek, jednak zdarza się podnoszą pH wody, dlatego trzeba umieszczać je bardzo ostrożnie;
  • Manten Stoneten japoński kamień do akwarium wyróżnia się licznymi spękaniami i ciekawymi kształtami. Nie wpływa na parametry wody, a z odpowiednimi roślinami wygląda naprawdę efektownie. 

Jak ułożyć kamienie w akwarium? 

Kamienie w akwarium nie mogą być układane bezpośrednio na dnie zbiornika. Grozi to jego uszkodzeniem, dlatego ważnym elementem wyposażenia będzie specjalna mata do położenia na dole zbiornika lub solidna warstwa podłoża. Na nich można zacząć układać kamienie do akwarium.

Kształty, w jakich ułożysz swoje skałki do akwarium, zależą wyłącznie od tego, jaki efekt chcesz uzyskać. Odpowiednio umieszczone na dnie kamienie będą doskonałą podstawą dla korzeni. Można sadzić na nich rośliny i umieszczać pozostałe dekoracje. 
Kamienie do akwarium zwykle dość łatwo się kruszą, dlatego możesz w prosty sposób dostosować je do swoich upodobań. Podczas układania stosuj różne koncepcje i nie bój się obracać kamieni w taki sposób, aby móc obejrzeć ich położenie z różnych stron. Ostateczna aranżacja powinna spełniać twoje oczekiwania estetyczne.

Archiwum: grudzień 2021
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.