Akwarystyka cieszy się coraz większą popularnością. Nie ma w tym nic nadzwyczajnego, bo akwaria kochają nie tylko miłośnicy ryb, ale również osoby, które specjalnie przemierzają setki kilometrów, by móc nurkować w sercu oceanu. Akwaria wypełnione kolorowymi rybkami to także coraz częściej element wyposażenia gabinetów czy biur. Ile kosztuje akwarium? Co się powinno z nim znaleźć i czy jego utrzymanie jest łatwe? Ile kosztuje akwarium z wyposażeniem, a ile zbiornik tworzony własnoręcznie od podstaw? Sprawdź!

Ile kosztuje akwarium?

Koszt akwarium zależny jest przede wszystkim od jego wielkości. Im większe, tym będzie droższe, aczkolwiek takie o pojemności około 45 litrów będzie kosztować około 100 zł. Jednak nie wystarczy ci samo akwarium. Koszt stanowi również niezbędne wyposażenie. Dzięki niemu zapewnisz rybom odpowiednie warunki bytowe. To zarówno pokrywa, lampa, jak i filtry. Zanim zdecydujesz się na zakup akwarium, koniecznie zobacz, czy masz gdzie je ustawić – to nie jest takie proste!

Akwarium – koszt wyposażenia

Akwarium nie może stać w każdym miejscu. Nie powinno być umiejscowione ani w okolicy okna, ani kaloryfera, gdyż każda, nawet najmniejsza zmiana temperatury ma wpływ na życie pływających pupili. Aby utrzymać ją na stałym poziomie, potrzebujesz odpowiednich urządzeń. Do tego, ile kosztuje akwarium, warto dodać jeszcze łączny, często jednorazowy wydatek na akcesoria i sprzęt.

Ile kosztuje wyposażenie do akwarium? Pokrywa to około 100 zł, czyli drugie tyle, co sam zbiornik. Musisz pamiętać, że powinna być dopasowana, dlatego najczęściej sprzedawana jest w komplecie. Do tego potrzebny jest filtr, którego cena waha się od kilku do kilkuset złotych. To, ile kosztuje akwarium, ma też wpływ na rodzaj filtra. Do dużego musisz wybrać zewnętrzny, który jest droższy. W mniejszym sprawdzi się mały, kompaktowy.

Wreszcie niezbędne mogą być grzałka i odmulacz – jednak nie w każdym przypadku. Koniecznie jednak w zbiorniku powinny pojawić się roślinki, dzięki którym rybki poczują się swobodnie. Do tego odpowiednie podłoże – to ważne przede wszystkim dla roślin, ponieważ muszą się ukorzenić. To wszystko wpływa ostatecznie na to, ile kosztuje akwarium dla rybek słodkowodnych, a ile dla słonowodnych.

Ile kosztuje akwarium z wyposażeniem?

Pełne akwarium z wyposażeniem kosztuje około 600 zł. To w zasadzie koszt jednorazowy. Zawsze jednak powinieneś mieć na uwadze, że poszczególne elementy akwarium mogą się po prostu popsuć i wymagać będą natychmiastowej wymiany. Do tego dolicz czas, który musisz poświęcić na regularne czyszczenie akwarium, czyli około dwóch godzin w tygodniu. Przy większych zbiornikach warto zatrudnić firmę, która zajmuje się tym profesjonalnie i bez szkody dla ryb.Akwarystyka nie jest drogim hobby, chyba że postawisz na duży zbiornik. To, ile kosztuje akwarium, zależy od jego rozmiaru, a także rodzaju biotopu i gatunków ryb. Musisz zapewnić zwierzętom optymalne warunki życia, stąd niezbędne jest odpowiednie wyposażenie. Nie można rezygnować z poszczególnych akcesoriów, ponieważ są elementem systemu, który wpłynie na komfort zwierząt wodnych.

Archiwum: listopad 2021
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)