Glony to bardzo proste organizmy, które nie mają prawie żadnych wymagań. W związku z tym bardzo szybko rozrastają. Problem ten jest tak stary jak sama akwarystyka, co pozwoliło na opracowanie wielu sposobów na poradzenie sobie z nim. Sprawdź, jak sprawić, aby glony przestały zaburzać estetykę twojego akwarium.
Czy glony w akwarium szkodzą?
Na początku warto zaznaczyć, że glony nie zawsze i nie w każdym przypadku stanowią poważny problem. Bywają istotnym suplementem diety, który wpływa korzystnie na niektóre organizmy. Niestety, ich duża ilość wpływa negatywnie nie tylko na wygląd zbiornika akwarystycznego.
Glony w nadmiarze mogą doprowadzić do poważnych zaburzeń w parametrach wody. Osłabiają wzrost roślin i prowadzą do chorób ryb. Właśnie dlatego bezustannie trzeba monitorować ich rozrost i walczyć z nimi na wielu frontach.
Skąd biorą się glony w akwarium?
Pochodzenie glonów i ich nadmierny rozrost mogą mieć bardzo różne źródła. Spośród najczęstszych wymienić można:
- nadmierne zarybienie;
- zbyt obfite nawożenie roślin;
- zbyt mała ilość roślin;
- za rzadkie podmianki wody;
- nadmierne oświetlenie;
- nadmiar azotu i fosforu.
Rodzaje glonów w akwarium
W twoim domowym akwarium mogą pojawić się bardzo różne rodzaje glonów. Warto wiedzieć, jakie rodzaje glonów pojawiły się w twoim akwarium – łatwiej będzie ci wybrać metodę usuwania glonów.
Zielenice w akwarium
Zielenice to charakterystyczne glony, które w akwarium tworzą zieloną warstwę na szybie, roślinach i powierzchni wody. Ich pojawienie się może być skutkiem wielu różnych przyczyn, często niezależnych od siebie. Najczęściej atakują nowo założone akwaria, mogą także pojawić się w całkowicie dojrzałych zbiornikach.
Najczęstsze przyczyny pojawiania się zielenic w akwarium to:
- nadmierne oświetlenie;
- przedawkowanie mikroelementów.
W celu pozbycia się zielenic można zastosować węgiel aktywny w płynie. Wskazane jest także zredukowanie naświetlenia. Możliwe, że latem będziesz musiał odsunąć zbiornik od okna.
Okrzemki i brunatnice w akwarium
Te brązowe glony w akwarium pojawiają się najczęściej w pierwszym tygodniu po założeniu akwarium. Ich głównym źródłem są krzemiany, czyli sole kwasu krzemowego, które znajdują się w wodzie kranowej. Dodatkowym impulsem do powstawania tego rodzaju glonów jest niedostateczne oświetlenie akwarium.
Jak pozbyć się brunatnic i okrzemków? Jest na to kilka sprawdzonych sposobów:
- sprawdź, czy oświetlenie zbiornika jest odpowiednio dostosowane do jego wielkości i obsady akwarium;
- zaczekaj, aż akwarium dojrzeje (jeśli chcesz przyspieszyć ten proces, możesz kupić gotowy zestaw bakterii);
- zrezygnuj z wody kranowej lub zaopatrz się w filtry akwarystyczne, które pozwalają na pozbycie się krzemionki z wody.
Glony nitkowate w akwarium
Niechcianymi gośćmi w naszych zbiornikach akwariowych są także glony nitkowate. W tej grupie znajduje się wiele gatunków, które pojawiają się w momencie, kiedy zgromadzone w akwarium rośliny chorują lub ciepią na jakieś niedobory.
Przyczyną pojawiania się glonów nitkowych może być także zbyt duża ilość amoniaku w wodzie. Ten z kolei jest bezpośrednią konsekwencją nadmiernej ilości materii organicznej, która rozkłada się w akwarium. Będą to zarówno martwe ryby, jak i produkty przemiany materii przekarmionej obsady.
Jak pozbyć się glonów nitkowatych? W dojrzałych zbiornikach, w których panują odpowiednie warunki, ich niewielkie ilości zazwyczaj znikają samoistnie. Jeżeli sytuacja jest poważniejsza, musisz interweniować. Co warto zrobić?
- Wykonaj podstawowe prace porządkowe. Pamiętaj o podmiankach wody, usuń martwe części roślin i ryb;
- postaraj się wzmocnić kondycję roślin lub wymień je na mniejszą ilość zdrowych i mocnych;
- kurację możesz wspomóc akwariowym węglem aktywnym.
Sinice w akwarium
Sinice są bardzo charakterystyczne. Mają nieprzyjemny zapach i zielononiebieski kolor. Ich pojawienie się w akwarium można szybko zauważyć gołym okiem.
Skąd biorą się sinice? Ich pojawienie się jest związane z wahaniami poziomu azotu w wodzie i jego dysproporcji względem fosforu. Najskuteczniejszym sposobem na sinice jest ich mechaniczne usuwanie. Konieczne będą także duże podmianki wody (nawet do 50%).
Zakwit wody w akwarium
Tak zwany zakwit wody w zbiorniku akwariowym to skutek pojawienia się euglenin. Pojawiają się w wyniku złej filtracji nagłych zmian w oświetleniu.
Aby pozbyć się euglenophyty, przyciemnij akwarium na kilka dni. Przez ten czas wykonuj znaczne podmianki wody. Konieczne w tym czasie będzie bardzo wydajna filtracja. Wykorzystaj watę filtrującą, która pozwoli pozbyć się większych fragmentów glonów.
Jakie stworzenia wodne pozwalają pozbyć się glonów z akwarium?
W walce z glonami mogą wspomagać się niektórzy mieszkańcy zbiornika, przez akwarystów nazywani ekipą sprzątającą. Mowa tu przede wszystkim o:
- zbrojnikach – popularne glonojady zna chyba każdy z nas. Pamiętaj jednak, że glonami odżywiają się przede wszystkim młode osobniki. Po osiągnięciu pełnej dojrzałości będą potrzebowały dodatkowego pożywienia;
- krewetkach Amano – te malutkie skorupiaki często są ofiarami drapieżnych ryb, dlatego przed ich wpuszczeniem koniecznie upewnij się, że żaden członek obsady akwarium nie pokusi się o ich zjedzenie.
Ponadto glonami żywią się także:
- otoski przyujściowe;
- grubowargi syjamskie (tzw. kosiarki);
- molinezje ostrouste.
Czy glony są w każdym akwarium?
Wielu początkujących akwarystów zastanawia się, czy glony są czymś, czego naprawdę nie można uniknąć. Faktem jest to, że zarodniki glonów znajdują się w każdym zbiorniku akwariowym. Problemem staje się dopiero ich nadmierna ilość.
Kiedy glony możemy zobaczyć gołym okiem na szybie i dekoracjach, a kolor wody znacznie się zmienia, to wyraźny znak, że tych organizmów jest w akwarium zbyt wiele. Na ogół warto po prostu dbać o zbiornik i dokonywać podmianek wody w stosunku procentowym odpowiednim do jego wielkości i obsady.
Glony w akwarium – podsumowanie
Glony są obecne w każdym akwarium, jednak ich duża ilość jest szkodliwa dla ryb i roślin. Warto więc dokładnie obserwować to, co dzieje się w zbiorniku, i reagować jak najszybciej.
W sklepach akwarystycznych i zoologicznych znajdziesz preparaty na glony w akwarium. Zazwyczaj jednak wystarczy dbanie o równowagę w zbiorniku – to nieprzekarmianie ryb i regularne podmianki wody. Oświetlenie powinno także być dostosowane do potrzeb wszystkich żyjących w akwarium organizmów, także roślin.
Sposoby na pozbycie się glonów z akwarium są bardzo różne. Ich rodzaj zależy przede wszystkim od tego, jaki rodzaj glonów zawitał w zbiorniku. Możesz zdecydować się na skuteczny preparat na glony w akwarium. Pamiętaj jednak, aby dokładnie obserwować swój prywatny wodny świat i reagować na każdą niepokojącą zmianę.