Glony to bardzo proste organizmy, które nie mają prawie żadnych wymagań. W związku z tym bardzo szybko rozrastają. Problem ten jest tak stary jak sama akwarystyka, co pozwoliło na opracowanie wielu sposobów na poradzenie sobie z nim. Sprawdź, jak sprawić, aby glony przestały zaburzać estetykę twojego akwarium. 

Czy glony w akwarium szkodzą? 

Na początku warto zaznaczyć, że glony nie zawsze i nie w każdym przypadku stanowią poważny problem. Bywają istotnym suplementem diety, który wpływa korzystnie na niektóre organizmy. Niestety, ich duża ilość wpływa negatywnie nie tylko na wygląd zbiornika akwarystycznego. 

Glony w nadmiarze mogą doprowadzić do poważnych zaburzeń w parametrach wody. Osłabiają wzrost roślin i prowadzą do chorób ryb. Właśnie dlatego bezustannie trzeba monitorować ich rozrost i walczyć z nimi na wielu frontach. 

Skąd biorą się glony w akwarium?

Pochodzenie glonów i ich nadmierny rozrost mogą mieć bardzo różne źródła. Spośród najczęstszych wymienić można: 

 • nadmierne zarybienie;
 • zbyt obfite nawożenie roślin;
 • zbyt mała ilość roślin;
 • za rzadkie podmianki wody;
 • nadmierne oświetlenie;
 • nadmiar azotu i fosforu.

Rodzaje glonów w akwarium 

W twoim domowym akwarium mogą pojawić się bardzo różne rodzaje glonów. Warto wiedzieć, jakie rodzaje glonów pojawiły się w twoim akwarium – łatwiej będzie ci wybrać metodę usuwania glonów.

Zielenice w akwarium 

Zielenice to charakterystyczne glony, które w akwarium tworzą zieloną warstwę na szybie, roślinach i powierzchni wody. Ich pojawienie się może być skutkiem wielu różnych przyczyn, często niezależnych od siebie. Najczęściej atakują nowo założone akwaria, mogą także pojawić się w całkowicie dojrzałych zbiornikach. 

Najczęstsze przyczyny pojawiania się zielenic w akwarium to:

 • nadmierne oświetlenie;
 • przedawkowanie mikroelementów.

W celu pozbycia się zielenic można zastosować węgiel aktywny w płynie. Wskazane jest także zredukowanie naświetlenia. Możliwe, że latem będziesz musiał odsunąć zbiornik od okna.

Okrzemki i brunatnice w akwarium

Te brązowe glony w akwarium pojawiają się najczęściej w pierwszym tygodniu po założeniu akwarium. Ich głównym źródłem są krzemiany, czyli sole kwasu krzemowego, które znajdują się w wodzie kranowej. Dodatkowym impulsem do powstawania tego rodzaju glonów jest niedostateczne oświetlenie akwarium.

Jak pozbyć się brunatnic i okrzemków? Jest na to kilka sprawdzonych sposobów:

 • sprawdź, czy oświetlenie zbiornika jest odpowiednio dostosowane do jego wielkości i obsady akwarium;
 • zaczekaj, aż akwarium dojrzeje (jeśli chcesz przyspieszyć ten proces, możesz kupić gotowy zestaw bakterii);
 • zrezygnuj z wody kranowej lub zaopatrz się w filtry akwarystyczne, które pozwalają na pozbycie się krzemionki z wody.

Glony nitkowate w akwarium

Niechcianymi gośćmi w naszych zbiornikach akwariowych są także glony nitkowate. W tej grupie znajduje się wiele gatunków, które pojawiają się w momencie, kiedy zgromadzone w akwarium rośliny chorują lub ciepią na jakieś niedobory. 

Przyczyną pojawiania się glonów nitkowych może być także zbyt duża ilość amoniaku w wodzie. Ten z kolei jest bezpośrednią konsekwencją nadmiernej ilości materii organicznej, która rozkłada się w akwarium. Będą to zarówno martwe ryby, jak i produkty przemiany materii przekarmionej obsady.

Jak pozbyć się glonów nitkowatych? W dojrzałych zbiornikach, w których panują odpowiednie warunki, ich niewielkie ilości zazwyczaj znikają samoistnie. Jeżeli sytuacja jest poważniejsza, musisz interweniować. Co warto zrobić?

 • Wykonaj podstawowe prace porządkowe. Pamiętaj o podmiankach wody, usuń martwe części roślin i ryb;
 • postaraj się wzmocnić kondycję roślin lub wymień je na mniejszą ilość zdrowych i mocnych;
 • kurację możesz wspomóc akwariowym węglem aktywnym.

Sinice w akwarium

Sinice są bardzo charakterystyczne. Mają nieprzyjemny zapach i zielononiebieski kolor. Ich pojawienie się w akwarium można szybko zauważyć gołym okiem.

Skąd biorą się sinice? Ich pojawienie się jest związane z wahaniami poziomu azotu w wodzie i jego dysproporcji względem fosforu. Najskuteczniejszym sposobem na sinice jest ich mechaniczne usuwanie. Konieczne będą także duże podmianki wody (nawet do 50%). 

Zakwit wody w akwarium

Tak zwany zakwit wody w zbiorniku akwariowym to skutek pojawienia się euglenin. Pojawiają się w wyniku złej filtracji nagłych zmian w oświetleniu. 

Aby pozbyć się euglenophyty, przyciemnij akwarium na kilka dni. Przez ten czas wykonuj znaczne podmianki wody. Konieczne w tym czasie będzie bardzo wydajna filtracja. Wykorzystaj watę filtrującą, która pozwoli pozbyć się większych fragmentów glonów. 

Jakie stworzenia wodne pozwalają pozbyć się glonów z akwarium?

W walce z glonami mogą wspomagać się niektórzy mieszkańcy zbiornika, przez akwarystów nazywani ekipą sprzątającą. Mowa tu przede wszystkim o:

 • zbrojnikach – popularne glonojady zna chyba każdy z nas. Pamiętaj jednak, że glonami odżywiają się przede wszystkim młode osobniki. Po osiągnięciu pełnej dojrzałości będą potrzebowały dodatkowego pożywienia;
 • krewetkach Amano – te malutkie skorupiaki często są ofiarami drapieżnych ryb, dlatego przed ich wpuszczeniem koniecznie upewnij się, że żaden członek obsady akwarium nie pokusi się o ich zjedzenie. 

Ponadto glonami żywią się także:

 • otoski przyujściowe;
 • grubowargi syjamskie (tzw. kosiarki);
 • molinezje ostrouste.

Czy glony są w każdym akwarium?

Wielu początkujących akwarystów zastanawia się, czy glony są czymś, czego naprawdę nie można uniknąć. Faktem jest to, że zarodniki glonów znajdują się w każdym zbiorniku akwariowym. Problemem staje się dopiero ich nadmierna ilość. 

Kiedy glony możemy zobaczyć gołym okiem na szybie i dekoracjach, a kolor wody znacznie się zmienia, to wyraźny znak, że tych organizmów jest w akwarium zbyt wiele. Na ogół warto po prostu dbać o zbiornik i dokonywać podmianek wody w stosunku procentowym odpowiednim do jego wielkości i obsady. 

Glony w akwarium – podsumowanie

Glony są obecne w każdym akwarium, jednak ich duża ilość jest szkodliwa dla ryb i roślin. Warto więc dokładnie obserwować to, co dzieje się w zbiorniku, i reagować jak najszybciej. 

W sklepach akwarystycznych i zoologicznych znajdziesz preparaty na glony w akwarium. Zazwyczaj jednak wystarczy dbanie o równowagę w zbiorniku – to nieprzekarmianie ryb i regularne podmianki wody. Oświetlenie powinno także być dostosowane do potrzeb wszystkich żyjących w akwarium organizmów, także roślin. 

Sposoby na pozbycie się glonów z akwarium są bardzo różne. Ich rodzaj zależy przede wszystkim od tego, jaki rodzaj glonów zawitał w zbiorniku. Możesz zdecydować się na skuteczny preparat na glony w akwarium. Pamiętaj jednak, aby dokładnie obserwować swój prywatny wodny świat i reagować na każdą niepokojącą zmianę.

Archiwum: grudzień 2021
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.