Oczlik, zwany także cyklopem, jest bardzo malutkim skorupiakiem z rodziny Cyclopidae. Jego nazwa nawiązuje bezpośrednio do wyglądu – oczliki mają bowiem tylko jedno (bardzo duże) oko. W akwarystyce są wykorzystywane niemal tak długo, jak ona istnieje. Cyklop to dla wielbicieli rybek bardzo popularny i pełnowartościowy pokarm dla wielu niewielkich gatunków. Czasami samoistnie pojawia się w zbiornikach, ale da się go także zdobyć w formie mrożonej. Sprawdź, co jeszcze warto o nim wiedzieć!
Oczlik – występowanie
Cyklop (oczlik) bardzo rzadko przekracza 1 milimetr wielkości, dlatego bardzo trudno dostrzec go w akwarium gołym okiem. Ten malutki organizm jest bardzo odporny i ma niesamowite zdolności adaptacyjne. W trudnych warunkach może zamrozić swoje potrzeby życiowe – nie rusza się i nie potrzebuje dostępu do tlenu.
W naturalnym środowisku oczlik występuje bardzo powszechnie. Właśnie dlatego niemal wszystkie ryby, niezależnie od swojego naturalnego biotopu, są genetycznie przystosowane do tego, aby go spożywać i trawić. Cyklopa można znaleźć praktycznie wszędzie – od Alaski po Amerykę Południową, od Australii po Wielką Brytanię.
Skąd oczlik bierze się w akwarium?
Te malutkie żyjątka czasami pojawiają się w zbiornikach akwariowych, a wiele osób ma wrażenie, że biorą się znikąd. Nic bardziej mylnego. Oczliki mogą bowiem stać się mieszkańcami akwarium wraz z:
- kupionymi rybkami;
- ze ślimakami;
- z roślinami wodnymi;
- z wodą;
- z podłożem akwarystycznym.
Jakie ryby można karmić oczlikiem?
Cyklop jest fascynującym małym organizmem, któremu akwarystyka bardzo wiele zawdzięcza. Można nim karmić praktycznie wszystkie ryby. Dla tych dużych może okazać się niewystarczający, jednak małe z pewnością się nim najedzą. Porusza się po całym akwarium, dzięki czemu mają szansę zjeść go nawet nieśmiałe rybki, którym zazwyczaj trudno „dobić się” do podawanego jedzenia.
Oczlik, czyli coś dla rybich niejadków
Żywy pokarm jest polecany w diecie bardzo wielu gatunków ryb. Oczywiście, zawsze należy unikać monodiety i wskazane jest jak najlepsze urozmaicenie jadłospisu. Podawanie żywego pokarmu stymuluje jednak wodne zwierzaki do jedzenia. Niektóre to prawdziwe niejadki. Uciekający pokarm, za którym trzeba gonić, daje fantastyczną motywacje do uczty.
Dlaczego warto karmić oczlikiem?
Na rynku akwarystycznym znajdziesz mnóstwo rodzajów karm i mieszanek. Są pełnowartościowe, więc zwierzaki rzadko wymagają dodatkowej suplementacji. Okazyjne podawanie żywego pokarmu, np. oczlika, ma jednak bardzo pozytywny wpływ nie tylko na zdrowie ryb, lecz także na higienę akwarium.
Cyklop a higiena akwarium
Kiedy podajesz swoim rybkom suszony pokarm, jego część zostaje zjedzona. Reszta jednak opada na dno i miesza się z podłożem. Nie ma to dobrego wpływu na higienę zbiornika. W podłożu mogą bowiem wylęgnąć się pasożyty. To także świetne środowisko dla glonów.
Oczywiście można sobie z tym radzić dzięki krewetkom lub ślimakom, które sprzątają akwarium. Pamiętaj jednak, że w akwariach, które wymagają dużej filtracji, małe organizmy mogą zostać wciągnięte do filtra.
Cyklop nie opada na dno. Będzie pływał w akwarium tak długo, aż zostanie zjedzony przez ryby.
Pokarm mrożony cyklop – skąd go wziąć?
Oczliki w akwarium – hodowla domowa
Niektórzy akwaryści decydują się na hodowlę oczlików w specjalnych akwariach bez ryb. Pozyskanie cyklopa jest bardzo proste. Wystarczy wlać do pojemnika odrobinę wody z jeziora czy rzeki.
W jaki sposób wydobywać z wody wyhodowanego oczlika?
- Najlepiej sprawdzi się sitko z bardzo małymi oczkami.
- Żywy pokarm odsącz i wrzuć do akwarium.
- Postaraj się nie wylewać cyklopów razem z wodą. Nie stanie się wówczas nic złego, jednak nie jest to zalecane przez doświadczonych akwarystów.
Oczlik mrożony
W sklepach można kupić oczlika w formie mrożonej. Jest dostępny w blokach, które przypominają tabliczki czekolady. Po przyniesieniu go do domu możesz przechowywać taki pokarm w swoim zamrażalniku. Pamiętaj, że zanim podasz go rybom, konieczne jest rozmrożenie. Jakość zamrożonej wody może pozostawiać wiele do życzenia i nie ma potrzeby, aby dolewać ją do swojego akwarium.
Czy oczlik może być niebezpieczny?
Niedoświadczeni akwaryści czasami niepokoją się tym, czy małe skorupiaki nie zagrażają rybom i innym organizmom w akwarium. W tym przypadku nie ma obaw. Oczlik nie jest w stanie wyrządzić żadnej krzywdy dorosłym rybom czy krewetkom.
Niektórzy akwaryści zaobserwowali jednak dosyć agresywne zachowanie oczlika w stosunku do narybku. Istnieje więc pewne prawdopodobieństwo, że nadmiar takich żyjątek może ograniczyć rozmnażanie się ryb w zbiornikach akwariowych. Nie ma jednak wiarygodnych źródeł, które faktycznie potwierdzałyby te teorie.
Cyklop – nie pomyl go z wypławkiem
Czasami na szybie akwarium i na jego wyposażeniu można zauważyć niewielkie białe robaczki, które pełzającymi ruchami poruszają się w różnych kierunkach. Niektórzy biorą je właśnie za cyklopa, jednak ten organizm wodny nie przykleja się do szyb.
Jeżeli zauważyłeś opisaną wyżej sytuację w swoim własnym zbiorniku, najprawdopodobniej dopadła cię inwazja wypławka. Ten malutki robaczek również stanowi dobry pokarm dla ryb. Jego nadmiar jest jednak niebezpieczny i wymaga twojej interwencji.
Rola oczlika w akwarium
Jak możesz wywnioskować, jest bardzo duża szansa, że oczlik już funkcjonuje w twoim akwarium. Możesz go nie zauważyć, ponieważ jest bardzo mały i niewidoczny. Nie musisz się jednak martwić. Obecność cyklopa świadczy bardzo dobrze o biosystemie akwariowym!
Oczlik jest ważnym ogniwem w wodnym łańcuchu pokarmowym. Zapewnia rybom wysoką podaż białka i cenne dla zdrowia karoteny. Jeżeli masz w akwarium krewetki, to tym lepiej! Pancerzyk tego żyjątka jest bowiem bardzo dobrym budulcem dla ich własnych pancerzy. Co ważne, cyklop żywi się pierwotniakami, których nadmiar może prowadzić do zakwitów wody.
Oczlik w akwarium – podsumowanie
Oczlik, inaczej zwany cyklopem, to wysokobiałkowy i pełen karotenów pokarm dla ryb. Może być jedzony także przez krewetki, które jednak miewają problemy z jego złapaniem.
Oczlika możesz kupić w sklepie akwarystycznym w formie mrożonej lub żywej. Masz także możliwość hodowania go w niewielkich zbiornikach wodnych bez ryb i innych stworzeń. Bardzo prawdopodobne jest jednak to, że te maleńkie skorupiaki już pojawiły się w twoim akwarium i są regularnie spożywane przez ryby.
Oczlik pojawia się w wodach niemal całego świata, niezależnie od klimatu. Dzięki temu prawie wszystkie wodne stworzenia są biologicznie i genetycznie przystosowane do jego trawienia. Obecność cyklopów w akwarium świadczy o jego dobrym mikroklimacie. Najprawdopodobniej jednak w ogóle go nie zauważysz, ponieważ jest maleńki i praktycznie nie rzuca się w oczy.