Warto wiedzieć, że nie każdy pies dobrze radzi sobie z nauką aportowania. W tej sztuce przodują przede wszystkim rasy psów myśliwskich. Jest to dla nich naprawdę dobra zabawa. Duża część psów może niestety nie podchodzić do tej zabawy zbyt ochoczo. Aportowanie może być dobrym sposobem na aktywne spędzanie czasu ze swoim czworonogiem. Dowiedz się, jak nauczyć psa aportować!

Podstawowe informacje o nauce aportowania

Nauka aportowania może przebiegać szybciej lub nieco bardziej opornie w zależności od przypadku. Jeżeli Twój pies ma w sobie geny ras, które były naturalnymi aporterami, najpewniej w ogóle nie będziesz musiał się wysilać. Niektóre psy jednak nie interesują się aportem i wówczas trzeba trochę z nimi nad tym popracować.

Jak nauczyć psa aportować? Przede wszystkim trzeba zainteresować zwierzaka przedmiotem, który będzie docelowo gonił i przynosił. Na początku kładź aport na ziemi i nagradzaj psa za każdym razem, kiedy się nim zainteresuje. Dla zachęty można posmarować przedmiot czymś smacznym.

Kiedy pies nauczy się już podnoszenia przedmiotu, musisz jeszcze sprawić, aby przynosił go z powrotem do twoich rąk. Aby tego dokonać, najlepiej cofać się podczas nagradzania zwierzaka za podniesienie rzeczy. Z czasem zwiększaj dystans i zaczynaj odbiegać kawałek, zachęcając psa, żeby biegł za tobą.

Tak jak w przypadku każdego innego elementu nauki warto być cierpliwym. Aportowanie ma być zabawą, pamiętaj jednak, że nie każdy pies będzie lubił tego typu aktywność.

Na czym polega aportowanie?

To, jak nauczyć psa aportować, warto zacząć od odpowiedzi na pytanie, czym tak naprawdę jest komenda aportowania? Jest to po prostu złapanie i przyniesienie piłki lub zabawki przez psa. Zwierzak nauczony aportowania przyniesie rzucony przedmiot z powrotem do właściciela.

Doświadczony aporter potrafi pobiec za zabawką dopiero na komendę i oddać daną rzecz do ręki właściciela. Wiele psów ma jednak z tym problem. Bardzo chętnie pobiegną one za rzuconym przedmiotem, wrócą z nim do właściciela, ale już wypuścić go z pyszczka i oddać nie chcą. Warto poświęcić trochę czasu na naukę, ponieważ jest to naprawdę świetna zabawa!

Od czego zacząć naukę aportowania?

Naukę aportowania należy zaczynać od rzucania przedmiotów, które nie są ciężkie oraz nie sprawią psu problemów z chwyceniem w pysk. Pierwszą rzeczą, której musi nauczyć się pies, jest chwytanie przedmiotu do pyska. Połóż zabawkę na ziemi i pochwal psa, gdy ten chwyci ją w zęby. Chwalenie psa może być słowne lub poprzez danie mu przysmaku.

Jak nauczyć psa aportować? Psy czasami nie wykazują zainteresowania przedmiotem, który ma zostać aportowany. Wtedy właściciel musi wykazać się wyobraźnią. Dobrym sposobem może być posmarowanie zabawki jakimś smakowitym pokarmem. Nagradzanie psa jest bardzo ważne, dzięki temu wyrobisz u niego pewne nawyki. W końcu zacznie on rozumieć, czego oczekuje od niego właściciel.

Jak nauczyć psa, by przynosił rzucaną rzecz?

Ten etap wbrew pozorom nie jest trudny. Duża część psów bardzo chętnie biegnie za rzuconym przedmiotem i go przynosi. Czasami zdarza się jednak, że pies traci zainteresowanie przynoszonym przedmiotem i upuszcza go po drodze. Niektóre psy mogą także gryźć aport. Jeżeli tak się dzieje, to zacznij cofać się i jednocześnie wołaj do siebie psa. Za każde przyniesienie aportu powinna mu się należeć nagroda! Z czasem pies nauczy się przynosić przedmiot!

Nauka oddawania aportu

Ten etap może być trudniejszy od poprzedniego. Niektóre psy bardzo niechętnie rozstają się z zabawką i trzymają ją w zębach do momentu znudzenia się. Część psów może też uciekać z zabawką, chcą one w ten sposób bawić się z właścicielem. Nie zbliżaj się wtedy do psa, cały czas stój w miejscu, aż ten zrozumie, na czym polega szkolenie. Jeżeli pies podbiegnie do ciebie, ale nie będzie chciał oddać aportu, to pamiętaj, by nie wyciągać go na siłę. Staraj się delikatnie wskazać mu, że zabawka powinna być oddana w ręce opiekuna.

Niektórzy stosują jeszcze metodę szkolenia, która polega na pokazaniu psu drugiej zabawki. Wtedy pies straci zainteresowanie tą, którą trzyma w pysku. Jeżeli pies odda aport, to trzeba mu go rzucić drugi raz. W końcu powinien on zrozumieć, na czym polega zabawa.

Aportowanie na komendę

Trudniejszą wersją tego, jak nauczyć psa aportować, jest przynoszenie przedmiotu na komendę. Jest to ćwiczenie mocno związane z samokontrolą u psa. Pies powinien być w pozycji siedzącej. Moment, w którym zabawka opuści twoją rękę, będzie dla psa bardzo rozpraszający. Obudzi się w nim naturalna chęć biegu za zdobyczą. Jeżeli twój pies zna komendę „siad”, to powinien rzucić się w pogoń dopiero wtedy, gdy krzykniesz komendę.

Aportowanie na komendę jest bardzo złożone. Pies powinien być już dobrze wyszkolony, gdy chcesz go nauczyć komendy „aport”. W końcu opanuje tę trudną sztukę. Wymagać to może jednak od właściciela wiele wysiłku i cierpliwości.

Nauka aportowania może zająć sporo czasu. Składa się ona z wielu etapów i wymaga od właściciela spokoju oraz cierpliwości. Nie zawsze też trzeba od razu uczyć psa aportować na komendę. Czasami przynoszenie bieg za piłką i przynoszenie jej będzie wystarczająco dobrą zabawą. Staraj się nie wymagać za dużo od swojego zwierzaka!

Jakie psy najlepiej aportują?

Wiesz już, jak nauczyć psa aportować, a czy wiesz, jakie psy są najlepszymi aporterami? Wspominaliśmy, że z aportowaniem najlepiej radzą sobie rasy myśliwskie, które używane są do polowania na zwierzynę. Rasą, która bardzo dobrze radzi sobie z aportowaniem, są border collie. Ich zmysł łowiecki jest bardzo rozwinięty, a więc bardzo chętnie rzucają się w pogoń za rzuconym przedmiotem. Są one także bardzo inteligentne, a więc szybko uczą się aportowania. Kolejną rasą, która bardzo chętnie aportuje, są golden retrievery.

Niektóre rasy są prawdziwymi mistrzami aportowania. Zawdzięczają to genom i predyspozycjom rasowym. Trzeba jednak pamiętać, że większość psów można nauczyć tej sztuki, trzeba po prostu tylko wiedzieć, jak nauczyć psa aportować i zachęcać go do pracy. Pamiętaj jednak, by dawkować psu zabawę w aportowanie, bo może on się tym znudzić. Traktuj aportowanie jak nagrodę dla psa!

Jeżeli chcesz, by twój pupil nauczył się aportować, to pamiętaj o cierpliwości o odpowiednim nagradzaniu zwierzęcia, gdy poprawnie wykona ono ćwiczenie. Twój psi przyjaciel na pewno w końcu nauczy się przynosić i wypuszczać zabawkę! Wystarczy tylko odpowiednio go do tego zachęcić!

Archiwum: lipiec 2022
Photo of author

Ewa Malinowska

Weterynarz z wykształcenia i pasji. Aktualnie uczęszcza na kurs i zdobywa kwalifikacje z zakresu behawiorystyki zwierzęcej. Prywatnie „mama” dwóch psów i kota. W wolnych chwilach spaceruje z pupilami i odkrywa nowe, zielone zakątki swojego ukochanego miasta – Wrocławia.