Jak nauczyć psa aportować?

Zadaj pytanieKategoria: PiesJak nauczyć psa aportować?
Dagmara zapytał 1 rok temu

Jak nauczyć psa aportować? Myślę, że to może być dla nas świetna zabawa połączona z aktywnością.

1 odpowiedzi
Best Answer
Magdalena Dzik Personel odpowiedział 1 rok temu

Nauka aportowania może przebiegać szybciej lub nieco bardziej opornie w zależności od przypadku. Jeżeli Twój pies ma w sobie geny ras, które były naturalnymi aporterami, najpewniej w ogóle nie będziesz musiał się wysilać. Niektóre psy jednak w ogóle nie interesują się aportem i wówczas trzeba trochę z nimi nad tym popracować.
Jak nauczyć psa aportować? Przede wszystkim trzeba zainteresować zwierzaka przedmiotem, który będzie docelowo gonił i przynosił. Na początku kładź go na ziemi i nagradzaj psa za każdym razem, kiedy się nim zainteresuje. Dla zachęty można posmarować przedmiot czymś smacznym.
Kiedy pies nauczy się już podnoszenia przedmiotu, musisz jeszcze sprawić, aby przynosił go z powrotem do Twoich rąk. Aby tego dokonać, najlepiej cofać się podczas nagradzania zwierzaka za podniesienie rzeczy. Z czasem zwiększaj dystans i zaczynaj odbiegać kawałek, zachęcając psa, żeby biegł za Tobą.
Tak jak w przypadku każdego innego elementu nauki warto być cierpliwym. Aportowanie ma być zabawą, pamiętaj jednak, że nie każdy pies będzie lubił tego typu aktywność.
Warto też zainteresować się innymi aspektami szkolenia psa: https://zwierzaki.pl/szkolenie-psow.