Żywienie ptaków to temat, który trzeba zgłębić, aby nie zaszkodzić zwierzakom, mimo najlepszych intencji. O tym, co jedzą ptaki, powinni wiedzieć zarówno ci, którzy interesują się ornitologią przez cały rok, jak i osoby dokarmiające zwierzęta zimą. W naszym krótkim artykule postaramy się przybliżyć zasady ptasiej diety. Przeczytaj już teraz i dowiedz się, co skrzydlaci przyjaciele lubią najbardziej!
Jak budowa ciała ptaków wpływa dietę ptaków?
Już w szkole uczy się dzieci, że budowa szponów i dziobów ptaków przekłada się w dużej mierze na ich dietę. Jak ptasia anatomia wpływa na zwyczaje żywieniowe?
Oto kilka przykładów.
- Dzioby ptaków drapieżnych (orłów, jastrzębi itp.) są mocne i haczykowate. Dzięki temu idealnie nadają się chwytania i rozrywania upolowanych ofiar.
- Ptaki, które mają dzioby proste i stożkowate są wszystkożerne (zalicza się do nich m.in. krukowate).
- Te zwierzaki, u których są one cienkie i długie, służą siewkowatym do znajdowania pokarmu w błocie.
Większość ptaków, które polują na swoje ofiary, ma łapy przystosowane do chwytania zdobyczy. Które zwierzęta mogą pochwalić się szczególnie dużymi i mocnymi szponami? Te, które używają ich także do zabijania zwierząt. Stopy u ptaków polujących na ryby mają dodatkowo szorstkie podeszwy – uniemożliwia to zdobyczy ucieczkę.
Co jedzą ptaki?
Pokarmy mięsne
Czas teraz odpowiedzieć na pytanie o to, co jedzą ptaki. U większości gatunków ważnym elementem diety jest białko zwierzęce. Dla wielu (szczególnie tych mniejszych, wędrownych) podstawę żywienia stanowią owady. Co więcej, również roślinożerne ptactwo niekiedy się nimi odżywia, są bowiem doskonałym źródłem białka.
Co jedzą ptaki? Także większe kąski
W jadłospisie wielu ptaków ważne miejsce zajmują ssaki. Ofiarami mogą być zarówno drobne gryzonie, jak i znacznie większe zwierzaki, np. leniwce (to pokarm np. harpii wielkiej). Dla wielu ptaków łakomym kąskiem są również:
- ryby;
- mięczaki;
- gady.
Nie można także zapomnieć o ptakach, które polują z rzadka, a jednak nie gardzą mięsem. Mowa oczywiście o ptactwie padlinożernym. Najbardziej znanym gatunkiem są sępy, które z wysokości wypatrują swojego posiłku.
Co jedzą ptaki? Wypluwki
Co jedzą ptaki oprócz mięsa? Wypluwki to specyficzny element diety niektórych gatunków. Są to niestrawione resztki (np. sierść czy kości, którymi ptaki wymiotują). Szczególnie znane z jedzenia takich „niespodzianek” są sowy. Z wyrzucanych resztek często można rozpoznać, co dany osobnik spożywał.
Co jeszcze jedzą ptaki? Pokarmy roślinne
Mimo że większość ptactwa odżywia się głównie mięsem, rośliny również są istotną częścią diety wielu gatunków.
Do najchętniej spożywanych części roślin należą:
- owoce;
- nasiona.
Dlaczego akurat one są tym, co jedzą ptaki? To pokarm lekkostrawny i bogaty w niezbędne dla tych zwierząt składniki. Zdarza się, że przed okresem zimowym niektóre ptaki zakopują nasiona. Jeśli nie mogą znaleźć nic innego do jedzenia, odkopują je i zjadają. Do ziarnojadów zalicza się np. wróble. Nasionami odżywiają się także niektóre ptaki śpiewające.
Są także zwierzęta latające, które żywią się pyłkiem i nektarem z kwiatów (kolibry). Nie spotyka się ich w naszym klimacie, ponieważ występują w strefie tropikalnej i subtropikalnej. Owoce w miejscu bytowania tych ptaków rosną przez dłuższą część roku.
Krótka odpowiedź na pytanie, co jedzą ptaki mogłaby brzmieć „to zależy”. Mamy jednak nadzieję, że masz już obraz tego, jak różnorodna może być dieta tych zwierząt w zależności od gatunku. Zanim będziesz karmić zwierzaka, poznaj jego konkretne wymagania żywieniowe.